Czarny bez to krzew z rodziny bzowatych. W Polsce jest to bardzo popularna roślina. Surowcem zielarskim są jej kwiaty i owoce. Czarny bez posiada różnorodne właściwości lecznicze. Zawiera dużo witaminy C. W medycynie ludowej sok z jego owoców i nalewka stosowane są jako środek przeciw przeziębieniom. Czarny bez jest też doskonałym i bardzo popularnym w niektórych krajach surowcem do produkcji domowego wina.
Kwiaty
Kwitną od maja do czerwca. Zbiera się je w dzień słoneczny. Należy unikać zrywania kwiatów przegniłych lub wyschniętych. Ścina się je całymi baldachami, łuska od szypułek, a następnie suszy w temperaturze nie większej niż 35 stopni Celsjusza. Dobry surowiec nie może się zaparzyć i ma kolor białawo-żółty.
Kwiaty działają moczopędnie, napotnie, przeciwgorączkowo, wzmacniająco na naczynia krwionośne. Zewnętrznie są stosowane do przemywania w stanach zapalnych oczu i gardła.
Owoce
Owoce bzu dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia. Kolor czarno-fioletowy świadczy o tym, że są dojrzałe. Dopiero wtedy nadają się na różnego rodzaju soki i nalewki. Nie wolno spożywać zielonych owoców czarnego bzu, ponieważ zawierają duże ilości trującej sambunigryny - substancji, która może powodować wymioty i osłabienie organizmu. Dojrzałe okazy należy zbierać w pierwszy słoneczny dzień po dniu deszczowym.
Owoce działają łagodnie przeczyszczająco, moczopędnie, napotnie, przeciwbólowo, odtruwająco.
Jak przygotować sok z czarnego bzu?
Po umyciu 1 kg owoców (obranych z szypułek) zalewamy je w garnku niedużą szklanką wody i trzymamy na wolnym ogniu tak długo aż puszczą sok i się rozgotują. Następnie przecieramy owoce przez sito, słodzimy do smaku ( przy tych proporcjach radzimy dodać ok. 0,5 kg cukru) i rozlewamy do butelek. Tak przygotowane butelki poddajemy procesowi pasteryzacji.
Sok z bzu zalecany jest przy anginach, przeziębieniach i grypie.
Jak przygotować nalewkę z owoców czarnego bzu?
500 g owoców zalewamy jedną szklanką wódki i odstawiamy na 7 dni. Następnie wyciskamy przez płótno. Zażywa się po 40-50 kropli (na szklankę herbaty) trzy razy dziennie jako środek napotny i wzmacniający w trakcie przeziębień.
Koniecznie wypróbujcie też syrop z kwiatów czarnego bzu. Idealny lek na przeziębienie i grypę dla dzieci. Przepis znajdziecie tutaj kwiat czarnego bzu.