Ekorodzice

Bajkoterapia – terapia poprzez czytanie bajek dla dzieci

Autor: Marzena Szymańska 2011.04.14, 09:23
Bajkoterapia jest jedną z metod terapii wykorzystywaną do pracy z  dziećmi. Jej celem jest lepsze zrozumienie dziecka oraz jego problemu. Dostarczenie mu wiedzy oraz pozytywnych wzorców zachowania, sprawia, że dziecko poznaje różne sposoby myślenia jak i działania dzięki czemu potrafi sam stawić czoła problemom.


Bajkoterapia jest częścią biblioterapii (grec. biblion- książka). Zdaniem Wity Szulc biblioterapia "polega na wykorzystaniu materiałów czytelniczych polecanych przez osobę mającą intencje terapeutyczne wobec osób skłopotanych z powodu problemów natury medycznej, psychologicznej lub społecznej".

Biblioterapia przeznaczona jest również dla osób zdrowych, dzięki niej dziecko poznaje otaczający go świat, historie, obyczaje narodów. Pogłębia swoje zainteresowania w dziedzinie, która go interesuje. Rozwija swoją wyobraźnię, utożsamia, identyfikuje się z bohaterem. Książka sprawia, że uwalniają się  różnego rodzaju emocje i przeżycia, a co za tym idzie wzrasta chęć poznawania wciąż nowych rzeczy. Terapia ta pozwala odreagować różnego rodzaju napięcia psychiczne oraz spojrzeć na swój problem z innej strony.

Udział w biblioterapii może mieć formę:

  • bierną – słuchanie czytanej na głos książki: czytane w ten sposób słowa wraz z miłą atmosferą pomagają się uspokoić oraz zrelaksować,   
  • czynną – osoba sama dobiera odpowiednią literaturę i ją czyta.

Nadrzędnymi zasadami w biblioterapii muszą być: bardzo dobra znajomość czytelnika oraz książek mu proponowanych, stosowanie zachęty do sięgnięcia po proponowaną lekturę, a także uwzględnienie potrzeb i zainteresowań czytelnika. Książka umiejętnie dobrana wzmacnia to, co w człowieku najlepsze, staje się ważnym elementem jego samorozwoju.


Bajkoterapia jest jedną z metod terapii wykorzystywaną do pracy z dziećmi.


Maria Molicka, autorka wielu bajek terapeutycznych, wyróżnia trzy gatunki bajek terapeutycznych:


Bajki relaksacyjne – ich celem jest wywołanie odprężenia oraz uspokojenia. Fabuła bajki zawsze dzieje się w miejscu bardzo dobrze znanym dziecku, ale jednocześnie spokojnym, przyjaznym oraz bezpiecznym. Bohater wszystkimi swoimi zmysłami doświadcza miejsca, w którym przebywa, co sprawia, że również dziecko odbiera bajkę swoimi wszystkimi zmysłami. Relaks ma za zadanie odprężyć mięśnie dziecka. Im jest on głębszy, tym łatwiejsze jest odprężenie, uspokojenie oraz lepsze samopoczucie. Wszystkie zmartwienia dziecka oraz lęki są wyciszane oraz schodzą na dalszy plan. Dziecko, które posiada spokój wewnętrzny, łatwiej upora się z trudnościami jakie stawia mu życie.


Bajki psychoedukacyjne – ich priorytetem jest wprowadzanie pozytywnych zmian w zachowaniu dziecka. Bajkowy bohater zawsze przeżywa problem podobny do tego, który trapi dziecko. Dzięki temu dziecko zdobywa ważne doświadczenie, które uczy jakie wzory postępowania należy w danym momencie zastosować. Bajki te wspomagają trudny proces dorastania dziecka, wskazują nowe wzory myślenia o sytuacjach lękotwórczych.


Bajki psychoterapeutyczne – zawierają zupełnie inny sposób myślenia sprawiający, że sytuacje lękotwórcze dziecko odczuwa w zupełnie inny, nowy sposób. Zastępczo zaspakajają potrzeby dziecka, dowartościowują je, dają poczucie zrozumienia poprzez akceptację. Budują pozytywne emocje, nadzieję oraz przyjaźń, które prezentują bajkowe postacie. Przekazują wiedzę o lękach dziecka oraz wskazują sposoby radzenia sobie z nimi. Celem nadrzędnym tych bajek jest obniżenie lęku u dziecka.


Przeczytaj także:

Dereń jadalny

Dereń jadalny

Często mijamy w lesie krzak z dużymi czerwonymi owocami, myśląc że jest trujący. STOP! Owoce derenia jadalnego to doskonały surowiec do domowej produkcji nalewek i syropów, które w medycynie ludowej uważa się za jedne z najskuteczniejszych... więcej »
Biegunka u niemowląt i dzieci a ziołolecznictwo

Biegunka u niemowląt i dzieci a ziołolecznictwo

Przy biegunce obserwuje się od 3 do5 wolnych, wodnistych stolców, które niemowlę oddaje w ciągu 12 godzin. U dzieci starszych, w ciągu 24 godz. niekiedy tylko jeden (najczęściej więcej), lecz obfity, wolny i płynny stolec zawierający... więcej »
Zaparcia u niemowląt i dzieci a ziołolecznictwo

Zaparcia u niemowląt i dzieci a ziołolecznictwo

Zaparcia u niemowląt i dzieci leczone za pomocą ziół to doskonała alternatywa wobec chemicznych medykamentów. Jednak nie wolno zapominać, że w ziołolecznictwie niezbędna jest dokładna znajomość roślin. Oto zestaw ziół, który może okazać... więcej »
Najlepsze domowe sposoby na kaszel suchy i kaszel mokry u dziecka

Najlepsze domowe sposoby na kaszel suchy i kaszel mokry u dziecka

Kaszel to nic innego jak gwałtowny i nagły wypływ powietrza z dróg oddechowych wywołany ciśnieniem i zamknięciem głośni. Może być objawem choroby lub też występować samoistnie. Czy należy od razu sięgać po leki? Jakie są najlepsze domowe... więcej »
Dogoterapia – terapia z udziałem psa

Dogoterapia – terapia z udziałem psa

Cztery łapy, wywieszony jęzorek i pociesznie merdający ogonek - to widok, który codziennie wita właścicieli psów. Uradowany zwierzak cieszy się, gdy wracamy do domu bez względu na to, czy mieliśmy zły czy dobry dzień. Zawsze ma dla nas czas... więcej »


Komentarzy: 7
{opis}
27.08.2013 11:48 - wielodzietna
Bajkoterapia to cudowna sprawa. My uwielbiamy czytać bajki.
{opis}
26.04.2012 11:08 - lilify
moja córcia sama dopomina się żeby jej czytać uważam że jest to świetna forma spędzania czasu
{opis}
09.04.2012 13:22 - miraga_
Oj nie raz brałam się do czytania mojej Małej. Jeszcze jak pokazuję obrazki i mówię co tam widać, to chwilę uważa. Ale jak już przechodzę do czytania bajki nawet bardzo króciutkiej, to już jej nie ma lub zabiera książkę i ją odkłada. Staram się czytać na różne sposoby szybciej i wolniej, głośniej i ciszej, ale na razie nic nie pomaga. Ale nie będę się poddawać. Wkońcu musi się udać. Chciałabym choć zrelaksować moją Małą jak w tej jednej z Bajkoterapii.
{opis}
09.04.2012 12:28 - Renata.Ch.
Bardzo interesujący artykuł, sama czytam córeczce bardzo dużo bajek, ale kto by się spodziewał, że aż tak działają one na malucha. Z drugiej strony pod pozornie banalną historyjką kryje się wielka mądrość. Może to właśnie to sprawia, że bajki są tak niezwykłe.
{opis}
07.04.2012 16:02 - ela_wielo
Ja "pożerałam" książki w dzieciństwie i uważam, że to są jedne z najpotrzebniejszych "zabawek" dla synka. Ma niecałej 9 miesięcy i już sporo czasu spędzamy na czytaniu i opowiadamy obrazków. Nauczył się np. pokazywać gdzie ludzie i zwierzątka mają oko i coraz częściej kojarzy też inne części ciała. Rozpoznaje też pieska. Dla niego to świetna zabawa, a ja widzę, jak rozwija się dosłownie z dnia na dzień.
{opis}
01.04.2012 10:23 - farfalla
Słyszałam, że już w ciąży można czytać dziecku w brzuszku. I tak też robiłam:-) Więc czytamy bajki od początku, jednak jak na razie synek woli je targać :-)
{opis}
27.04.2011 16:31 - mama_Igorka
Ciekawy artykuł. Właśnie znalazłam miejsce, gdzie można kupić bajki na zamówienie;D
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »