Świadomość dotycząca korzyści, jakie dają domy energooszczędne, jest w Polsce coraz większa, jednak wciąż niewystarczająca. Tymczasem budownictwo energooszczędne nie tylko pozwoli Ci zamieszkać w domu niosącym rokrocznie ogromne oszczędności, ale też komfortowym i funkcjonalnym. Z czego to wynika?
Podstawową zaletą domu energooszczędnego jest jego roczne zapotrzebowanie na energię, które nie przekracza 70 kWh/m2. Oznacza to o wiele niższy koszt eksploatacji takiego budynku w stosunku do tradycyjnego – zarówno jeżeli chodzi o jego ogrzewanie, jak również zużycie energii elektrycznej czy wody. Budownictwo energooszczędne wymaga 3-5 razy mniejszego zapotrzebowania na energię, zapewniając przy tym wysoki komfort domownikom – np. dzięki zastosowaniu nowoczesnej wentylacji, doskonałym parametrom cieplnym okien czy drzwi albo skutecznej izolacji – nie tylko cieplnej, ale również akustycznej.
Dom energooszczędny to jednak nie tylko zmniejszenie kosztów eksploatacji i większy komfort, ale również rozwiązanie proekologiczne. Zastosowane materiały i rozwiązania nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne, co jest (a przynajmniej powinno być) istotne dla każdego z nas.
Co decyduje o tym, że dom jest energooszczędny?
Skoro budownictwo energooszczędne daje tyle korzyści i możliwości, dlaczego w naszym kraju wciąż tego rodzaju domów stawia się mniej niż w innych europejskich państwach? Wynika to z przeświadczenia, że budowa takiego domu okaże się o wiele bardziej kosztowna, niż tradycyjnego budynku. Tymczasem cena, jaką zapłacisz, będzie zaledwie o kilka procent wyższa – wynika to z rozwoju technologii oraz tego, że nie musisz inwestować w najdroższe rozwiązania, by cieszyć się komfortem i funkcjonalnością swojego wymarzonego domu.
Dodatkowo inwestycja w taki budynek nie tylko w znacznym stopniu się zwróci, ale również jego sprzedaż okaże się o wiele bardziej korzystna – ceny rynkowe domów energooszczędnych są o wiele wyższe niż tych, które zostały wybudowane metodą tradycyjną.
Często inwestorzy obawiają się także tym, że nie będą w stanie znaleźć ekipy budowlanej, która będzie potrafiła sprostać budowie domu w standardzie energooszczędnym. Warto jednak poszukać w Internecie serwisów, które udostępniają opinie o fachowcach, np. Fixly.pl.
Jak się okazuje, dom energooszczędny nie jest szczytowym dokonaniem technologicznym i coraz częściej powstają jeszcze bardziej optymalne rozwiązania. Ostatnimi czasy popularnością cieszą się np. domy pasywne, w których zapotrzebowanie na energię wynosi mniej niż 15 kWh/m2, a eksperci są zdania, że za kilkanaście lat standardem mogą stać się domu zeroenergetyczne, a nawet takie, które przynoszą nadwyżki energii.