Aktywność fizyczna, będąca niezwykle istotnym elementem wspomagającym optymalny rozwój dziecka, często wiąże się z różnego rodzaju upadkami, stłuczeniami i obiciami. Jest to naturalne w sporcie i nie powinno wpływać na rezygnację z ruchu ani konkurencji drużynowych. Działanie prozdrowotne oraz stymulujące prawidłowy rozwój jest na tyle ważne, że nawet częste występowanie małych kontuzji nie powinno zakłócać sportowej rutyny.
Jak najlepiej pomóc dziecku w przypadku urazu?
Stłuczenie jest powszechnym zjawiskiem dla amatorsko uprawianego przez dzieci sportu. Upadek z roweru, zderzenie z kolegą z boiska czy każdy inny rodzaj urazu wiąże się zwykle z uczuciem bólu i podrażnieniem skóry. Najczęściej zdarzenia takie nie wiążą się z niebezpieczeństwem i mogą być łatwo opanowane. Pierwsza pomoc powinna być dostosowana zarówno do stopnia uszkodzenia, jak i do wieku dziecka. Dobrym pomysłem, kiedy uraz nie stanowi niebezpiecznego problemu, jest próba uspokojenia pociechy, odwracanie uwagi od dyskomfortu i niepodbijanie niepotrzebnie emocji.
Aby utrzymać skórę w dobrej kondycji, nawet gdy jest ona narażona na zamiany związane z aktywnością fizyczną lub uprawianiem sportu, warto zastosować żele z naturalnymi składnikami, takie jak np. Fastum Junior. Dzięki zastosowanej recepturze i połączonemu działaniu składników pochodzenia naturalnego Fastum Junior działa kojąco na skórę oraz zapewnia jej uczucie ulgi i komfortu.
Kiedy jednak zdarzy się kontuzja, należy pamiętać o konieczności skorzystania z profesjonalnej opieki zdrowotnej. Postępowanie w miejscu zdarzenia często opisywane jest poprzez akronim PRICE. Schemat ten rozwija się poprzez angielskie słowa protect, rest, ice, compression i elevation, które oznaczają kolejno: ochronę miejsca urazu, odpoczynek, obłożenie lodem, ucisk oraz uniesienie uszkodzonej tkanki. Schemat ten jest standardowym postępowaniem w przypadku urazów sportowych. Wśród dzieci algorytm ten jak najbardziej znajduje zastosowanie, a przeprowadzenie wymienionych prostych zabiegów dodatkowo daje dziecku poczucie zaopiekowania i bezpieczeństwa.
Po co w ogóle potrzebny jest dzieciom sport?
Sport i zabawy ruchowe to atrakcyjna forma wysiłku fizycznego niezbędnego dla utrzymania zdrowia oraz optymalnego rozwoju ciała i psychiki. Już pół godziny aktywności fizycznej dziennie o wysokiej intensywności ma działanie kardioprotekcyjne, zmniejsza ryzyko pojawienia się cukrzycy typu drugiego oraz polepsza samopoczucie. Niedopuszczenie do otyłości w wieku dziecięcym jest niezwykle istotne w kontekście ryzyka chorób w starszym wieku. Mimo że najważniejszym elementem wymagającym zmodyfikowania w przypadku pojawienia się nadmiernej masy ciała jest sposób żywienia, to aktywność fizyczna jest drugim najistotniejszym, po odpowiedniej diecie, czynnikiem chroniącym przed otyłością. Zachęcanie dzieci do aktywności fizycznej i sportu ma duży wpływ na wyrabianie zdrowych nawyków, powielanych często przez całe życie.
Urazy sportowe oraz kontuzje stanowią element często obecny w trakcie uprawiania sportu. Jasne jest, że należy minimalizować ryzyko poprzez różne stroje ochronne lub kontrolę nad warunkami przebiegu zabaw. Nie należy jednak z całą pewnością rezygnować zupełnie z wysiłku fizycznego ze względu na ryzyko stłuczeń. Pozytywne skutki utrzymywania optymalnej kultury fizycznej znacznie przewyższają ryzyko poważnych uszkodzeń w trakcie jej pielęgnowania wśród dzieci.
1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.