Bezskutecznie planujecie potomka? Coraz gorzej radzicie sobie z kolejnymi porażkami? Nie jesteście sami! Obecnie aż 15% Polaków starających się o dziecko ma z tym trudności. Zobaczcie w jaki sposób możecie zwiększyć waszą płodność i zaplanować rodzinę w naturalny sposób.
Kiedy możemy mówić o bezpłodności?
O niepłodności mówimy, gdy ciąża nie pojawia się w okresie roku starań, mimo regularnego współżycia ok.2-3 razy w tygodniu bez wykorzystania metod antykoncepcyjnych. Dużą winę za zmniejszoną dzietność w krajach rozwiniętych i rozwijających się przypisuje się coraz starszym matkom. Obecnie kobiety rozpoczynają starania o dziecko dopiero ok. 30 roku życia. Wówczas mogą już mieć problem z zajściem w ciążę. Bardzo ciężko zajść i utrzymać dziecko po przekroczeniu 38 lat. Jest to tak zwany przełom płodności u kobiet. Chociaż częściej mówi się o bezpłodności kobiet, to wg badań w Polsce problem w równym stopniu odnosi się do obu płci. Szacuje się, że dotyczy on ok. 35 proc. kobiet i takiego samego odsetka mężczyzn.
Co może wpływać na bezpłodność?
Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, ile toksyn codziennie przyjmujemy do swojego organizmu:
Naturalne planowanie rodziny
Zaletą stosowania naturalnych metod planowania rodziny jest brak ingerencji w ciało kobiety. Metoda jest w pełni naturalna i nie posiada skutków ubocznych. Metodę objawowo-termiczną po raz pierwszy opisał prof. Josef Rötzer. Skupił się on na fakcie, że cykl każdej kobiety składa się z dwóch faz. Pierwsza faza rozpoczyna się w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego i trwa do owulacji. Druga faza trwa od owulacji do dnia poprzedzającego następną miesiączkę. Nauka metody prof. Rӧtzera sprowadza się do umiejętności wyznaczenia dni płodnych, kiedy może dojść do poczęcia dziecka, oraz dni niepłodnych
Dni płodne i niepłodne- jak je obliczyć?
Dni płodne i niepłodne można rozpoznać, jeśli obserwuje się dwa objawy: temperaturę i śluz szyjki macicy. Mierząc temperaturę ciała codziennie, o stałej porze, tuż po przebudzeniu się, jesteśmy w stanie określić dwie fazy: przedowulacyjną i poowulacyjną. W pierwszej temperatura jest niższa. Jej wzrost następuje w okolicy owulacji i trwa do końca cyklu. Jeśli chcemy obliczyć pierwszy dzień dni płodnych musimy od najkrótszego cyklu odjąć 18. Aby obliczyć ostatni płodny dzień od najdłuższego cyklu odejmujemy 11.
Przykład:
28 – 18 = 10
35 - 11 = 24
Kalkulator dni płodnych - jak to działa?
Jak obliczyć dni płodne? Nasze mamy prowadziły odręczne kalendarzyki menstruacyjne, które mniej lub bardziej pomagały im zajść w ciążę. Obecnie możemy wykorzystać do tego celu nowe technologie. Aby obliczyć dni płodne, wpisz w kalkulator datę ostatniej miesiączki i średnią długość cyklu. Spróbuj skorzystać online ze specjalnej aplikacji – kalkulator wygeneruje Twój kalendarz płodności na najbliższe trzy miesiące. Kalkulator dni płodnych obliczy Ci najbliższy okres czasu, w którym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe.
UWAGA! Jeśli po roku czasu stosowania metod NPR nie zachodzisz w ciążę, skontaktuj się koniecznie z lekarzem ginekologiem zajmującym się niepłodnością.
1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.