Kryl pochodzi z krystalicznych mórz polarnych. Olej z tego małego skorupiaka jest jedną z najczystszych i najlepiej przyswajalnych form kwasów omega-3. A gdzie można go znaleźć? Między innymi w suplemencie diety O-Krill 3, który testowany był przez naszą redakcję.
fot. Jolanta Walczyk / Olej z kryla antarktycznego
NAZWA: olej z kryla antarktycznego (Euphausia superba)
DAWKOWANIE: 1 – 2 kapsułki dziennie
CENA: 90 zł (opakowanie 60 kaps.)
SKŁAD W JEDNEJ KAPSUŁCE O-Krill 3: olej z kryla antarktycznego 500 mg w tym:
- Fosfolipidy: 200 mg
- Kwasy omega-3: 110 mg
- Kwas eikozapentaenowy (EPA): 60 mg
- Kwas dokozaheksaenowy (DHA): 27,5 mg
- Astaksantyna: 40 mcg
- Kwasy omega-6: <10 mg
- Kwasy omega-9: 40 mg
- Witamina A: 20 mcg
- Witamina E: 100 mcg
Nasz redakcyjny test trwał przez dwa miesiące. W tym czasie korzystaliśmy ze suplementacji diety
O-Krill 3, który jest dostępny na
www.okrill3.pl, jak również
w aptekach i sklepach zielarskich.
Zacznijmy od początku, czyli od tego, o co właściwie chodzi z krylami i dlaczego są takie zdrowe. Kryl, mały skorupiak, jest podobny do krewetki. Mieszka we wszystkich oceanach świata, ale najbardziej zdrowe okazy urzędują w okolicach wybrzeży Antarktydy. I tu pojawia się już nasze pierwsze spostrzeżenie: podczas suplementacji trzeba zwracać uwagę, skąd pochodzi kryl, z którego został wyprodukowany olej oraz przestudiować skład opakowania, czy nie zawierają sztucznych dodatków i czy mają odpowiednie certyfikaty.
- Oznaczenie Marine Stewardship Council (MSC) gwarantuje nam, że podczas produkcji oleju nie zostały pogwałcone zasady zrównoważonego połowu kryla. W przypadku suplementu diety O-Krill 3 mogliśmy sprawdzić dokładną lokalizację połowów na dnie opakowania.
- Kryle antarktyczne są najzdrowsze, ponieważ żyją w czystych wodach, a co za tym idzie nie trzeba ich przetwarzać, aby pozbyć się toksycznych zanieczyszczeń.
Olej z kryla – jak wygląda?
O-Krill 3 to małe kapsułki na bazie oleju z kryla antarktycznego. Tabletki są łatwe do połknięcia. Ich rybi zapach był dla nas na plus, bo dzięki temu, wiemy, co bierzemy.
fot. Jolanta Walczyk / Olej z kryla antarktycznego
Skąd się wzięła przewaga kryla nad rybą?
- Olej z kryla (podobnie jak olej z ryb) jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i posiada ich najlepiej przyswajalną formę – całkowicie rozpuszczają się w wodzie, a co za tym idzie, są lekkostrawne. Kwasy te m.in. poprawiają koncentrację, wpływają dobroczynnie na nasz nastrój, wpływają na obniżenie "złego" cholesterolu.
- Ponadto olej z kryla zawiera astaksantynę, czyli najsilniejszy przeciwutleniacz, jaki możemy dostarczyć organizmowi do walki z wolnymi rodnikami – doprowadzającymi do wielu niekorzystnych procesów w organizmie, np. do utlenienia złego cholesterolu.