Ekorodzice

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Autor: Anna Ramenda 2010.05.23, 22:40
Kto może pomóc?

Zespoły wczesnego wspomagania mogą być tworzone w przedszkolach i szkołach oraz w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Stanowią one:
  • źródło informacji i podstawowej pomocy,
  • oparcie dla rodziców,
  • jednostkę terapeutyczną, prowadzącą terapie rodzinne i tworzącą terapeutyczne grupy wsparcia.
Pomogą:
  • rozpoznać potrzeby dziecka,
  • zapobiegać pogłębianiu nieprawidłowości w rozwoju,
  • rozwiązać trudności wychowawcze,
  • znaleźć sposób na przeprowadzenie rozmów z rodziną i rodzeństwem dziecka o jego problemach,
  • zorganizować codzienne życie.
W razie potrzeby zespoły wczesnego wspomagania powinny zostać stworzone z budżetu gminy lub powiatu. Jednak opieka ta ma niewielki wymiar czasowy (4-8 godzin w miesiącu) i trwa tylko do momentu pójścia dziecka do szkoły. Później opiekę nad dzieckiem przejmują odpowiednie szkoły, ośrodki opieki, a w nich pedagodzy i terapeuci.


Rodzicielstwo to rola życia

Większość pracy z dzieckiem wykonują dobrze poinstruowani i kochający rodzice. To od ich wiedzy zależy, czy zgłoszą się do odpowiedniej instytucji i czy rodzina otrzyma wsparcie, bez którego trudno o zapewnienie maluchowi rozwoju na takim samym poziomie, jak jego zdrowym rówieśnikom. Rodzice spędzają z dzieckiem najwięcej czasu, a terapia w naturalnym otoczeniu jest znacznie skuteczniejsza. Czuwają oni nad rozwojem swojej pociechy, przygotowują ją do życia w rodzinie i społeczeństwie, wzmacniają jej wiarę w siebie i swoje możliwości. Troska i miłość rodziny sprawią, że dziecko będzie szczęśliwe i dzięki temu wykorzysta w pełni swój potencjał.


Gdzie znaleźć informacje?

Jeśli chcecie zdobyć więcej informacji o wczesnym wspomaganiu, możecie odwiedzić stronę internetową współfinansowaną ze środków PFRON: www.wczesnewspomaganie-firr.pl, gdzie znajdują się publikacje na temat placówek wsparcia, opieki medycznej, wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, systemu edukacji oraz świadczeń socjalnych. Znajdziecie tam również numer infolinii, pod którym uzyskacie odpowiedzi na Wasze pytania.


Przeczytaj także:

Wszystko o naturalnych placach zabaw

Wszystko o naturalnych placach zabaw

– Dawniej, gdy brakowało zabawek, dzieci same wymyślały różnego rodzaju gry, rysowały piaskiem, tworzyły szałasy, wspinały się na drzewa. Chcieliśmy stworzyć takie miejsce, w którym dzieci mają coś do powiedzenia, które nie jest... więcej »
Co warto wiedzieć o ADHD u dzieci?

Co warto wiedzieć o ADHD u dzieci?

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej (zespół hiperkinetyczny), jest problemem coraz częściej diagnozowanym u dzieci, nawet tych najmłodszych. Nie oznacza to jednak, że jest rodzajem choroby - wręcz przeciwnie, ADHD nie jest klasyfikowane... więcej »
Czy nauka programowania dla dzieci różni się od tej dla dorosłych?

Czy nauka programowania dla dzieci różni się od tej dla dorosłych?

Współczesne czasy wymagają zarówno od dzieci jak i osób dorosłych szybkiego reagowania na zmiany technologiczne oraz łatwości w adaptowaniu się do nowego środowiska. Wszystkie te cechy kształtuje nauka programowania, która ostatnio staje... więcej »
Dwujęzyczność dzieci – zalety i wady

Dwujęzyczność dzieci – zalety i wady

Każdy rodzic wie, że jego dziecko już od pierwszego dnia życia nabywa język. Ale co w sytuacji, gdy to samo dziecko nabywa...dwa języki? Zjawisko dwujęzyczności dziecięcej wciąż fascynuje wielu badaczy z rożnych dyscyplin, ale ja mam wrażenie,... więcej »
Dlaczego dzieci uwielbiają słodycze?

Dlaczego dzieci uwielbiają słodycze?

Moje dziecko uwielbia słodycze. Jak nie zje czegoś słodkiego w ciągu dnia, wpada w histerię – płacze i krzyczy aż nie zmiękniemy. Zawsze stawia na swoim. Boję się, że jest uzależnione od łakoci. Jak możemy ograniczyć mu dostęp... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »