Z obserwacji naukowców wynika, że największy stres u świeżo upieczonych matek pojawia się tuż po narodzinach dziecka. Jednak nie musi tak być w twoim przypadku. Jeśli w porę nauczysz się z nim walczyć, możesz zniwelować jego negatywne działanie do minimum. Jak to zrobić? Przedstawiamy klika skutecznych metod.
fot. mandanaleu, www.flickr.com
Stres często mobilizuje do działania i sprawia, że działamy efektywniej. Jednak gdy wymyka się spod kontroli, potrafi paraliżować i osłabiać nasze siły. Kobiety w ciąży są bardziej narażone na szkodliwy wpływ stresu. Dlatego bądź czujna.
W poszukiwaniu źródła stresu
Zastanów się, co powoduje u ciebie stany lękowe i pozostałe oznaki stresu. Staraj się zniwelować przyczyny, a nie objawy. Być może nie wytrzymujesz presji teściowej albo podjęłaś się zbyt wielu obowiązków. Ważne, aby odnaleźć główny powód stresu, który po cichu cie niszczy. Jeśli czynnikiem stresogennym jest praca, powinnaś rozważyć zmianę stanowiska na okres ciąży lub ograniczyć liczbę projektów, którymi się zajmujesz. Twój pracodawca prawdopodobnie nie będzie zachwycony, ale pamiętaj, że zdrowie dziecka jest najważniejsze. Poza tym przygotuj kalendarz, w którym będziesz notować wszystkie rzeczy do zrobienia przed narodzinami dziecka. Gdy opanujesz otaczający cię chaosu i uporządkujesz plany, na pewno staniesz się spokojniejsza
Mów, co czujesz
Nie bój się rozmawiać o stresie. Dusząc go w sobie, nic nie osiągniesz. Prowadź otwarte dyskusje ze swoim partnerem o swoich frustracjach i niepokojach, ale nie przesadzaj. Jedna rozmowa pod koniec każdego dnia wystarczy. Pamiętaj, że podczas takiej rozmowy i ty również musisz od czasu do czasu przyjąć postawę słuchacza. Jeśli tego nie uczynisz dyskusja przekształci się w monolog o twojej osobie, a przecież nie o to chodzi. Czasem sama rozmowa z partnerem to za mało, warto wtedy umówić się na pogaduchy z koleżanką, mamą, kuzynką, babcią. Im przecież też możesz powiedzieć o wszystkim, co cię trapi. Dobrym pomysłem jest także aktywny udział na naszym forum. Znajdziesz tam kobiety, które podobnie jak ty odczuwają emocje i będziesz mogła wirtualnie opowiedzieć o tym, co czujesz. Niektórym panią pomaga prowadzenie internetowego bloga. Jeśli żaden z tych sposobów nie pomoże, odwiedź specjalistę. Psychologowie i psychiatrzy są właśnie po to, aby słuchać i pomagać.
Zostaw stres w wannie
Po każdym wyczerpującym dniu zanim położysz się spać, zafunduj sobie ciepłą (ale nie gorącą!) kąpiel wraz z ulubiona muzyką i świecami. Jest to skuteczny sposób, aby się rozluźnić i uspokoić. Jeśli jesteś właścicielką dużej wanny, zawsze możesz zaprosić swojego partnera do wspólnej kąpieli. Dzięki temu stworzysz doskonałą okazję do rozmowy o waszych uczuciach, obawach i refleksjach. To również doskonały moment na zapoznanie się z niepokojami i pytaniami twojego partnera.