Mały ogródek ziołowy, zawierający podstawowe zioła niezbędne w kuchni, da się zaprojektować na ograniczonej przestrzeni. Można je wpleść w rabatę kwiatową, zastosować jako obwódkę rabaty ozdobnych krzewów, a nawet uprawiać w pojemnikach na tarasie. Można również stworzyć rabatę dedykowaną ziołom – za przykład posłuży nam właśnie taka nowo powstająca rabata o wymiarach 1,4 x 2,1 m (powierzchnia niecałe 3 m2). W projekcie "zielnik" został zlokalizowany z boku domu, między ogrodzeniem a wschodnią ścianą budynku, jako komponent niewielkiego ogrodu użytkowego owocowo-warzywnego. W tym miejscu słońce operuje w godzinach 9-14 co jest stosunkowo istotne, zioła są bowiem roślinami w większości światłolubnymi. Miejsce jest zaciszne, sprzyjające zimowaniu gatunków mniej odpornych na mrozy (lawenda, szałwia).
fot. Katarzyna Wysocka
Miejsce na zielnik zostało wyznaczone obrzeżem z kostki brukowej (pozostałości po układaniu bruku na podjeździe do garażu) przy ścieżce. Takie usytuowanie rabaty sprzyja wydzielaniu olejków eterycznych przez liście ziół w trakcie potrząsania nimi przez przechodniów. Przy intensywnie użytkowanej ścieżce w powietrzu ciągle jest obecny ziołowy aromat.
Centralne miejsce na rabacie zajmuje szczepiony na pniu, w formie niewielkiego drzewka, agrest biały odpornej na amerykańskiego mączniaka agrestu odmiany 'Invicta' (1.)
Duże kępy mięty (2.) i melisy (3.) zajmują sporo miejsca.
Wypełnieniem są cząber (4.), oregano (5.), tymianek (6.), majeranek (7.), szałwia (8.) i pieknie kwitnąca lawenda (9.).
Sezonowo rabata uzupełniana jest o rozmaryn (10.), bazylię zieloną (11.), bazylię purpurową (12.) oraz o niewielkie warzywa – czosnek (13.) i karłowe pomidory koktajlowe (14.).
Do czego możemy wykorzystać zioła?
- na świeżo jako przyprawy w kuchni do potraw surowych (bazylia), gotowanych i pieczonych;
- suszone j. w.;
- do aromatyzowania octów i oliwy;
- do suchych bukietów i pot-pourri (pysznogłówka,lawenda)
- do ziołowych herbatek (melisa, mięta, pysznogłówka)do dekoracji wypieków (jadalne kwiaty lawendy)