Obecnie, ze względu na aktywny tryb życia i stały pośpiech, nie wszyscy mają czas, by samodzielnie przygotowywać posiłki w domach. Właśnie dlatego tak ogromną popularnością cieszy się jedzenie zamawiane na wynos. Wraz z nim do mieszkań docierają też opakowania, które gwarantują bezpieczny transport różnych dań i napojów. Kiedy jednak zostaną zużyte, trzeba z nimi coś zrobić. Warto się zawczasu zorientować, gdzie powinno się je wyrzucać.
Zwykle opakowania po jedzeniu na wynos są pojemnikami jednorazowymi, które powinno się wyrzucić zaraz po użyciu. Przygotowuje się je z różnych materiałów. Najbardziej praktycznym spośród nich okazuje się plastik, który lokale gastronomiczne i firmy cateringowe wykorzystują zdecydowanie najczęściej. Obecnie stawia się na ten podlegający recyklingowi, a zarazem pochodzący z tworzywa, które zostało takiemu procesowi poddane.
Jako że dbałość o środowisko jest w tym momencie kluczowa, chętnie sięga się też po opakowania z ekologicznych surowców. Wśród nich wymienić należy pulpę papierową, a także otręby czy pulpę z trzciny cukrowej. W niektórych przypadkach używane są również sztućce z drewna oraz opakowania wykonane ze zwykłego papieru.
Wiele osób może mieć problem z tym, by określić, gdzie powinno się umieścić zużyte opakowania po jedzeniu na wynos. Wszystko zależy oczywiście od materiału, z którego zostały one wykonane. Tak na przykład papierowe torebki powinny trafić do niebieskiego kontenera, przeznaczonego specjalnie na papier i rzeczy tekturowe. Również tam nierzadko trafiają opakowania cateringowe, dzielone i niedzielone, wykonane na przykład z pulpy papierowej.
Innym, często używanym materiałem, jest plastik. Zużyte opakowanie z tego surowca umieszcza się natomiast w żółtym kontenerze, który oznacza tworzywa sztuczne. Z kolei drewniane elementy, takie jak sztućce, należy wrzucić do kontenera brązowego, często oznaczanego jako produkty biodegradowalne.
Trzeba mieć jednak świadomość, że aby wyrzucić którekolwiek z opakowań do przeznaczonego im kontenera, musi być ono idealnie czyste. W przypadku zabrudzeń, które powstały na skutek tłuszczu czy od innych brudzących składników, obecnych w żywności, nie można uznać opakowania za w pełni biodegradowalne. Niestety, takie pojemniki brudzą się bardzo często. Nie znaczy to oczywiście, że jest to normą. Podobnie jest w przypadku każdego innego surowca (jeśli papierowa torebka się zabrudziła, również trzeba będzie ją wyrzucić do odpadów zmieszanych). Jeśli są to opakowania trwalsze, takie jak te wykonane z plastiku, można spróbować je umyć przed wyrzuceniem, a następnie umieścić w żółtym kontenerze.
Prowadząc biznes gastronomiczny z jedzeniem typu fast-food warto zaopatrzyć się się w dedykowane opakowania dobrej jakości, np. w hurtowni online https://unipack.pl/sklep/opakowania-fast-food/. Często zdarza się bowiem, że nawet jeżeli lokal oferuje jedzenie na wynos, klienci i tak spożywają posiłek w środku lub przed punktem gastronomicznym. Wówczas segregacja odpadów należy oczywiście do osoby zarządzającej takim biznesem i w gruncie rzeczy jej zasady nie różnią się od tych, których powinni przestrzegać wszyscy. Warto oczywiście zaopatrywać swój biznes w biodegradowalne opakowania do jedzenia na wynos, jednak trzeba wiedzieć w jakiej sytuacji będą one mogły zostać poddane recyklingowi.
1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.