Dodatkowo przy każdym rodzaju cery może występować:
- skóra trądzikowa
- skóra wrażliwa i alergiczna
- skóra odwodniona
- skóra dojrzała
- skóra naczyniowa
SKÓRA TRĄDZIKOWA
Przeważnie to cera tłusta z zakażeniem bakteryjnym. Występuje najczęściej w wieku dojrzewania, gdy ze względu na zmiany hormonalne czynność gruczołów łojowych jest nadmiernie pobudzania. Przeważnie występowanie trądziku ma przyczyny genetyczne.
Objawami trądziku są zaskórniki (niezapalna postać trądziku) i wypryski, które pojawiają się na skórze w związku z łojotokiem i wzmożonym rogowaceniem komórek przewodu wyprowadzającego gruczołów łojowych skóry. W nagromadzeniu zrogowaciałego naskórka i warstw łoju wiele bakterii rozwija się niezwykle łatwo i prowadzi to do powstawania stanów zapalnych.
U osób w wieku 30-60 lat występuje z kolei trądzik różowaty, który dotyka do 10% populacji. Zmiany rumieniowe, krostkowe i grudkowe występują w okolicach czoła, nosa, policzków i brody.
Leczenie trądziku wspomagają preparaty złuszczające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Występowanie zmian skórnych nasila obecność w diecie:
- lodów,
- mleka,
- śmietany,
- potraw pikantnych,
- alkoholu.
Na występowanie trądziku mają również wpływ czynniki środowiskowe takie jak stres i warunki atmosferyczne (zwłaszcza ciepło).
SKÓRA WRAŻLIWA I ALERGICZNA
Skóra wrażliwa i alergiczna negatywnie reaguje na nagłe zmiany czynników środowiskowych (zmiany temperatury, zanieczyszczone powietrze etc.). To skóra o szczególnych wymaganiach, której towarzyszy częste uczucie dyskomfortu. Nawet rutynowe czynności pielęgnacyjne (jak mycie i demakijaż) mogą powodować uczucie dyskomfortu: ściągnięcia, pieczenia, zaczerwienienia i podrażnień.
SKÓRA ODWODNIONA
Charakteryzuje się utratą elastyczności i pojawieniem zmarszczek. Może dotyczyć każdego rodzaju cery i pojawić się w każdym wieku. Najczęściej jest wynikiem ekspozycji na niekorzystne warunki środowiskowe (zimno, nasłonecznienie, klimatyzację), w wyniku której skóra staje się napięta, ściągnięta, występuje zaczerwienienie i łuszczenie naskórka. Gdy odwodnienie dotyka cery suchej, skóra ta zaczyna przesuszać się i łuszczyć; gdy dotyczy skóry tłustej lub mieszanej, odwodnienie charakteryzuje się przetłuszczaniem skóry.
SKÓRA DOJRZAŁA
To taka skóra, na której daje się zaobserwować pierwsze oznaki starzenia. Pojawiają się widoczne zmarszczki, skóra robi się zwiotczała, bardziej sucha i podatna na podrażnienia. Ze względu na ubytek bariery ochronnej cera z wiekiem staje się bardziej wrażliwa. Następujące z upływem czasu ubytki kolagenu i elastyny sprawiają, że skóra traci jędrność. Mogą występować przebarwienia i plamy.
SKÓRA NACZYNIOWA
Odznacza się zaczerwienieniem wynikającym z rozszerzonych naczyń włosowatych, które potocznie określa się „popękanymi naczynkami”. Często skóra naczyniowa jest jednocześnie skórą wrażliwą, która źle reaguje na czynniki środowiskowe. Cera naczyniowa dotyka najczęściej skóry suchej i mieszanej.