Kto może pomóc?Zespoły wczesnego wspomagania mogą być tworzone w przedszkolach i szkołach oraz w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
Stanowią one:
- źródło informacji i podstawowej pomocy,
- oparcie dla rodziców,
- jednostkę terapeutyczną, prowadzącą terapie rodzinne i tworzącą terapeutyczne grupy wsparcia.
Pomogą:
- rozpoznać potrzeby dziecka,
- zapobiegać pogłębianiu nieprawidłowości w rozwoju,
- rozwiązać trudności wychowawcze,
- znaleźć sposób na przeprowadzenie rozmów z rodziną i rodzeństwem dziecka o jego problemach,
- zorganizować codzienne życie.
W razie potrzeby zespoły wczesnego wspomagania powinny zostać stworzone z budżetu gminy lub powiatu. Jednak opieka ta ma niewielki wymiar czasowy (4-8 godzin w miesiącu) i trwa tylko do momentu pójścia dziecka do szkoły. Później opiekę nad dzieckiem przejmują odpowiednie szkoły, ośrodki opieki, a w nich pedagodzy i terapeuci.
Rodzicielstwo to rola życiaWiększość pracy z dzieckiem wykonują dobrze poinstruowani i kochający rodzice. To od ich wiedzy zależy, czy zgłoszą się do odpowiedniej instytucji i czy rodzina otrzyma wsparcie, bez którego trudno o zapewnienie maluchowi rozwoju na takim samym poziomie, jak jego zdrowym rówieśnikom. Rodzice spędzają z dzieckiem najwięcej czasu, a terapia w naturalnym otoczeniu jest znacznie skuteczniejsza. Czuwają oni nad rozwojem swojej pociechy, przygotowują ją do życia w rodzinie i społeczeństwie, wzmacniają jej wiarę w siebie i swoje możliwości. Troska i miłość rodziny sprawią, że dziecko będzie szczęśliwe i dzięki temu wykorzysta w pełni swój potencjał.
Gdzie znaleźć informacje?Jeśli chcecie zdobyć więcej informacji o wczesnym wspomaganiu, możecie odwiedzić stronę internetową współfinansowaną ze środków PFRON: www.wczesnewspomaganie-firr.pl, gdzie znajdują się publikacje na temat placówek wsparcia, opieki medycznej, wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, systemu edukacji oraz świadczeń socjalnych. Znajdziecie tam również numer infolinii, pod którym uzyskacie odpowiedzi na Wasze pytania.