OGRODZENIE
Jeśli posesja otoczona jest
ogrodzeniem na podmurówce lub pełnym murem,
zwierzęta – takie jak np.
jeże
–
nie zawitają do naszego ogrodu,
gdyż po prostu nie zdołają przedostać się do środka. Lepszym
rozwiązaniem jest reprezentacyjne ogrodzenie od ulicy i proste
ogrodzenie z siatki i nieformowanego żywopłotu na pozostałej części.
NAWOZY I KOMPOST
Nawet w najmniejszym ogrodzie warto założyć kompostownik.
Dobrze prowadzony kompost wbrew obiegowym opiniom nie śmierdzi, a
stanowi źródło cennego naturalnego nawozu dla naszego ogrodu. Prócz
zawartości kompletu makro i mikroelementów niezbędnych dla roślin
kompost poprawia strukturę gleby, a tego nie potrafi żaden nawóz sztuczny. Ważne, by na kompost przeznaczać nie tylko skoszoną trawę, ale i resztki zapewniające kompostowi porowatość:
- zeschłe liście,
- drobne pocięte gałązki
oraz komponenty, dzięki którym kompost będzie szybciej dojrzewać:
- obierki jarzyn, owoców, skorupki jajek,
- zużyta ziemia doniczkowa.
ROŚLINY
Nie warto silić się na umieszczanie w ogrodzie roślin wyłącznie "rodzimych". Tak naprawdę wiele gatunków, których nawet byśmy o to nie podejrzewali, przywędrowało do nas z odległych stref geograficznych. Warto skomponować nasz ogród z przewagą gatunków liściastych. Taki ogród nie jest nudny i najczęściej zachwyca nie tylko kwitnieniem bądź kolorystyką liści, lecz również pokazuje przebieg pór roku. Dobrze, jeśli kwiaty roślin przyciągają owady (zwłaszcza motyle), a ich owoce stanowią pokarm dla ptaków.
OCZKA WODNE I BASENY OGRODOWE
-
Jeśli mają stromo opadające ściany,mogą stać się pułapką dla zwierząt, które wpadają do wody i nie mają szans się z niej wydostać.
-
Z kolei bezpieczne płytkie poidełka przyciągną do ogrodu ptaki.
-
Warto również zagospodarować wodę deszczową. Spływająca z rynien deszczówka pomoże nam zaoszczędzić wodę do podlewania, a sposobów na jej gromadzenie w zgodzie nie tylko z ekologią, ale i estetyką jest tyle, by przekonać do pomysłu nawet największych sceptyków.
ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN
Wielu chorobom i szkodnikom da się zapobiegać odpowiednią agrotechniką i profilaktyką.
-
Choćby sadzenie roślin w odpowiednich odległościach, niezbyt gęsto – sprzyja zachowaniu odpowiedniej wentylacji i stanowi przeszkodę w rozwoju chorób grzybowych.
-
Niektóre szkodniki można usuwać mechanicznie (zbierać ślimaki, mszyce spłukiwać silnym strumieniem wody) lub za pomocą prostych biologicznych środków - np. mszyce można likwidować wywarem z papierosów (tytoniu).
OGRODY UŻYTKOWE
Ziołowe, warzywne i owocowe – powinny stać się elementem każdego nowoczesnego ogrodu, nawet niewielkiego. Dobrze zaprojektowane zatracą swój utylitarny wygląd, bez utraty walorów użytkowych. Ich skomponowanie to już "wyższa szkoła jazdy", ale naprawdę warto!