Gdy szukamy produktów ekologicznych, z pewnością rozglądamy się za producentami z takich województwach jak lubuskie czy lubelskie. Tym bardziej, jeśli jesteśmy zainteresowani ofertami pracy w sektorze rolniczym i szczególnie interesują nas działania Eko. Ale uwaga, warto też zwrócić uwagę na ofertę województwa łódzkiego, ponieważ Łódź to nie tylko kominy i fabryki.
fot. Eko Łódź
Eko to nie tylko moda, ale i praca
Ofert stanowisk pracy związanych z ekologiczną produkcją dóbr i żywności w Łodzi nie brakuje, wystarczy tylko sprawdzić na:
http://www.grafton.pl/oferty-pracy/lodzkie/. Dzieje się tak za sprawą licznych wydarzeń związanych z promocją ekologicznego stylu życia oraz ekologicznej żywności. Ten nagły bum inicjatyw spowodowany jest oczywiście modą na zdrowy tryb życia, ale i chęcią wyjścia poza stereotyp Łodzi jako jednej wielkiej szarej fabryki.
Wielkie targi
W dniach 4-5 października w Łodzi odbyły się największe w Polsce, a nawet całej Europie środkowo-wschodniej, targi żywności ekologicznej. W Łodzi zagościło wtedy około 300 wystawców z całego świata. Na gości oprócz stanowisk z ekologicznymi produktami czekały wykłady czy pokazy kucharskie. Dla mieszkańców Łodzi nie jest to nic nowego, ponieważ targi te odbyły się już po raz siódmy.
I mały targ
Nie jest jednak tak, że Łodzianie przypominają sobie o byciu Eko raz w roku. Co sobotę organizowany jest Eko Targ, na którym od godziny 9 do 15, można posmakować oraz zakupić wiele regionalnych i ekologicznych produktów. Pośród łódzkich wystawców znajdziemy m.in. firmę Wąsag oraz Czapnik, które zajmują się produkcją wędlin, Wypiekarnię specjalizującą się w produkcji chleba na zakwasie, firmę Mleko Jersey, dzięki której możemy napić się niepasteryzowanego mleka czy Gospodarstwo Ekologiczne „Mrowisko”, które zaopatruje targ w świeże warzywa i owoce.
Wiele tego typu targów odbywa się wyłącznie latem i wiosną, jednak nie ten. Na okres zimowy zostanie przeniesiony do nowopowstałego budynku OFF Piotrkowska.
Eko sztuka
Łódź pokazuje jednak, że Eko to nie tylko farmy i targi, ale i sztuka. W tym industrialnym mieście powstała wystawa „Jabłko. Introdukcja”, na której młodzi artyści mogli pokazać społeczeństwu, że odkąd jabłka się zestandaryzowały, znacznie uszczuplił się katalog ich odmian. Wystawa to wyraz sprzeciwu przeciwko kontroli zasobów przyrodniczych. Obok niej zorganizowano akcję „Owocowa Łódź”, której celem było zasadzenie 100 sadzonek 13 starych odmian jabłoni.