Czy zdarzyło ci się zapomnieć ważną informację? Miałeś coś na końcu języka, ale nie mogłeś znaleźć odpowiedniego słowa? Masz problemy z koncentracją? A może twoje dziecko nie potrafi się skupić na jednej czynności i ma kłopoty z nauką w szkole? Na wszystkie te sytuacje najlepszym rozwiązaniem jest trening mózgu, w tym ćwiczenia na pamięć. W prosty sposób możemy polepszyć funkcjonowanie naszego mózgu, a tym samym unikniemy nieprzyjemnych i stresujących sytuacji, w których mamy zastrzeżenia do działania tego jakże ważnego organu.
Jakie korzyści daje trenowanie mózgu?
Trening mózgu to doskonały sposób na poprawę umiejętności skupienia się, pamięci, logicznego myślenia, orientacji w przestrzeni, planowania oraz kreatywności. Wszystkie te umiejętności przydadzą się w codziennym życiu, zarówno w szkole, jak i w pracy. Trening mózgu to także doskonała inwestycja na przyszłość. Badania naukowe pokazują, że osoby, które na różne sposoby używały funkcji własnego umysłu i regularnie je trenowały, w późniejszym wieku mają mniejsze problemy z pamięcią i odnajdywaniem się w życiu. Trenowanie mózgu zwiększa też naszą kreatywność, ponieważ uczymy się znajdować różne, także nieoczywiste rozwiązania.
Jak wykonywać trening mózgu?
Jeśli chcemy trenować mózg, przede wszystkim nie podchodźmy do tego jako do przykrej konieczności czy dodatkowego obowiązku. Potraktujmy to jako zabawę, czas przeznaczony dla nas i najbliższych. Doskonałym ćwiczeniem na mózg jest rozwiązywanie krzyżówek i zagadek logicznych. Te ostatnie rozwiązywać możemy z całą rodziną lub przyjaciółmi, bawiąc się w Sherlocka Holmesa.
Ćwiczenia na pamięć to także istotna forma treningu mózgu. Najprostsze ćwiczenia na pamięć to uczenie się wierszyków czy fragmentów tekstu. Wcale nie muszą mieć one związku z materiałem szkolnym czy uczeniem się do egzaminów. Mogą być zabawne i pozbawione większego sensu. Ważne, by mózg trenował umiejętność tworzenia śladów pamięciowych. Przyda się ona nam w sytuacjach, kiedy trzeba będzie zapamiętać i przypomnieć sobie coś naprawdę ważnego.
Dobrym ćwiczeniem na koncentrację i uważność, szczególnie dla dzieci, jest odnajdywanie szczegółów różniących podobne rysunki. To świetna zabawa, a jak wiadomo dzieci najlepiej uczą się właśnie poprzez zabawę.
O czym jeszcze pamiętać, trenując mózg?
Podczas treningu mózgu nie wolno zapominać o trzech ważnych kwestiach: odpowiednim nawodnieniu, diecie oraz wystarczającej dawce odpoczynku. To niezwykle istotne, ponieważ mózg, jak każdy organ, męczy się i musi mieć czas na regenerację, a do pracy potrzebuje energii. Pamiętajmy też o umiarze – warto jest ćwiczyć regularnie, ale nie eksploatować nadmiernie sił naszego umysłu. Obowiązuje podobna zasada jak na siłowni: zdrowe odżywianie, zdrowy tryb życia i umiarkowany, regularny wysiłek. W krótkim czasie zobaczymy znaczną poprawę.