Góry to niesamowity świat całkowicie różniący się od tego, w którym na co dzień się poruszamy. Są góry niskie - bardzo zagospodarowane z mnóstwem szerokich dróg i schronisk niczym hotele, ale są też góry wysokie - dzikie i niedostępne, gdzie ingerencja człowieka jeszcze nie jest duża. I każdy z tych światów postarajmy się poznać, pokochać i zachować w nienaruszonym stanie dla przyszłych pokoleń.
1. Starajmy się tak zachowywać w górach, aby nie pozostawiać po sobie żadnych śladów.
2. W Parkach Narodowych nie zbaczajmy z wyznaczonych ścieżek i szlaków.
3. Nie hałasujmy. Pozwólmy mówić przyrodzie. Śpiew ptaków, pukanie dzięcioła czy pohukiwanie puszczyka może zachwycić każdego, nawet twardego i potężnego mężczyznę.
4. Nie śmiećmy. Wzięcie plastikowej, a więc bardzo lekkiej, butelki po wodzie, papierków po czekoladzie czy cukierkach naprawdę nas wiele nie kosztuje, a w ten sposób wyrażamy szacunek nie tylko przyrodzie, ale również innym turystom. Oni też chcą się zachwycać pięknem otoczenia i krajobrazu.
5. Dawniej w Tatrach turyści pozdrawiali się słowem "cześć" lub "dzień dobry". Zwyczaj ten naturalnie zanikł ze względu na niesłychanie masową turystykę, zwłaszcza na bardzo popularnych szlakach. Niemniej jednak powszechna jest zasada uśmiechu i sympatii dla innych piechurów, a nawet robienie sobie wspólnych zdjęć z nowo spotkanymi - a podobnie jak my zauroczonymi górami - turystami.
Nieznane Tatry to seria przewodników wysokogórskich opisujących tylko nieznakowane i nieraz bardzo trudne trasy turystyczne w Tatrach Słowackich oraz Polskich. Niewątpliwym atutem tych publikacji są liczne, świetnej jakości zdjęcia i bardzo atrakcyjne panoramy szczytowe. Przydatnym dodatkiem są także czytelne mapki graniowe z wrysowanymi trasami. Każdy z 3 tomów Nieznanych Tatr został przygotowany w poręcznym formacie i w funkcjonalnej oprawie z tak zwaną spiralą. Podkreślić trzeba, że nie są to przewodniki dla samodzielnego wędrowania. Zostały one napisane dla ułatwienia wyboru szczytów oraz dolin w Tatrach, które zapragniemy poznać, ale tylko pod fachową opieką przewodnika tatrzańskiego. Na takie wyprawy mogą się wybrać wyłącznie bardzo wprawni i doświadczeni turyści tatrzańscy.
1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.