Czasem nie można uniknąć kontaktu ze szkodliwymi chemikaliami. W takich przypadkach starajmy się przynajmniej ograniczać ich negatywne skutki działania i wybierajmy produkty z mniejszą zawartością toksyn.
Niebezpieczne LZO
Gdy kupujecie farby, lakiery i kleje, zwracajcie uwagę na lotne związki organiczne tzw. LZO. Atakują one nasz układ oddechowy i charakteryzują się silnym, drażniącym zapachem. Na każdym produkcie zawierającym tą substancję, powinna się znaleźć informacja, ile gramów LZO znajduje się w litrze danego preparatu. Niestety, dla każdego produktu dopuszczalna norma jest inna, ale nie powinna być wyższa niż 70 gramów na litr. Jeśli mamy możliwość wyboru, najodpowiedniejszy będzie towar o najniższej zawartości LZO.
Coś tu śmierdzi
Jeśli chodzi o chemię gospodarczą, najniebezpieczniejsze są produkty zawierające triclosan oraz syntetyczne substancje zapachowe, które odkładają się w organizmach żywych. Dużo lepsze są detergenty bezwonne lub z zawartością naturalnych olejków eterycznych. Przy wyborze środków czystości należy unikać, o ile to oczywiście możliwe, produktów z czerwonymi znakami ostrzegawczymi. Jeśli już musimy ich używać, odpowiednio je zamykajmy i przechowujmy z dala od dzieci! Zgodnie z obowiązującym prawem, czarne rysunki na żółto-pomarańczowym tle muszą znajdować się na substancjach rakotwórczych, toksycznych oraz niebezpiecznych dla środowiska. Najczęściej spotykane oznaczenia zamieściliśmy pod spodem.
Mam nadzieję, że gdy następnym razem będziecie kupować lakiery czy farby, nie pogubicie się w gąszczu symboli i skrótów. Dokonujcie właściwych wyborów. Trzymam za was kciuki!
Moje wspomnienia remontowe...
To był koszmar! Wszędzie pył, brud i wystające kable. Pan Jureczek jak zwykle zrelaksowany, bo fachowcy nie cierpią na wrzody żołądka:] Remont miał trwać 2 tygodnie, a ciągnął się miesiąc. Gdybyśmy nie wyrzucili ekipy remontowej z domu i sami nie zaczęli go kończyć, to pewnie do tej pory nasze mieszkanie byłoby zagracone stertą pudeł. Czasem naprawdę warto wziąć sprawy we własne ręce. Poza tym zawsze miejcie na uwadze jakość materiałów remontowych - niech będą zdrowe dla was i dla środowiska. Na zdrowiu nie radzę oszczędzać, zwłaszcza jeśli chodzi o dziecko!
|
Źródło: Na podstawie artykułu, który ukazł się w magazynie "Dom z pomysłem".