Jeśli jesteś w ciąży, prawdopodobnie zastanawiasz się nad tym, czy szkoła rodzenia jest konieczna. Na pewno słyszałaś opinie, że każda kobieta potrafi urodzić dziecko i w takiej szkole niczego nowego się nie dowie. Otóż to nieprawda! Nikt ani nic tak bardzo Ci nie pomoże, podczas porodu oraz w pierwszych miesiącach zajmowania się maleństwem, jak dobra szkoła rodzenia. Nie w każdym szpitalu personel znajdzie czas, aby się Tobą zająć...
Dobra, czyli jaka?
Przede wszystkim liczy się opinia. Nie osób, które ją prowadzą ani nie ginekologa, do którego właśnie chodzisz. Najważniejsza jest opinia absolwentów, czyli byłych kursantów ze szkoły rodzenia, którzy mają już za sobą poród. Tylko oni mogą rzetelnie ocenić, na ile przydatne były informacje uzyskane za zajęciach. Co zrobić, jeżeli nie znasz nikogo, kto chodził do szkoły rodzenia i był z niej zadowolony? Wtedy czytaj dalej:) Podstawowy podział tego typu szkół to:
W Polsce nie ma żadnych przepisów określających warunki, jakie trzeba spełniać, żeby prowadzić szkołę rodzenia. Wystarczy tylko zarejestrować działalność gospodarczą (jeżeli jest to szkoła prywatna) lub wyznaczyć kogoś w szpitalu, aby zajął się spotkaniami z "rodzicami w ciąży".
Szkoły przyszpitalne
Przyjmują tylko kobiety, które chcą rodzić w danym szpitalu. Ich plusem jest możliwość zwiedzenia szpitala oraz zapoznania personelu. Jednak trzeba pamiętać, że osoba prowadząca zajęcia w szkole rodzenia niekoniecznie będzie też obecna przy twoim porodzie. Bardzo możliwe, że zajmuje się wyłącznie szkołą i już w ogóle nie pracuje na porodówce. Lekarze -zwykle ginekolog, pediatra i anestezjolog - mogą posługiwać się "medycznym" językiem, którego nie zrozumiesz. Oczywiście, może to być osoba ciepła i serdeczna, która potrafi wszystko przystępnie wytłumaczyć. Dodatkową wskazówką (poza opiniami byłych kursantów) będzie program szkoły. Jeżeli już opisy poszczególnych spotkań są dla Ciebie mało czytelne, to pewnie dalej będzie podobnie. Zajęcia, częściej niż w szkołach prywatnych, odbywają się w godzinach przedpołudniowych, co zwykle nie pasuje pracującym rodzicom. Nie warto decydować się na szkołę przyszpitalną tylko dlatego, że tam się będzie rodzić. Niestety, czasem tego typu szkoły starają się przygotować "grzeczną pacjentkę", a nie świadomą swoich praw kobietę rodzącą. Warto do niej pójść tylko wtedy, gdy jest dobra. Są szpitale, w których szkoły rodzenia są rzeczywiście świetne.
Szkoły prywatne
Przygotowują do porodu, który może odbyć się w każdym szpitalu. Dobrze, jeśli na zajęciach omówione są warunki panujące we wszystkich szpitalach w twoim mieście. Lekcja zwykle są tu prowadzone przez ludzi z pasją, którzy naprawdę lubią i chcą to robić. Zagadnienia są szerzej omawiane i nie ograniczają się wyłącznie do: przebiegu porodu, połogu i karmienia piersią. Częściej można się spotkać z psychologiem czy nauczyć masażu niemowlęcia. Są też zwykle bardziej elastyczne, co daje nam możliwość przesunięcia zajęć, gdy jakiś termin nam nie odpowiada. Jednak w dalszym ciągu ważna jest opinia byłych kursantów, bo nie zawsze prywatna (zwykle odpłatna) szkoła rodzenia przygotowuje lepiej do porodu i bycia rodzicem.
1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.