Ekorodzice

Kubeczki menstruacyjne, wielorazowe podpaski i tampony – EKOmenstruacja

Autor: EkoKobieta 2011.03.15, 11:39
Wielorazową wersją podpasek i tamponów są podpaski Naya i tampony Honour Your Flow.





Naye zrobione są z certyfikowanej, organicznej bawełny, farbowane eko-barwnikami, niebielone chlorem. Po użyciu namacza się je w zimnej wodzie, a następnie pierze.  Ponieważ Naye mają około 4 lat trwałości, są nie tylko lepsze dla środowiska naturalnego, ale też kieszeni.









Podobnie jest z tamponami Honour Your Flow. Zrobione z bambusa, są prawie-dokładną kopią konwencjonalnych tamponów – tyle że, podobnie do Nayi, po użyciu należy zamoczyć je w wodzie i wyprać. Wąski pasek materiału ze sznureczkiem po zwinięciu (wedle własnego uznania) staje się tamponem. 

Inną opcją są Tampony-Gąbki. To najbardziej naturalna forma ochrony w czasie miesiączki. Zbierane z dna morza Śródziemnego, suszone i dezynfekowane olejkiem herbacianym gąbki aplikuje się jak zwykły tamon, uprzednio zwilżając je bieżącą wodą. Tampon-gąbka różni się od zwykłego tamponu wyglądem, a od materiałowego sposobem na utrzymywanie go w czystości. Napełnioną gąbkę wyciska się do zlewu, opłukuje wodą i zakłada ponownie. Choć tampon gąbka różni się od zwykłych i materiałowych tamponów wyglądem, a od tych drugich trwałością (zużywa się po około 6-12 miesiącach) nie ustępuje im jeśli chodzi o skuteczność.



Eko-menstruacja to jednak nie tylko ekologiczne wersje tamponów i podpasek.

Kubeczek menstruacyjny Mooncup to sposób na zupełną zmianę w przeżywaniu menstruacji (aż ciśnie się na usta: prawdziwą, wiosenną, zieloną rewolucję). Wiele kobiet Mooncup przeraża. Bo jest duży, bo jest wielorazowy, bo nie absorbuje krwi miesiączkowej, tylko ją zbiera. Kobiety obawiają się zakładania i opróżniania go, mają wątpliwości co do szczelności kubeczka i jego higieniczności. Jednak korzyści z kubeczka jest tak wiele i tak różnych, że warto rozważyć jego zakup.

Jeden Mooncup kupuje się raz na kilka lat – co to oznacza dla środowiska jest oczywiste.

Warto natomiast powiedzieć co nieco o korzyściach zdrowotnych. Kubeczek menstruacyjny Mooncup zrobiony jest z silikonu medycznego, dzięki czemu jest hypoalergiczny. Silikonowa budowa sprawia, że kobiecy organizm nie absorbuje żadnych tokstycznych substancji, tak jak to ma miejsce przy konwencjonalnych tamponach i podpaskach. Ponieważ nie absorbuje, a zbiera krew miesiączkową i nie jest pokryty superabsrobującymi pudrami, Mooncup nie wysusza delikatnego środowiska pochwy.

I co ważne, zwłaszcza dla współczesnych, zabieganych kobiet – Mooncup jest bardzo łatwy w używaniu i utrzymywaniu w czystości. W czasie miesiączki wystarczy przemywać go wodą i zwykłym mydłem, a po wygotować przez 5-7 min. Choć wygląda na duży i trudny w użyciu, już po jednym – dwóch cyklach można stać się kubeczkowym ekspertem.

W ekologicznych produktach ważna jest nie tylko ich funkcja, ale też etyczna produkcja i ochrona środowiska. Stąd bawełna organiczna w wielorazowych podpaskach Naya i jednorazowych podpaskach i tamponach Organyc czy biodegradowalny plastik ze skrobii kukurydzianej w tych drugich. Prawdziwym eko-przodownikiem wśród producentów produktów menstruacyjnych jest jednak firma Mooncup Ltd., jedyna w branży z tytułem etycznego biznesu. Niekolorowane kubeczki, opakowania i ulotki zadrukowane warzywnym tuszem, biuro w 100% napędzane energią odnawialną czy dowożenie towaru drogą lądową tam, gdzie tylko to możliwe, to tylko niektóre z inicjatyw podejmowanych przez firmę, aby zminimalizować jej wpływ na środowisko naturalne.

Każda z alternatyw dla konwencjonalnych podpasek i tamponów w ofercie EkoKobiety jest unikatowa pod względem swojej ekologiczności i korzystnych zmian, które wprowadza w życie kobiet nań się decydujących. W większości przypadków nie są to decyzje łatwe, a wymagające zastanowienia, rodzące wątpliwości i pytania. I dlatego powstała EkoKobieta – sklep, prowadzony przez kobiety dla kobiet, chętnie odpowiadający na pytania i rozwiewający wątpliwości, gotowy wspomagać panie w doborze produktu najbardziej odpowiedniego dla nich. EkoKobieta i kobiety, które ją tworzą zachęcają do wykorzystania przypływu wiosennej energii na zazielenienie własnej miesiączki.

Te i inne produkty są dostępne w sklepie internetowym www.ekokobieta.com.pl:





Komentarzy: 4
{opis}
13.07.2013 12:57 - cerrotorre8
What?
{opis}
23.04.2012 12:07 - lilify
Czytałam już kilka artykułów o tych kubeczkach jest to dosyć ciekawe i na pewno pro ekologiczne, ale trochę się tego obawiam i jakoś to do mnie nie do końca przemawia. A odnośnie tamponów to czytałam artykuł, iż substancja w nich zawarta zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, staram się więc ich nie używać. Wielorazowe wkładki bawełniane są ok.
{opis}
28.04.2011 11:05 - wielodzietna
A macie może wykrój na ta wielorazówkę?
{opis}
20.04.2011 13:26 - dociekliwa
Jakoś nie mogę sobie wyobrazić jak niby sobie ten kubeczek mam wsadzić... Za to biodegradowalne wkładki to jest strzał w 10!
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne