Kaszel jest jednym z pierwszych niepokojących objawów, które przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o chorobie dziecka. Może on utrudniać codzienne funkcjonowanie, nie pozwalając maluchowi spać w nocy. Czasem faktycznie oznacza on chorobę. Równie często jednak jest odpowiedzią na suche powietrze, drażniący zapach czy okruszek, który utknął gdzieś w gardle. Jak zapewnić dziecku najlepsze warunki i pomóc pozbyć się kaszlu?
Czym jest kaszel?
Kaszel to odpowiedź organizmu na podrażnienie nerwowych zakończeń w oskrzelach. Z mózgu wysyłana jest wtedy informacja do mięśni o tym, że należy pozbyć się czegoś z dróg oddechowych i wtedy dochodzi do ich gwałtownego skurczu. Kaszel występuje często na skutek infekcji bakteryjnych lub wirusowych. Niemniej jednak w przypadku nagłego ataku, przyczyną może być ciało obce, które znalazło się w drogach oddechowych. Alarmujący powinien być przewlekły kaszel utrzymujący się przez kilka tygodni, świadczący o ciągłym podrażnieniu oskrzeli, wywołanym np. reakcją alergiczną.
Rodzaje kaszlu
Uciążliwy suchy kaszel pojawia się najczęściej w przypadku alergii lub na początku infekcji. Charakterystyczne pochrząkiwanie w celu odkrztuszenia nie przynosi większej ulgi. Dlatego też zaleca się podawanie syropów przeciwkaszlowych, które hamują napady kaszlu, np. syrop z prawoślazu. W przypadku silnego kaszlu, lekarz może zdecydować o przepisaniu leków zawierających np. kodeinę. Warto jednak pamiętać, aby nie przyzwyczajać do nich organizmu dziecka, podając je przez krótki okres czasu, najlepiej przed snem.
Kaszel mokry powoduje odkrztuszanie zalegającej wydzieliny, która może gromadzić się w gardle. W jego przypadku zaleca się stosowanie syropów wykrztuśnych, które ułatwiają pozbycie się wydzieliny z gardła, np. syropu z sosny czy tymianku. Co ważne, nie należy podawać syropu wykrztuśnego na noc, gdyż będzie on powodował odruch wykrztuśny, utrudniający zasypianie.
Przeziębienie czy alergia?
W przypadku, gdy kaszel nie jest jedynym objawem gorszego samopoczucia – oprócz kasłania pojawia się również temperatura, bóle mięśni czy bóle głowy, prawdopodobnie mamy do czynienia z infekcją, w związku z czym powinniśmy udać się z dzieckiem do pediatry. W przypadku, gdy kaszel jest długotrwały lub obserwujemy go w określonych momentach – np. po zjedzeniu czegoś, w trakcie zabaw lub rano po przebudzeniu, możemy mieć do czynienia z alergią na tle pokarmowym, uczuleniem na sierść danego gatunku zwierząt czy alergią na roztocza. Oczywiście to nie wszystkie rodzaje alergii. Wiele osób cierpi również z powodu alergii na pyłki, pleśnie czy nawet słońce.
5 sposobów na kaszel u dziecka
1. Nawilżanie powietrza
Jedną z przyczyn przeziębień, jak i nasilonych objawów alergii jest suche powietrze w otoczeniu dziecka. Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna wynosić od 40 do 60 proc. Suche powietrze powoduje wysuszenie śluzówki gardła i nosa, która wolniej reaguje na docierające do niej zanieczyszczenia. Większa podatność na infekcje powoduje katary, przeziębienia, zapalenia górnych dróg oddechowych, które objawiać się będą m.in. kaszlem, co może dodatkowo utrudniać rozpoznanie właściwej przyczyny problemów zdrowotnych. Jednocześnie warto również pamiętać, aby nie przesadzić z nawilżaniem, gdyż powyżej 60% tworzą się warunki sprzyjające namnażaniu się bakterii, pleśni czy wirusów. Dlatego też optymalnym rozwiązaniem wydaje się być zakup nawilżacza powietrza. Na stronie
https://klarta.pl/ dostępny jest nawilżacz, który wykorzystuje naturalny sposób nawilżania powietrza.
Ewaporacyjne, parowe lub ultradźwiękowe nawilżacze powietrza skutecznie pomagają domownikom utrzymać właściwą wilgotność w pomieszczeniach. Większość modeli wyposażonych jest w higrostat, umożliwiający ustawienie docelowego poziomu wilgotności, do którego osiągnięcia urządzenie będzie dążyło. W przypadku braku higrostatu, poleca się zakup osobnego higrometra, którego koszt to kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Główną zaletą nawilżaczy powietrza jest fakt, iż działają one szybko, będąc w stanie odpowiednio nawilżyć powietrze w przeciągu kilkudziesięciu minut. Działając w najwolniejszym trybie prędkości, są niemal niesłyszalne, dlatego też stanowią dobry wybór w przypadku sypialni dziecka. Dodatkowo, niektóre z nawilżaczy, np.
nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea, dzięki swojemu podświetleniu mogą być stosowane jako lampka nocna.
2. Oczyszczanie powietrza
Jakość polskiego powietrza pozostawia wiele do życzenia, szczególnie w sezonie grzewczym, kiedy za oknem królują pyły zawieszone, benzopireny, tlenki siarki czy węgla. Do mieszkania przedostaje się zwykle ok. 30-40% z nich, podrażniając śluzówki gardła i nosa, które chcąc pozbyć się drażniących substancji, wywołują kaszel. Ponadto w każdym mieszkaniu znajdują się mniejsze lub większe ilości alergenów – sierści czy kurzu. Filtr HEPA w oczyszczaczach powietrza odpowiedzialny jest za zatrzymywanie bardzo drobnych cząstek stałych zanieczyszczeń. Dlatego też poradzi on sobie z alergenami, bakteriami, drobnoustrojami czy pyłami zawieszonymi. Przykładem oczyszczacza powietrza wyposażonego w filtr HEPA jest Klarta Forste 3, o którym napisał serwis Pc World, więcej można przeczytać w
recenzji oczyszczacza Klarta Forste 3 na PC World.
Niektóre z zanieczyszczeń występują jednak w formie gazowej (dym papierosowy czy lotne związki organiczne). Do walki z nimi stworzony został filtr węglowy, którego zadaniem jest wchłanianie szkodliwych gazów czy nieprzyjemnych zapachów. Zbudowany z granulek węgla aktywnego, wykazuje duże zdolności adsorpcyjne. 1 gram węgla aktywnego posiada bowiem aż 1500 m2 powierzchni aktywnej.
Serwis Pc World Komputer przeprowadził test i wed
3. Miód, cytryna, syrop z cebuli - domowe sposoby na kaszel
Wiele osób kojarzy kompot z malin, który ponownie wraca do łask jako domowe remedium na przeziębienie. Podobne działanie ma chociażby syrop z cebuli, który znaleźć można było w wielu babcinych spiżarniach. Pokrojoną w plastry cebulę należy zasypać cukrem i polać sokiem z cytryny. Tak przygotowany syrop jest gotowy do wypicia, będąc świetnym sposobem na kaszel, jak i przeziębienie. Pomocna będzie również herbata z miodem i cytryną, która dobrze nawilży śluzówkę gardła i złagodzi odruch kaszlu. Warto również wykorzystywać naturalne, bakteriobójcze właściwości miodu, którego kilka łyżeczek dodane do letniej wody może pomóc w walce z przeziębieniem.
4. Inhalacje
Od tradycyjnych domowych parówek po nowoczesne nebulizatory, dostępne już dla najmłodszych. Jeżeli w wyniku infekcji, dziecko cierpi na męczący, suchy kaszel, warto kilka razy dziennie zastosować inhalację. Można ją robić zarówno z soli fizjologicznej, jak i dodatków ziół (szałwia, rumianek, rozmaryn, imbir, tymianek) i olejków eterycznych (np. eukaliptus).
Uwaga! Niekiedy wśród maluchów zdarzają się uczulenia na olejki eteryczne lub zioła. Warto więc zachować ostrożność (w szczególności wśród alergików i astmatyków). W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek dyskomfortu w czasie inhalacji należy zrobić przerwę.
5. Stawianie baniek
Kolejny, nieco zapomniany, lecz bardzo skuteczny sposób w leczeniu nie tylko kaszlu, ale też wielu infekcji. Bańki stymulują bowiem układ odpornościowy, a co za tym idzie mobilizują organizm do zwalczania wirusów i bakterii, które go zaatakowały. Pamiętać jedynie należy, aby stawiać bańki na dobrze umięśnionych częściach ciała – plecach i klatce piersiowej. Nie wolno stawiać ich w dolnych rejonach pleców, w okolicach nerek.