Cykl miesiączkowy jest skomplikowanym procesem zachodzącym regularnie u kobiet w wieku rozrodczym, w jego regulacji i zapewnieniu prawidłowego przebiegu bierze udział szereg różnych mechanizmów.
W wielu przypadkach dochodzi do zaburzenia regularności cyklu lub też całkowitego jego zatrzymania, w czasie jego trwania dochodzi również do występowania bólu, warto wtedy sięgnąć po lek Ketesse 25, zawierający substancję o nazwie deksketoprofen, powodującą złagodzenie dolegliwości bólowych. Jednak niektóre symptomy występujące podczas krwawień miesiączkowych mogą być niepokojące, dlatego warto wiedzieć, kiedy wybrać się do lekarza.
Kiedy fizjologicznie występują nieregularne krwawienia miesiączkowe?
Pamiętać należy, że cały cykl miesięczny trwa około 28 dni, jednak nie każde zaburzenie regularności świadczy o patologii. Sytuacja taka może mieć miejsce między innymi w przypadku:
Niefizjologiczne przyczyny nieregularnego krwawienia miesiączkowego
W niektórych przypadkach zaburzenie regularności występowania krwawienia miesiączkowego może wiązać się z zaburzeniem homeostazy. W szczególności pamiętać o tym należy w przypadku krwawień miesiączkowych występujących zbyt często – cykl trwa krócej niż 21 dni, zbyt rzadko – cykl trwa dłużej niż 35 dni oraz wtedy, gdy krwawienia są zbyt obfite lub zbyt skąpe. Zmiany te mogą być symptomem różnych nieprawidłowych procesów zachodzących w organizmie. Przyczyny występowania zaburzeń regularności i przebiegu krwawień miesiączkowych obejmują między innymi:
Zaburzenie regularności cyklu miesiączkowego nie musi wiązać się z procesami chorobowymi i nie wymaga każdorazowo wizyty u lekarza. Jednak w przypadku zaobserwowania objawów niepokojących i braku uchwytnej ich przyczyny zdecydowanie należy udać się do gabinetu lekarskiego, w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki i wdrożenia ewentualnego leczenia.
1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.