Ekorodzice

Chusta kółkowa – chusta czy nosidło?

Autor: Wanda Hałuniewicz 2014.05.23, 10:35

JAK WYBRAĆ CHUSTĘ KÓŁKOWĄ?

A teraz jak zwykle czas na trudne pytanie – jaką wybrać chustę kółkową? Na pewno musi to być chusta tkana splotem skośnokrzyżowym – tylko taka tkanina dba o układ ruchu naszego dziecka, nie wywierając niepotrzebnego nacisku a dopasowując się do kształtu dziecięcego ciałka. Chusty ze zwyczajnych tkanin nie nadają się do zdrowego i bezpiecznego noszenia. Najlepiej wybrać bawełnę, domieszki innych włókien wpływają na to, jak zachowuje się tkanina – bywa bardziej śliska, bardziej rozciągliwa lub np. dużo sztywniejsza. Uważać trzeba również na „torby na dzieci”, które bywają sprzedawane jako chusty kółkowe – bezpieczna chusta kółkowa nie ma żadnych usztywnień, troczków, zamków, pasków itp. Takie wynalazki mogą być nawet niebezpieczne dla dzieci!

Pas tkaniny + dwa kółka = chusta kółkowa. Długość zwykle jest standardowa – rzadko zdarza się, żeby około 2m to było za mało. Różne bywają kółka – najlepsze są te metalowe (aluminiowe), produkowane specjalnie do chust. Plastikowe są śliskie i powodują przesuwanie się materiału. I jeszcze wielkość – lepsze większe (rozmiar L zamiast M). I jeszcze jeden parametr – rodzaj ramienia. Są do wyboru: proste, zakładkowe i różne inne kombinacje i wersje pośrednie. Ja osobiście (z doświadczenia własnego i doradczego) najwyżej cenię chusty z ramieniem prostym (materiał przełożony przez kółka i zszyty), bo najlepiej układają się na ramieniu noszącego.

JAK NOSIMY?

No i jeszcze na koniec muszę wspomnieć, jak nosimy. Nosimy na brzuchu lub na biodrze. W pozycji odciążeniowej, zgięciowo-odwiedzeniowej. Nie jest to pozycja pionowa a pozycja, w której dziecko układa się, wspierane przez chustę, jak w leżeniu przodem (na brzuchu). Jest to pozycja identyczna jak w wiązaniach z chusty tkanej – kangurek z przodu, kangurek na biodrze i plecak prosty. U dzieci niesiedzących pamiętamy o odwracaniu krawędzi, bo tylko wtedy pozycja dziecka będzie symetryczna. Wiązanie jest na pierwszy rzut oka bardzo proste, ale jak zwykle „diabeł tkwi w szczegółach” i warto skorzystać z pomocy. Jak zwykle przestrzegam przed kopalnią „wiedzy” jaką jest YouTube – rodzic jako laik nie jest w stanie zweryfikować poprawności instrukcji, jakie się tam znajdują.

PODSUMOWANIE

Reasumując, chusta kółkowa jest świetnym pomysłem jako uzupełnienie długiej chusty wiązanej. Sprawdza się w innych sytuacjach, jest mniej wszechstronna, ale są momenty, kiedy jest bezkonkurencyjna. Łączy w sobie zalety chusty (szacunek dla fizjologicznej pozycji dziecka – pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej, dopasowanie się do ciała noszonego i noszącego) i nosidła  (szybkość i łatwość „montażu”). Ja lubię i polecam.


Przeczytaj także:

Czy można karmić w chuście?

Czy można karmić w chuście?

Temat karmienia w chuście jest gorąco komentowany, bo jest to jeden z powodów, dla których niektóre mamy kupują chustę. Chusta pozwala się maluchowi wyciszyć, odcinając od zewnętrznych bodźców, a kobiecie daje osłonę przed ciekawskimi... więcej »
Chustotata jest fajny!

Chustotata jest fajny!

Macierzyństwo kobiety mają zapisane w genach. Instynktownie wiedzą, jak być matką. Dla mężczyzn natura nie była aż tak łaskawa. To, co dla kobiet proste i naturalne, dla świeżo upieczonych ojców jest trudne i niezrozumiałe. Oni dopiero... więcej »
Dziecko w chuście

Dziecko w chuście

Na początku chodziło im przede wszystkim o dwie wolne ręce, później okazało się, że chusty to coś znacznie więcej... Cztery chustomamy – użytkowniczki naszego portalu – podzielą się z nami swoimi chustowymi doświadczeniami oraz... więcej »
"Przywiązani miłością" – o macierzyństwie i tacierzyństwie

"Przywiązani miłością" – o macierzyństwie i tacierzyństwie

Krakowski Tydzień Bliskości dobiegł końca. Konkurs zorganizowany z tej okazji też. Do dwóch zwycięzców trafiły nosidełka firmy Tuli oraz Mio Unico. Najwyższy czas poznać prace konkursowe, które podbiły serca jury... Oto one! ... więcej »
Jak nie nosić dziecka w chuście?

Jak nie nosić dziecka w chuście?

Napisanych zostało mnóstwo tekstów (nie tylko przeze mnie) o tym, jak i dlaczego tak właśnie, nosić dzieci w chustach. A ja tym razem postaram się napisać, jak nosić się nie powinno i odpowiedzieć na pytanie "dlaczego". ... więcej »


Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne