Proszę o pomoc w rozpisaniu tygodniowego planu diety raw food poszerzonej o elementy antycellulitowej. Zależy mi na zawarciu takich składników jak: jajka, 300gr ryb morskich, jogurt naturalny, oliwa z oliwek. Problem sprawia mi odpowiednio proporcjonalne dobranie kwasów tłuszczowych Omega 3,6,9, błonnika, potasu oraz witamin B+C.
Prawidłowo ułożony jadłospis powinien być dostosowany do osoby, która będzie go stosować. Powinien uwzględniać m.in. płeć, wiek, masę ciała, wzrost, zażywane leki, stan zdrowia… Takich danych brakuje w Pani pytaniu.
Zastanowiłabym się w tym miejscu nad zaletami i wadami wynikającymi ze wskazanych przez panią rodzajów diet. Główną zasadą w diecie Raw Food jest spożywanie surowych produktów, takich jak: warzywa, owoce, kiełki, orzechy, nasiona, zioła i algi.
Komponując jadłospis, należy pamiętać o zasadach zdrowego i racjonalnego odżywiania, które polegają na dostarczaniu składników pokarmowych pochodzących z różnych grup żywności. Aby nie doszło do niedoborów składników pokarmowych, w codziennym jadłospisie należy uwzględnić produkty zbożowe, warzywa i owoce, mleko i jego przetwory, produkty dostarczające pełnowartościowego białka.
Dieta antycellulitowa to dieta zdrowa. Nakazuje m.in. wyeliminowanie potraw tłustych i przetworzonych, ograniczenia węglowodanów prostych i soli. Jest jak najbardziej zalecana osobom, które chcą pozbyć się „pomarańczowej skórki”. Proszę też pamiętać o aktywności fizycznej.
Zawartość
błonnika w dziennym jadłospisie powinna wynosić
20 – 40 g. Zapewnią nam to
warzywa dodawane do każdego posiłku oraz
produkty zbożowe, które powinny stanowić główne źródło energii w diecie (są także źródłem witaminy B oraz potasu). Dobrym źródłem
witaminy B są także nasiona roślin strączkowych.
Komponując dietę o kontrolowanej zawartości kwasów tłuszczowych, proszę pamiętać, że pożądany stosunek kwasów tłuszczowych nasyconych do wielonienasyconych i jednonienasyconych powinien wynosić:
NKT : WNKT : JNKT
0,7 : 0,8 : 1,5
Aby taki stosunek zapewnić należy uwzględnić w jadłospisie różnorodne oleje bogate
w jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz margaryny miękkie produkowane z tych olejów. Ważny jest także stosunek kwasów tłuszczowych z rodziny
n-6 do kwasów tłuszczowych z rodziny
n-3. Według zaleceń FAO/WHO z 1994 roku powinien on wynosić 5:1 – 10:1.
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe:
- Omega 3: olej rzepakowy, lniany, z zarodków pszenicy i sojowy oraz ryby i ssaki morskie, a także żółtko jaja, nasiona soi, orzechy włoskie i ryby (makrela, łosoś, tuńczyk, sardynka, pikling, śledź) i ssaki morskie. Spożycie 100-200 g ryb morskich dostarcza 2 g tych kwasów.
- Omega 6: olej kokosowy, słonecznikowy, kukurydziany, z nasion winogron, arachidowy, sezamowy i sojowy, oraz w produkowanych z nich margarynach.
Jednonienasycone kwasy tłuszczowe:
- Omega 9: oliwa z oliwek, olej rzepakowy bezerukowy
Dostarczenie w posiłkach kwasów omega-3, 6 i 9 w odpowiednich ilościach i proporcjach nie jest łatwym zadaniem. Wiele badań wskazuje, że przeciętna dieta zawiera zbyt mało kwasów omega 3. Aby zapewnić organizmowi odpowiednią ich ilość zaleca się spożycie 300g ryb morskich tygodniowo. Pamiętajmy o zmniejszeniu ilości oleju słonecznikowego, kukurydzianego, krokoszowego na rzecz oleju lnianego, rzepakowego i oliwy z oliwek. Na wchłanianie omega-3 pozytywnie wpływają produkty bogate w witaminę E (oleje roślinne, margaryny wzbogacone w witaminę E, kiełki, zarodki, produkty zbożowe, warzywa liściaste, żółtko jaj, przetwory mleczne). Proszę pamiętać, że jedynie jednonienasycone kwasy tłuszczowe mogą być poddawane działaniu wysokich temperatur, nie tracąc przy tym swych właściwości.
Opracowanie własne na podstawie Dietetyka żywienie zdrowego i chorego człowieka, H. Ciborowska, A. Rudnicka oraz www.sante.pl