Ekorodzice

Kubeczki menstruacyjne, wielorazowe podpaski i tampony – EKOmenstruacja

Autor: EkoKobieta 2011.03.15, 11:39
Ciepłe dni, to nie tylko powód do porządków w mieszkaniu. To również dobry czas na uporządkowanie siebie. Warto wykorzystać zwiększoną ilość energii i zmienić swoje mało zielone przyzwyczajenia. Niewiele jest bardziej intymnych i trudnych do zmiany nawyków niż te dotyczące menstruacji. Większość z nas dorastała w świecie, w którym jedyną dostępną formą ochrony w czasie miesiączki były jednorazowe podpaski i tampony.

fot. www.sxc.hu

Z opowieści mam znamy historyjki o wacie, ligninie i o problemach z nimi związanych. Nierzadko jeszcze w szkole podstawowej uraczono nas pogadanką na temat menstruacji przeprowadzoną przez jednego z wiodących producentów podpasek, po której sprezentowano nam "próbki". Czyli ideologizacja do produktów jednorazowych naładowanych zbędnymi, toksycznymi dla środowiska i kobiecego zdrowia substancjami zaczyna się już w młodym wieku, a potem tylko narasta. Wiosna to idealny czas na rozprawienie się z tymi starymi przyzwyczajeniami i przerzucenie się na jedną z ekologicznych alternatyw dla konwencjonalnych tamponów i podpasek.

Ale cóż takiego znajduje się w konwencjonalnych podpaskach i tamponach?
  • Przeciętna kobieta zużywa w ciągu swojego życia około 11 tysięcy podpasek i tamponów. Wszystkie miesiączkujące Polki miesięcznie zużywają ich około 150 milionów. Większość ląduje na wysypiskach śmieci albo w toaletach. Ale nie o samą liczbę rzecz się rozchodzi.

  • Do produkcji podpasek i tamponów wykorzystuje się bawełnę, którą nawożono pestycydami i traktowano środkami owadobójczymi. Oprócz nieorganicznej bawełny w skład podpasek i tamponów wchodzi też często miazga papierowa, lub syntetyczny jedwab. Te materiały w  połączeniu z plastikowym spodem powodują, że skóra nie oddycha i tworzy się niekorzystna flora bakteryjna, co sprzyja tworzeniu się odparzeń i  infekcjom.

  • Folia użyta w podpaskach jako siateczka na wierzchu i wkładka na dnie podpaski (polietylen lub polipropylen) rozkłada się nawet 300 lat.

  • Wiele podpasek zawdzięcza swoją chłonność superabsorbującym pudrom i żelom, czyli czysto chemicznym dodatkom, które dodawane do podpasek wysuszają delikatną skórę waginy, przyczyniają się do podrażnień i mogą powodować alergie.

  • Również perfumy, mające za zadanie zapewnienie "świeżego" zapachu, to substancje o negatywnych konsekwencjach zarówno dla środowiska naturalnego, jak i zdrowia.

  • W procesie wybielania chlorem, któremu poddawane są podpaski (nie w celu ich dezynfekcji, a dla czysto wizualnego efektu białości – sterylne podpaski i tampony tracą na chłonności), wytwarzają się dioksyny, większym natężeniu powodujące raka (info. Światowa Organizacja Zdrowia).
  • Wszystko to, co zostało użyte do wyprodukowania podpasek czy tamponów przedostaje się do naszego organizmu przez bardzo chłonną śluzówkę, a następnie w procesie rozkładu toksyczne substancje trafiają do środowiska naturalnego, zatruwając je.

I co ma zrobić kobieta, aby nie narażać środowiska naturalnego ani siebie na działanie toksyn?

Poprzez promocję ekologicznych alternatyw dla konwencjonalnych tamponów i podpasek sklep internetowy EkoKobieta ma nadzieję wspomagać kobiety w rozwiązywaniu tego problemu.

  • Pierwszą, można powiedzieć podstawową, alternatywą w ofercie EkoKobiety są biodegradowalne, jednorazowe podpaski i tampony Organyc, zrobione w 100% z bawełny organicznej i niebielone chlorem. Nie wymagają od swoich użytkowniczek żadnych zmian w miesiączkowych przyzwyczajeniach, a jedynie zmiany producenta.

  • Podstawową cechą kolejnych eko-produktów menstruacyjnych, która wzbudza największe kontrowersje wśród kobiet i nie tylko, jest ich wielorazowość. Dla wielu idea prania ich lub mycia, czyli zwiększonego kontaktu z własną krwią miesiączkową jest trudna do zaakceptowania. Ale warta do rozważenia, zważywszy na korzyści dla środowiska naturalnego, zdrowia, ale też kieszeni, płynących z wielorazowych produktów.


Przeczytaj także:

Domowy peeling z bergamotką

Domowy peeling z bergamotką

Bergamotka ma właściwości ma działanie łagodzące i ściągające. Za to jej zapach rewelacyjnie poprawia humor. Z tej przyczyny warto zrobić samemu domowy peeling z olejkiem z bergamotki. ... więcej »
Czy kosmetyki mogą negatywnie wpływać na zdrowie?

Czy kosmetyki mogą negatywnie wpływać na zdrowie?

Uważasz na to co jesz, ale kupujesz kosmetyki bez zastanowienia i czytania etykiet? To błąd! Jak nie dać sobie zamydlić oczu i kupić kosmetyk naprawdę naturalny? Zobacz, czym się należy kierować, kupując kremy do twarzy oraz inne środki... więcej »
Pasta cukrowa PRZEPIS

Pasta cukrowa PRZEPIS

Chęć posiadania gładkiego ciała bez zbędnych włosków sprawia, że kobiety poszukują coraz to nowszych, bardziej skutecznych i mniej bolesnych metod depilacji. W polskich salonach kosmetycznych coraz częściej można wypróbować usuwania... więcej »
Kosmetyki ekologiczne – 5 powodów, dla których warto ich używać

Kosmetyki ekologiczne – 5 powodów, dla których warto ich używać

Wysokiej jakości, naturalne kosmetyki ekologiczne coraz chętniej wybierane są nie tylko przez miłośniczki świadomej pielęgnacji, ale wszystkie te kobiety, które cenią sobie skuteczne, proste składy, skoncentrowane formuły oraz uczucie wypielęgnowanej,... więcej »
Higiena jamy ustnej u dzieci

Higiena jamy ustnej u dzieci

Prawidłowa higiena jamy ustnej ma ogromny wpływ na zęby stałe, które będą wyrzynały się w przyszłości oraz stan zdrowia dziecka. W dzisiejszych czasach znacznie rośnie świadomość społeczna na temat tego problemu, dzięki czemu coraz mniej... więcej »


Komentarzy: 4
{opis}
13.07.2013 12:57 - cerrotorre8
What?
{opis}
23.04.2012 12:07 - lilify
Czytałam już kilka artykułów o tych kubeczkach jest to dosyć ciekawe i na pewno pro ekologiczne, ale trochę się tego obawiam i jakoś to do mnie nie do końca przemawia. A odnośnie tamponów to czytałam artykuł, iż substancja w nich zawarta zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, staram się więc ich nie używać. Wielorazowe wkładki bawełniane są ok.
{opis}
28.04.2011 11:05 - wielodzietna
A macie może wykrój na ta wielorazówkę?
{opis}
20.04.2011 13:26 - dociekliwa
Jakoś nie mogę sobie wyobrazić jak niby sobie ten kubeczek mam wsadzić... Za to biodegradowalne wkładki to jest strzał w 10!
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne