Wśród rodziców pokutuje wiele mitów dotyczących diety przy rozwolnieniu u ich dzieci. Przenoszą na malucha swoje dobre doświadczenie głodówki. Sięgają po specjalne diety np. BART. Czy słusznie? Dowiedz się, czy wystarczy przeczekać rozwolnienie u swojej pociechy, czy warto wkroczyć ze specjalną dietą. Poznaj metody, jak skutecznie złagodzić objawy.
Dziecko karm jak do tej pory. Jeśli karmiłaś piersią, pozostań przy tej metodzie. W przypadku mleka modyfikowanego podawaj je dziecku co około 3 godziny. Nie stosuj u swojego maluszka głodówki — nie pomoże, a może zaszkodzić. Aby jelita pracowały prawidłowo, potrzebują pokarmu.
Najmłodsze dzieci należy przede wszystkim intensywnie nawadniać przy pomocy doustnych płynów nawadniających (DPN). Zapobiegnie to odwodnieniu, którego ryzyko jest tym większe, im dziecko jest młodsze.
Uzupełnieniem nawadniania i diety mogą być probiotyki: Lactobacillus rhamnosus GG i Saccharomyces boulardii, Saccharomyces boulardii (czyste kultury drożdży), czy Lactobacillus rhamnosus GG (żywe pałeczki kwasu mlekowego). Szczególnie przebadane pod kątem antybiotykoterapii są szczepy Lactobacillus.
Więcej informacji o znaczeniu uzupełniania flory bakteryjnej jelit można przeczytać w tym artykule.
Podobnie jak u maluchów poniżej 1. roku życia również u starszych dzieci często nie potrzeba zmieniać diety. Wystarczy podawać mniejsze posiłki i częściej niż 3 razy dziennie. Słone produkty np. zupa lub precle to również dobre rozwiązanie na rozwolnienie.
Jeśli to konieczne, warto nieco zmienić skład pokarmów. Należy pamiętać, że lekarze nie zalecają żadnej konkretnej diety.
Ogólną zasadą jest unikanie nadmiaru tłuszczów, cukrów i błonnika. Działają one przyspieszająco na perystaltykę jelit malucha. Pokarmy, które warto podawać dziecku to:
Dobrą praktyką jest obieranie warzyw i owoców ze skórki oraz usuwanie ziaren.
Odradza się z kolei pokarmy wysokoprzetworzone: frytki, ciastka i kiełbasę. Niewskazane są soki owocowe, w tym sok jabłkowy. Należy też unikać kofeiny. Część dzieci reaguje wytwarzaniem gazów na niektóre warzywa i owoce: brokuły, fasolę, kukurydzę, gruszki, czy suszone śliwki. Wówczas należy z nich czasowo zrezygnować. Podobny efekt może mieć mleko i produkty mleczne, a także lody.
Również u starszych dzieci istotne jest uzupełnienie płynów. Dla większości dzieci wystarczą napoje, które piły do tej pory, z wyjątkiem kofeinowych.
Popularna dieta BRAT opiera się na następujących produktach: bananach, ryżu, musie jabłkowym oraz tostach. Wszystkie z nich znajdują się w zestawieniu pokarmów, które mogą złagodzić objawy rozwolnienia. Jednak tutaj są tu tylko 4. Tak restrykcyjna dieta najczęściej nie jest maluchowi potrzebna i nie należy po nią sięgać rutynowo.
W złagodzeniu objawów biegunki nie jest potrzebna głodówka ani żadna specjalna dieta. Nieraz wystarczy karmienie dziecka jak dotąd i czekanie na odejście dolegliwości. U dzieci powyżej 1 roku życia można sięgnąć po arsenał pomocnych produktów. Niech będą ubogie w tłuszcz i cukry oraz błonnik.