Ekorodzice

Smoczek dla noworodka – jaki wybrać? Od kiedy noworodek może używać smoczka?

Autor: wrzoch 2021.03.31, 00:59

Bezpieczeństwo i zdrowy rozwój dziecka są priorytetami każdego rodzica. Nic więc dziwnego, że tak wielu z nich zastanawia się, jaki smoczek wybrać dla noworodka – i kiedy podać go dziecku po raz pierwszy. Doradzamy!


Po co wprowadzać smoczek do życia malucha?

Możliwość ssania wycisza, uspokaja i bardzo często także usypia malucha; z pewnością każdy rodzic kojarzy wkładanie przez dziecko do buzi własnego kciuka przed snem. Zaspokojenie odruchu ssania, który wykształca się w niemowlęciu już w życiu płodowym, nie zawsze jest jednak możliwe przy pomocy piersi matki (lub butelki, gdy maluch karmiony jest mlekiem modyfikowanym). W takiej sytuacji z rozwiązaniem przychodzi smoczek, który umożliwia uspokojenie malucha. Kiedy nadchodzi odpowiedni moment na smoczek dla noworodka?

Kiedy noworodek może zacząć używać smoczka?

Najlepiej unikać podawania smoczka przez pierwszy miesiąc po narodzinach dziecka. Bez względu na to, czy jest karmiony mlekiem matki, czy modyfikowanym, maluch ssie pierś lub butelkę w specyficzny sposób: mocniej i głębiej, niż jest to konieczne przy smoczku. Jego zbyt szybkie podanie może zaburzyć tę umiejętność u malucha, co w przypadku matki karmiącej może z kolei spowodować zatrzymanie laktacji – a dziecko będzie głodne. Dlatego najlepiej odczekać pierwsze 4 tygodnie życia noworodka (przez ten czas proces laktacyjny się ustabilizuje, a dziecko wypracuje odruch ssania) – i po tym czasie zacząć powoli podawać smoczek. 

Należy jednak pamiętać, że smoczek powinien być dodatkiem do piersi czy butelki; uspokajać w sytuacji, gdy podanie tych pierwszych jest niemożliwe. Nie należy nadużywać smoczka i trzeba mieć w pamięci, że nadejdzie taki czas, kiedy będzie trzeba go odstawić.


Jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią?

Maluchy, które odruch ssania kojarzą przede wszystkim z matczyną piersią, mogą niechętnie podchodzić do silikonowego smoczka. Dlatego też producenci dokładają starań, by zaoferować dzieciom smoczki, które jak najbardziej przypominają brodawkę. Wobec tego – jaki smoczek będzie odpowiedni dla noworodka karmionego piersią?

  • Lateksowy (nazywany także kauczukowym) – lateks jest bardziej miękki i delikatny od silikonu. Dzięki temu przypomina naturalną skórę i może lepiej sprawdzić się w przypadku maluchów karmionych piersią.

  • O anatomicznym kształcie – wzorowanym na kształt brodawki sutkowej matki, o wybrzuszonej części górnej i ściętej dolnej, która dodatkowo wspiera ruchy ssące u malucha. Dzięki takiej budowie smoczek lepiej przylega do podniebienia malucha, a ścięta końcówka dopasowuje się do języka.

  • Dynamiczny – wykonany z silikonu, który rozciąga się i kurczy, dostosowując się do ruchów ssących dziecka. Co więcej, silikonowe modele są wyposażone w wypustki przypominające kanaliki laktacyjne.

Smoczek dynamiczny nie może być jednocześnie lateksowym, dostępne są więc dwa typy tych gadżetów, które będą odpowiednie dla maluchów karmionych piersią. Warto na sam początek kupić oba – by maluch sam wybrał ten, który odpowiada mu bardziej. Należy pamiętać, że dziecko może zwyczajnie odrzucić konkretny smoczek. Chcąc przetestować model dynamiczny, warto zdecydować się na model uspokajający My Little Love marki Love. Wybierając z kolei lateksowy – model Happy Kids marki Nuk, który wyróżnia się anatomicznym kształtem. Pamiętajmy też, że zakup jednego smoczka to zdecydowanie za mało. Warto mieć pod ręką przynajmniej jeden dodatkowy, w razie gdyby ten trzymany przez dziecko spadł na ziemię (wtedy trzeba go odkazić, stąd dowiesz się, jak to zrobić) albo – co często się zdarza – zagubił się na spacerze.


Jaki smoczek dla noworodka karmionego butelką?

W tym przypadku warto postawić na typ smoczka, który został zastosowany przy używanej butelce. Rodzic może mieć do wyboru wspomniany miękki smoczek lateksowy lub silikonowy: twardszy i trwalszy od lateksowego, który może się nieco szybciej odkształcać. 

Biorąc pod uwagę kształt, najlepiej sprawdzi się smoczek okrągły – taki bowiem jest zwykle stosowany przy butelkach. Warty uwagi jest model Hevea marki Bibs; to kauczukowy uspokajający smoczek dla noworodka, który wyróżnia się wyjątkowo bezpiecznym wyprofilowaniem osłonki. Została zaprojektowana tak, by nie dotykała ust oraz brody maluszka, tym samym chroniąc jego delikatną buzię przed zaczerwienieniem czy pojawianiem się krostek na skutek przenoszenia bakterii na skórę. 

Szczególnie istotne jest to, by smoczki dla niemowląt były dobierane pod wiek malucha. Koniecznie zwróć więc przed zakupem uwagę na rozmiar:

  • Oznaczenie cyfrą 1 lub literą A: smoczek dla noworodka w wieku 0-6 miesięcy,

  • Oznaczenie cyfrą 2 lub literą B: smoczek dla noworodka w wieku 6-18 miesięcy,

  • Oznaczenie cyfrą 3 lub literą C: smoczek dla noworodka w wieku powyżej 18 miesięcy.

Pamiętaj także, że każdy z elementów smoczka powinien być wykonany z bezpiecznego materiału: bez BPA i PVC, spełniać wymogi UE No. 321/2011 oraz, najlepiej, posiadać pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Ciekawych modeli jest na rynku naprawdę wiele. Sprawdź ofertę smoczków dla niemowląt i wraz z maluchem rozpocznijcie testowanie!



Przeczytaj także:

Ile można mieć cięć cesarskich ?

Ile można mieć cięć cesarskich ?

Jestem po trzech cięciach cesarskich przy ostatnim podczas zszywania lekarz powiedział żebym już więcej w ciąże nie zachodziła. Co może być tego powodem? Czy 3 cięcia cesarskie to maksymalna dozwolona liczba cięć cesarskich w życiu? Postaram... więcej »
9 zasad ekologicznego łączenia pracy z macierzyństwem

9 zasad ekologicznego łączenia pracy z macierzyństwem

Słowo „ekologiczny” ma swoje specjalne znaczenie w coachingu. Ekologiczny to znaczy służący Tobie i innym, nie występujący przeciwko, dobry dla Ciebie i otoczenia. Myślę, że łączenie pracy z macierzyństwem powinno być bardzo ekologiczne.... więcej »
Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Z obserwacji naukowców wynika, że największy stres u świeżo upieczonych matek pojawia się tuż po narodzinach dziecka. Jednak nie musi tak być w twoim przypadku. Jeśli w porę nauczysz się z nim walczyć, możesz zniwelować jego negatywne działanie... więcej »
Cesarskie cięcie a flora bakteryjna dziecka

Cesarskie cięcie a flora bakteryjna dziecka

Coraz więcej kobiet decyduje się na cesarskie cięcie nie tylko ze względów medycznych. W Polsce w 2015 roku ponad 30% niemowlaków przyszło na świat za pomocą zabiegu popularnie nazywanego cesarką. Poród to bardzo indywidualne doświadczenie... więcej »
Wyprawka dla noworodka - listę rzeczy niezbędnych do wyprawki, które w 100% się sprawdzą

Wyprawka dla noworodka - listę rzeczy niezbędnych do wyprawki, które w 100% się sprawdzą

Jeśli Twoje pierwsze dziecko niebawem przyjdzie na świat, a Ty nie wiesz z czego powinna składać się wyprawka dla noworodka, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie! Łatwo ulec gorączce zakupowej i przesadzić w wyborze artykułów dla niemowląt.... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »