Ekorodzice

Domowe badanie piersi

Autor: Magdalena Łukaszewska 2010.01.22, 15:10

fot. www.sxc.hu

Kilka minut – tyle czasu wystarczy, aby sprawdzić, czy twoje piersi są zdrowe. Badanie nie jest bolesne, nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności ani narzędzi, a co najważniejsze – możesz przeprowadzić je w domu. Dlaczego w takim razie tego nie robisz? Może tak jak większość kobiet całe zaangażowanie, które mogłabyś poświęcić na domowe badanie, wolisz włożyć w wymyślanie wymówek? A jak wiadomo pretekstów zawsze znajdzie się wiele, bo dzięki nim łatwiej wyciszyć uporczywe myśli kotłujące się w głowie…


Nastolatki, żony, matki chrońcie swoje zdrowie. Co miesiąc, kilka dni po skończonej miesiączce, przebadajcie swoje piersi w domu. Podpowiemy, jak to zrobić, ale to wy będziecie musiały wykrzesać z siebie entuzjazm i wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Nie poprzestawajcie tylko na przeczytaniu tego artykułu.


Część pierwsza - "oględziny"

Badanie najlepiej przeprowadzić po wieczornej kąpieli, gdy nie jesteś już pochłonięta sprawami dnia codziennego i możesz skupić się na swoim ciele. Pamiętaj, że musisz być rozebrana od pasa w górę, a lustro powinno obejmować minimum połowę twojej sylwetki. Ta część badania opiera się wyłącznie na oglądaniu piersi. Sprawdź, czy pojawiły się jakieś zmiany w ich wielkości i kształcie. Piersi należy oglądać w kilku pozycjach - z rękoma opuszczonymi, podniesionymi, splecionymi na głowie oraz opartymi na biodrach. Pochyl się lekko do przodu i sprawdź, czy na skórze nie pojawiły się zagłębienia lub pofałdowania. Zwróć uwagę na kształt piersi, jak również na brodawki - zobacz, czy nie zostały wciągnięte w głąb gruczołu piersiowego.


Część druga - palpacja, czyli badanie dotykowe

Badanie możesz przeprowadzić na trzy sposoby, spośród nich wybierz najlepszy dla siebie.



Ruchy po spirali

Metoda ta polega na zataczaniu małych kółek po większych okręgach. Zacznij od zatoczenia największego koła po obwodzie piersi, wykonując przy tym małe kółka. Poruszaj się po spirali zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do brodawki.





Ruchy promieniste

Sposób ten opiera się na przyrównaniu piersi do tarczy zegara i lokalizowaniu zmiany przez określanie konkretnej godziny. Zataczaj niewielkie kółka od brodawki w kierunku godziny dwunastej, pierwszej, drugiej aż do godziny jedenastej.





Ruchy pionowe

Badanie za pomocą ruchów pionowych polega na zataczaniu kółek wzdłuż wąskich pionowych pasków od obojczyka do dolnej krawędzi gruczołów. Następnie zmieniamy kierunek i poruszamy się w górę piersi. Ruchy powtarzamy naprzemiennie, dopóki nie przebadamy całej piersi.





KROK PIERWSZY
- pozycja leżąca

Połóż się wygodnie na plecach. Pozycja leżąca ułatwia badanie palpacyjne. Wszystkie kobiety, które zostały hojnie obdarzone przez naturę, powinny włożyć pod lewy bark poduszkę.


KROK DRUGI
- uciskanie piersi

Gdy już wybierzesz sposób, który ci najbardziej odpowiada, możesz zacząć badanie. Piersi badaj całą dłonią, a nie tylko opuszkami palców. Rękę trzymaj równolegle do powierzchni skóry i dokładnie uciskaj nią całą pierś. Oddzielnie przebadaj brodawkę sutkową, jej otoczkę oraz fragment położony bezpośrednio przy pasze. Badanie prawej piersi przeprowadź lewą dłonią, a prawą rękę trzymaj za głową.


KROK TRZECI
- węzły chłonne

Przy każdym badaniu pamiętaj o węzłach chłonnych. Sprawdź, czy nie są powiększone. W dotyku mogą przypominać ziarna grochu lub fasoli. W tym celu zbadaj doły pachowe, dołki nad i pod obojczykami.


KROK CZWARTY
- badanie drugiej piersi

Gdy uznasz, że dokładnie już sprawdziłaś prawą pierś, przebadaj w ten sam sposób lewą. Nie spiesz się, bądź dokładna.


Czy rzeczywiście do palpacji jest nam aż tak nie po drodze? Pomyśl, że to tylko kilka minut w miesiącu. Kilka minut, które mogą uratować ci życie. Nadal zastanawiasz się, czy warto?

 Rak piersi należy do najczęstszych i najgroźniejszych nowotworów złośliwych u kobiet. W naszym kraju piastuje pierwsze miejsce nie tylko pod względem zachorowań, ale również zgonów. Początkowe stadium choroby jest bezobjawowe. Następnie kobieta może wyczuć guzek. Zazwyczaj ma on nieregularny kształt i jest niebolesny. Pojawienie się bólu towarzyszy bardziej zaawansowanemu stadium choroby. Przyczyny występowania nowotworu piersi nie są określone, ale znane są czynniki ryzyka. Zaliczamy do nich: długotrwałą antykoncepcję hormonalną u bardzo młodych kobiet, promieniowanie jonizujące, czynniki genetyczne, przebyty wcześniej rak drugiej piersi. Także panie po 50. roku życia znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Im wcześniej kobieta wykryje guzek, tym lepsze są rokowania. Dlatego tak ważną rolę odgrywa tu odpowiednia profilaktyka.

Źródło: W trosce o twoje piersi, Wielka encyklopedia zdrowia

Tagi: kobiety   piersi   rak   samobadanie   samokontrola   zdrowie  


Komentarzy: 5
{opis}
20.10.2014 14:13 - zielonka
pomocne są rękawiczki do samobadania np femiglove. Wygląda to tak: http://femiglove.iai-shop.com/pol_m_Co-to-jest-rekawica-FemiGlove-676.html
{opis}
10.10.2011 23:10 - agnieszka
Na obrazkach wszystko super wygląda, a w praktyce nic nie wyczuwam...
{opis}
04.10.2011 10:47 - wielodzietna
Wiadomo, że w czasie karmienia badanie piersi tradycyjne czy usg jest utrudnione, ale można je wykonać. W przypadku braku miesiączki - wszystko jedno kiedy. Zawsze lepiej je wykonać niż nie... Przynajmniej to moje zdanie
{opis}
03.03.2011 23:08 - lasica
Super, zawsze sie zastanawiałam jak to dokładnie robić. Tylko mam jedno pytanie... co robić gdy karmi sie piersią. Nie mam okresu, czy wtedy obojętne kiedy sie wykonuje badanie? No i wiadomo inaczej wtedy sie pierś prezentuje z powiększonymi gruczołami mlecznymi.
{opis}
03.03.2011 10:35 - mama_Igorka
Dzięki za instrukcje!
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne