W hierarchii wszystkich roślin leczniczych, jakie kiedykolwiek znała ludzkość, adaptogeny od wieków zajmują szczególne miejsce. Trochę smuci, że nie wszyscy ludzie potrafią i chcą czerpać z nich zdrowie. Większość z nas faszeruje się silnymi lekami. A skuteczne rozwiązanie jest przecież tak blisko - w zasięgu ręki…Stres i zmęczenie odbiera ci energię do życia i zabaw z dzieckiem? Zwalcz go z nami ziołami!
Czym są adaptogeny?
To, że pokrzywa jest królową ziół, wiedzą prawie wszyscy, ale już nie każdy zna właściwości adaptogenów. Czym tak na prawdę są adaptogeny?
Po przebadaniu blisko 4000 roślin, badacze stwierdzili, że 12 gatunków z nich wykazywało niespotykanie wysokie właściwości wzmacniające na organizmy ssaków. Nazwano je adaptogenami.
Z języka greckiego "adapto", oznacza przystosować się. Pierwszy raz o adaptogenach wspomniał w 1947 roku rosyjski uczony Lazarev, w kontekście właściwości niektórych surowców, które wykazywały zdolności uodparniające na niekorzystne czynniki zewnętrzne.
Adaptogeny, to nic innego jak nietoksyczne rośliny, które potrafią niwelować skutki stresu oraz adaptacja organizmu do niesprzyjających warunków zewnętrznych. Stosując je, można w naturalny sposób poprawić wytrzymałość swojego organizmu, wydajność pracy, odporność na choroby oraz zdolności intelektualne.
Które adaptogeny są najskuteczniejsze?
Do najbardziej popularnych i najskuteczniejszych adaptogenów zalicza się m.in.:
Jak rozpoznać adaptogeny?
Według definicji adaptogenami są substancje, które wykazują działanie normalizujące na ludzki organizm. Nie powinny one nadmiernie stymulować, ani blokować jego funkcji, a wywierać raczej działanie tonizujące.
Cechy Adaptogenów:
Czy są bezpieczne?
Coraz częstsze korzystanie z medycyny naturalnej związane jest z rosnącą świadomością na temat leczniczych właściwości roślin. Metody te mogą w istotny sposób poprawiać komfort życia chorych i pozytywnie wpływać na ich nastawienie do walki z chorobą. W związku z tym zarówno lekarze, jak i pacjenci powinni poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie, aby móc stosować te środki w sposób bezpieczny dla zdrowia.
Jak dotąd nie stwierdzono, aby występowały jakiekolwiek skutki uboczne po spożyciu adaptogenów. Ashwagandha i różeniec górski sprawdzą się u każdej kobiety, natomiast podczas karmienia piersią można wspomóc się shatavari. Warto przypomnieć, że jednym z kryteriów kwalifikujących daną roślinę do grona adaptogenów jest jej nieszkodliwość.
Jednakże nie zaleca się przyjmowania adaptogenów:
Nasza użytkowniczka Gaja23 miała okazję używać przez miesiąc adaptogenu Królowa. Pod spodem jej opinia na temat produktu:
PLUSY:
MINUSY:
Zainteresował Cię temat? Poczytaj więcej!
W Internecie pojawia się coraz więcej opinii blogerów, internautów którzy stosują tą terapię ziołową. Zachęcamy do lektury ich relacji: adaptogeny mothers protect
Jeśli macie swoje doświadczenia opinie na temat produktu też dzielcie się przemyśleniami w komentarzach
1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.