Jak często wyrzucasz chleb? Kilka razy w tygodniu, w miesiącu, w ciągu
roku? Zastawów się trzy razy, zanim zrobisz to po raz kolejny! Dzięki
sztuczkom naszych użytkowniczek czerstwy chleb stanie się ulubionym przysmakiem niejednej rodziny.
Weźmy pod lupę gospodarowanie pieczywem w naszych domach. Wyobraźmy sobie, że każda rodzina wyrzuci dziennie tylko jedną kromkę o wadze 5 dag. Jeśli przemnóżmy to przez 11 mln gospodarstw domowych, otrzymamy całkiem pokaźny wynik - 550 ton zmarnowanego pieczywa w ciągu jednego dnia! Poza tym nie ma co ukrywać, że zazwyczaj wyrzucamy całe bochenki, a nie pojedyncze kromki. Tak dalej być nie może. Nawet jeśli zdarzy się wam kupić chleb "na zapas", którego w porę nie zjecie, zawsze możecie zafundować mu drugie życie.
Oto kilka prostych sposobów na wykorzystanie czerstwego chleba oraz bułek:
- pieczywo wystarczy odświeżyć za pomocą wody lub mleka i wstawić je na 10-15 min do piekarnika,
- dla bardziej wytrwałych: bułkę lub kromkę chleba można nakłuć na widelec i przytrzymać nad palnikiem gazu lub nad rozgrzaną płytą kuchenną.
PRZEPISY NASZYCH UŻYTKOWNICZEK:
ZUPA Z CHLEBA - przepis rathri
Przygotuj:
- 1/2 kg czerstwego chleba,
- kostkę bulionową,
- koncentrat pomidorowy,
- śmietanę,
- zieloną pietruszkę,
- sól,
- kminek,
- ząbek czosnku.
Chleb wkładamy do garnka, zalewamy zimną wodą. Odstawiamy na 1/2 h. Następnie gotujemy, dodajemy kminek oraz roztarty ząbek czosnku do smaku. Wszystko miksujemy w blenderze na jednolitą masę, dodajemy bulion i koncentrat. Doprawiamy śmietaną i posypujemy pietruchą. Można dodać również makaron, jeśli mamy ochotę na bardziej pożywną zupę.
KWAS CHLEBOWY - przepis zeberki
Przygotuj:
- 5l wody,
- 20 dag czerstwego chleba razowego (mogą być same skórki),
- 25-30 dag cukru,
- 1 dag rodzynek,
- 1 dag drożdży,
- skórka pomarańczowa.
Czerstwy chleb kroję, zalewam przegotowaną wodą z cukrem, dodaję rozpuszczone drożdże i skórkę pomarańczową. Pozostawiam na noc pod przykryciem. Następnego dnia przelewam do wyparzonych butelek, wkładając do każdej kilka rodzynek. Korkuję i przywiązuję sznurkami. Pozostawiam w chłodnym miejscu i następnego dnia kwas chlebowy jest już gotowy do spożycia.
SZARLOTKA Z BUŁKI - przepis celestynki
Przygotuj:
- 1 długą bułkę lub bagietkę,
- 2 szklanki mleka,
- 2 jaja,
- 5 dag cukru,
- 70 dag jabłek,
- cukier waniliowy do smaku,
- skórkę pomarańczową,
- tłuszcz do wysmarowania formy,
- tartą bułkę,
- olejek waniliowy.
Jabłka umyć, obrać i pokroić w cienkie plastry, dodać skórkę pomarańczową i olejek waniliowy (lub wanilię, według uznania), posłodzić do smaku. Ja osobiście słodzę cukrem waniliowym. Czerstwą bułkę pokroić na drobne, cienkie kromeczki. Mleko rozmącić z jajkiem i trochę osłodzić. Naczynie żaroodporne wysmarować tłuszczem. Kromki i bułki zanurzać w mleku, ekko nasiąknięte układać warstwami na przemian z jabłkami(3-4 warstwy), przy czym na wierzchu musi być warstwa bułki. Wstawić do gorącego piekarnika (180 stopni Celsjusza) na 40 minut. Podawać na gorąco posypane cukrem pudrem. W ten sam sposób można przygotować ciasto z czereśniami lub śliwkami.
Jeśli macie sprawdzone sposoby na potrawy z czerstwego chleba, chętnie je poznamy. Podzielcie się nimi na
naszym forum.