Smog, to bardzo znane słowo ostatnimi czasy, jednak czy wiemy czym tak na prawdę jest smog i jak powstaje? Mamy wrażenie, że bardzo dużo osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak bardzo jest groźne wdychanie zanieczyszczonego powietrza, szczególnie dla dzieci.
Czym jest smog?
Smog powstaje w skutek zmieszania się powietrza ze spalinami i zanieczyszczeniami powstałymi w wyniku zanieczyszczenia człowieka. Do tego procesu przyczyniają się fabryki, rosnąca liczba samochodów, palenie węglem i paliwami stałymi w piecach. Wpływ na występowanie smogu ma także pogoda, klimat i ogólne uwarunkowania terenu. Według Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami źródła emisji pyłu PM10 to w 52 proc. zanieczyszczenia pochodzące z gospodarstw domowych, a zaledwie 17 proc. z przemysłu.
Jakie substancje wchodzą w skład smogu?
Kiedy mówimy o zanieczyszczeniach powietrza i o smogu, to powinniśmy wiedzieć, że w jego skład wchodzą dwa rodzaje pyłów: PM10 oraz PM2,5. Pył zawieszony PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Może on zawierać substancje toksyczne, między innymi benzopiren, metale ciężkie dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które docierają do górnych dróg oddechowych i płuc.Pył zawieszony PM2,5 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które docierają nie tylko do górnych dróg oddechowych i płuc, ale także przenikają do krwi.
Kto jest najbardziej narażony na smog?
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza, to: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń, ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń, osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy
Maski antysomogowe dla dzieci
Benzen, amoniak, ksyleny, trichloroetylen i aldehyd mrówkowy krążą w powietrzu, którym na co dzień oddychamy. Ich wdychanie może być niebezpieczne dla zdrowia - co prawda stężenie szkodliwych substancji nie jest zwykle wysokie, jednak warto zmniejszyć ryzyko wdychania ich przez dzieci do minimum. Niezastąpionym elementem dziecięcej garderoby w miesiącach zimowych powinna być maska antysmogowa dla dziecka. Wiem, że niektorzy bagatelizują sprawę. Jednak płuca mamy jedne, a zimowe popołudnia nie tylko w miastach nie wyglądają kolorowo. Jesli juz zdecydujecie sie na zakup maski, wazne jest aby zakupic odpowiednia maske z certyfikatem Państwowego Instytu Badawczego CIOP.
Kwiaty doniczkowe, a smog
Kwiaty doniczkowe słyną ze swoich niezwykłych właściwości oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji, to tani i skuteczny sposób na niwelację najbardziej groźnych składników zanieczyszczonego powietrza. Według badań przeprowadzonych przez NASA, niezastąpionymi filtrami powietrza są:
Co więcej, fikus pobudza i wyzwala energię, a difenbachia poprawia koncentrację. Poza zakupem masek antysmogowych i kwiatkow z listy nasa warto miec tez w kazdym pomieszczeniu oczyszczacz powietrza, a w dni podwyzszonego ryzyka nie wychodzic z domu. Pamietajcie o tych wskazowkach pluca macie tylko jedne!