Hepatolog to specjalista zajmujący się chorobami wątroby, dróg żółciowych i trzustki. Należy go odwiedzić w przypadku złych wyników prób wątrobowych, przy dolegliwościach ze strony woreczka żółciowego czy nieprawidłowym wyniku badania USG wątroby.
Chociaż większość osób kojarzy hepatologa z chorobami wątroby, warto wiedzieć, że jego specjalizacja obejmuje również leczenie chorób dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego i trzustki. Do najczęściej leczonych przez niego dolegliwości zalicza się naczyniaki wątrobowe u dorosłych i dzieci, zapalenia wątroby typu B i C, marskość wątroby, kamicę dróg żółciowych, alkoholową chorobę wątroby oraz niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby.
Kiedy udać się do hepatologa? Konsultacja ze specjalistą jest zalecana w przypadku występowania przewlekłych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak nudności, zgaga, zaparcia, biegunki, zażółcenie białek oczu, ciemna barwa moczu, a także powiększona wątroba.
Ile kosztuje wizyta u specjalisty? Przykładowo, koszt konsultacji z hepatologiem w Warszawie to około 200-250 złotych. Do wspomnianej ceny należy doliczyć badania dodatkowe, które zleci lekarz. Kolejne wizyty są zazwyczaj tańsze niż pierwsza.
Hepatolog rozpoczyna konsultację od szczegółowego wywiadu z Pacjentem, dotyczącego zarówno trybu życia i aktywności badanego, ale również historii chorób w rodzinie. W następnej kolejności zlecane są badania diagnostyczne, które pomogą ustalić dalsze postępowanie terapeutyczne. Zazwyczaj lekarz hepatolog zleca rozszerzoną morfologię krwi i badanie USG jamy brzusznej.
W poważniejszych przypadkach Pacjent kierowany jest na biopsję wątroby, serologiczne badania wirusowe, w tym HBsAG, anty-HCV i anty-HAV, badania cholesterolu, ferrytyny, amoniaku i próby wątrobowe.
Warto pamiętać, że konsultacja z hepatologiem w ramach NFZ wymaga skierowania od lekarza rodzinnego lub internisty. Zawsze można również skorzystać z usług prywatnych specjalistów.
Najczęstszym objawem wskazującym na chorobę wątroby, jest silne uczucie rozpierania w prawym boku. Dzieje się tak przy stłuszczeniu wątroby, powodowanym nieodpowiednią dietą i siedzącym trybem życia. Warto wiedzieć, że wątroba nie jest unerwiona, dlatego sama z siebie nigdy nie daje dolegliwości bólowych: nawet, jeżeli toczą się w niej zaawansowane procesy zapalne.
Oprócz tego, na problemy z drogami żółciowymi wskazywać może ciemna barwa moczu, niepokojący kolor kału, w którym znajdują się duże, nieprzetrawione kawałki jedzenia, zażółcone gałki oczne oraz poczucie chronicznego zmęczenia. Niekiedy chorobom dróg żółciowych towarzyszy świąd skóry i stany zapalne przypominające atopowe zapalenie skóry (AZS). Z kolei kamica dróg żółciowych skorelowana jest z nudnościami, wzdęciami, uczuciem rozpierania brzucha i skurczowymi atakami z bardzo silnym bólem.
Żaden ze wskazanych objawów nie powinien być bagatelizowany, ponieważ większość chorób dotykających narządy, w leczeniu których specjalizuje się hepatolog, ma tendencję do dalszego postępowania i stwarzania poważnego zagrożenia dla ogólnego zdrowia, a nawet życia Pacjenta.
1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.