Oczywiście nie polecamy nikomu spałaszowania całego dzbanuszka miodu. Jednak niewielka jego ilość może zdziałać cuda. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Pensylwanii, miód niweluje ból gardła i inne objawy przeziębienia lepiej niż dextromethorphan (składnik większości syropów dziecięcych).Poza tym coraz częściej mówi się o tym, że zażywanie ogólnodostępnych leków na katar czy kaszel przez nasze maluchy może poważnie zaszkodzić ich zdrowiu. Tego typu informacje przedstawił Federalny Urząd Żywności i Leków w USA w swoim raporcie.
Chyba teraz nikt już nie będzie się wahał przed zastosowaniem miodowej terapii u dzieci. Jak przekonują naukowcy, odrobina miodu przed snem sprawi, że maluch przestanie kasłać, będzie bardziej spokojny i szybciej zaśnie. Należy pamiętać, że miód można podawać dzieciom powyżej 12 miesiąca życia.
RZEPAKOWY
Miód o bardzo jasnej barwie. Szybko się krystalizuje, ma konsystencję smalcowatą. Najbogatszy w aminokwasy. Stosowany przy chorobach dróg żółciowych, miażdżycy, wzmacnia mięsień sercowy, leczy niewydolność krążenia.
Joanna Mendecka – psycholog, dietetyk, www.mamowanie.pl
Miód jest bardzo cennym produktem, choć w pierwszych 2-3 latach życia dziecka warto unikać dosładzania potraw czy napojów. Poza tym miód może uczulać i z tego względu zaleca się wprowadzanie go do diety (w małych ilościach) dziecka powyżej roku. Wyjątkiem są rodziny, w których rodzice mają alergię na miód, pyłek pszczeli - wtedy unikamy miodu przez pierwsze 2 lata.
Podobnie jak ze wszystkimi produktami, wybierajmy zawsze te najmniej zanieczyszczone. Najlepszy miód pochodzi prosto z pasieki. Natomiast rodzaj miodu - czy będzie to lipowy, wielokwiatowy, nektarowy czy spadziowy - nie ma większego znaczenia. |
||||
1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.