Ekorodzice

Jak wygląda poród? – wspomnienia naszych użytkowniczek

Autor: użytkowniczki portalu Ekorodzice.pl 2011.06.27, 09:06
Jak wygląda poród? Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy poród jest inny. Tak i historie naszych użytkowniczek są jedyne w swoim rodzaju, wyjątkowe i niepowtarzalne. Nie zawsze wszystko można dokładnie zaplanować. A życie lubi pisać zaskakujące scenariusze.

Przed Wami pięć opowieści nagrodzonych w konkursie "MÓJ PORÓD".


użytkowniczka:
kjojik


Rodziłam w Szpitalu im. Kopernika w Łodzi z cudowną położną panią Dorotą Hałaczkiewicz (przed porodem odwiedziłam oddział i wszystkiego się dowiedziałam, żeby być gotową). Przygotowałam też plan porodu, ponieważ wówczas to było uznawane jako fanaberia (bo przecież tego nie da się zaplanować), więc wpięłam go do karty ciąży, aby personel mógł przeczytać. Swój poród wspominam naprawdę rewelacyjnie.

fot. kjojik


Do szpitala przyjechałam 21.10 ok. 19 z bólami w podbrzuszu co 4 min. Położna mnie zbadała, szyjka prawie zgładzona, niescentrowana, rozwarcie trochę ponad 1 palec. Odesłałam wiec męża do domu, bo do rana miało się nic nie zdarzyć, jednak bóle się nasilały i poszłam pod prysznic, ok. 23 szyjka była całkowicie zgładzona i częściowo scentrowana. Próbowałam sobie radzić z bólem. Około 1 w nocy bóle stały się nie do zniesienia, poszłam po raz kolejny pod prysznic, przynosił ulgę pomiędzy bólami, które były już co 3min, ale w szczycie nic. Szyjka była całkowicie zgładzona, potem o  godz. 2 była już prawie na 2 palce, i pani Dorota w badaniu KTG i brzucha stwierdziła skurcze. Pod koniec każdego miałam mdłości 2-3x torsje. Od 2-3 balansowałam na piłce, o 3 rozwarcie przekroczyło 2 palce, zdecydowałam się na lewatywę, zadzwoniłam po męża i całe szczęście. Po lewatywie poszłam jeszcze pod prysznic. Później położyłam się na worku sako, dostałam od położnej ciepły termofor na brzuch, ok. 4 nad ranem moje rozwarcie osiągnęło 3 palce przyjechał mąż, potem poszło bardzo szybko, ok. 4:45 odeszły mi wody przy pełnym rozwarciu. Położna i mąż przekonali mnie żebym wstała i oparła się o stół porodowy, zaczęły się skurcze parte, po kilku skurczach pomogli mi wejść na stół. Rodziłam w  pozycji kolanowo-łokciowej, z ochroną krocza i udało się, o 5:20 na świat przyszła Martynka i trafiła na mój brzuch.  APG:10, 3250g, 54cm długości, nie pękłam i nie byłam nacięta, w zasadzie od razu po porodzie normalnie funkcjonowałam. Poczekaliśmy, aż przestanie tętnic pępowina, wówczas została zaciśnięta i mąż z dumą ją przeciął. Położna cały czas mówiła, jak oddychać, kiedy nie przeć, dostałam naprawdę olbrzymie wsparcie.

Niestety, mała po 10-15 minutach została zabrana na wszelkie szpitalne czynności, a ja nie miałam siły walczyć i poddałam się temu. Dostałam ją godzinę po porodzie, bo mąż po nią poszedł, nikt sam z siebie nie zapytał, czy przynieść dziecko. Była już wymyta i w kokonie. Na oddziale noworodkowym robiono wszystko przy dziecku, chyba aż za dużo.

Co do karmienia jeszcze, ponieważ wiedziałam, że w  Koperniku dzieci są dokarmiane, więc od pierwszej nocy miałam Malutką przy sobie, odwoziłam ją tylko na przewinięcie, i zaraz położne mi ją przywoziły. Nawet pierwszą noc spędziła ze mną ku zdziwieniu położnych. Jedna położna zmasakrowała mi pierś, kazała masować, żeby pomóc dziecku. Oczywiście, położne swoje, a jak wychodziły z sali ja wracałam do wiedzy ze szkoły rodzenia. Kiedy mała nie chciała się uspokoić, a w szpitalu 27 st.C, zaproponowały dopojenie glukozą, dzielnie podałam pierś i Malutka usnęła.

Teraz może trochę to uporządkuję:

Przygotowałam plan porodu, szpital został wybrany świadomie, z pomocą strony fundacji Rodzić po ludzku, zależało mi  żeby były szanowane prawa pacjenta i  mamy, ochrona krocza i dogodna pozycja.

Chociaż wspominam cały ten okres cudownie i lepiej niż mogłabym sobie wyobrazić, nie było idealnie, bo mała nie mogła zostać ze mną te 2 godziny po porodzie, bo została umyta, bo sama musiałam pilnować, aby jej nie dokarmiano, ale nikt mnie nie popędzał, wszyscy czekali na naturalny rozwój wypadków, każda interwencja medyczna podczas porodu, a także po nim, była konsultowana ze mną, zapytano czy chce szczepić i podać witaminę K. Jeśli miałabym jeszcze rodzić w szpitalu, to na pewno w żadnym innym szpitalu, bo chyba nie umiem zaufać innej położnej, na szczęście nie muszę i teraz mogę sama decydować o procedurach, przebiegu porodu i  połogu, karmieniu i myciu, bo mogę urodzić w domu, z tą samą położną, a  to jest bezcenne.

Poród mojej pierwszej córki był najcudowniejszym momentem mojego życia, dzięki tak cudownej opiece położnej odważnie patrzę w przyszłość, odważnie patrzę na kolejne ciąże porody, bo wiem że jestem w najlepszych rękach, które zapewnią mi najlepsze wsparcie w tych wyjątkowych chwilach. W Chwilę po porodzie, kiedy Mała była u mnie na brzuchu z radością zapytałam męża kiedy następne i z niecierpliwością czekałam na moment naszej wspólnej gotowości i wskazanie II kresek na teście ciążowym, teraz czekamy na nasze kolejne dziecko z optymizmem, a nie strachem, naprawdę każdej kobiecie życzę aby mogła tak wspominać ten dzień jak ja.

Mamy też nadzieję, że nasz domowy poród dojdzie do skutku i wszystko będzie idealne, a tyle na ile natura oczywiście pozwoli, jednakże jak mówi mój lekarz, że jeśli nie czynimy gwałtu na naturze, nie ma niebezpieczeństwa.



Przeczytaj także:

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Akcesoria dla niemowlęcia powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również ekologiczne – dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że maluszek nie ma styczności z przedmiotami, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje, na przykład... więcej »
Kalendarz emocji w ciąży

Kalendarz emocji w ciąży

W ciąży zmienia się ciało, sytuacja życiowa, status rodzinny, priorytety i wiele innych kwestii. A jak wygląda sprawa emocji? Ile ciąży tyle historii, tyle odcieni emocji i odczuć. Różna jest ich skala i dynamika. ... więcej »
Smoczek dla noworodka – jaki wybrać? Od kiedy noworodek może używać smoczka?

Smoczek dla noworodka – jaki wybrać? Od kiedy noworodek może używać smoczka?

Bezpieczeństwo i zdrowy rozwój dziecka są priorytetami każdego rodzica. Nic więc dziwnego, że tak wielu z nich zastanawia się, jaki smoczek wybrać dla noworodka – i kiedy podać go dziecku po raz pierwszy. Doradzamy! ... więcej »
Kwas foliowy przed ciążą i w czasie ciąży

Kwas foliowy przed ciążą i w czasie ciąży

Dieta kobiety w ciąży musi dostarczyć wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, witamin i składników mineralnych zarówno Mamie, jak i dziecku. Niedobory pokarmowe są niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, a powstałe wady... więcej »
Naturalna sesja rodzinna – co to takiego?

Naturalna sesja rodzinna – co to takiego?

Jak zatrzymać czas, by potem uśmiechać się do wyrazistych wspomnień? Te najpiękniejsze warto ująć w obiektywie. Sesje zdjęciowe zyskują popularność, a kadry z perspektywy profesjonalnego fotografa latami radują serca, wzbudzając wachlarz... więcej »


Komentarzy: 12
{opis}
28.06.2013 22:54 - hetmanka
Jak wygląda poród? U każdego inaczej. Zwłaszcza, jak w innym kraju się żyje
{opis}
22.04.2013 13:51 - tomatoss
Za 1,5 mies. powitam drugiego synka. Czeka mnie drugie cesarskie cięcie. Jestem troszke przerażona ale musi byc dobrze.
{opis}
28.03.2013 00:57 - malinkabeauty
Wartościowy tekst BRAWO!
{opis}
13.04.2012 16:55 - lilify
urodziłam dwoje dzieci w państwowym szpitalu pierwszego porodu prawie nie odczułam tak pomogła mi położna natomiast w czasie drugiego myślałam że nie wytrzymam położna siedziała sobie przy stoliku i wypisywała jakieś papiery a mi mówiła że niepotrzebnie panikuję Wszystko zależy od personelu medycznego nie wiem tylko jak można być takim bezdusznym i bezuczuciowym jak ta druga położna
{opis}
27.06.2011 21:44 - hetmanka
Najbardziej podoba mi się zdanie z relacji jednej z dziewczyn Przede wszystkim: nie jedźcie na opiniach innych! Oczywiście, warto posłuchać rad doświadczonych rodziców, ale nie bierzcie sobie tego aż tak bardzo do serca! AMEN
{opis}
27.06.2011 19:28 - dociekliwa
Reni Jusis zapłaciła 12 tysiaków za poród, a i tak w razie komplikacji mogliby ją zabrać do normalnego szpitala i skończyłaby jak dziewczyna od Agnieszki... Nie ma reguły.
{opis}
27.06.2011 19:25 - wielodzietna
Czy prywatnie, czy państwowo personel się ceni... lepiej chyba od razu zainwestować w dobry prywatny szpital i położną. Ja tam wolę od razu wiedzieć co mnie czeka ( chodzi o finanse) niż później kombinować... Niektóre dziewczyny mnie dobijają : nie maja planu porodu, nie były na dniach otwartych chcą rodzić byle gdzie i byle jak, a później mają pretensje że do rzeźni trafiły...
{opis}
27.06.2011 19:14 - agnieszka
Dorabia, nie dorabia... Mnie interesuje jej praca w szpitalu, a nie to gdzie kto dorabia i za ile. Zapomniałam dodać, że w PAŃSTWOWYM SZPITALU zapłaciła za tę wątpliwą przyjemność jak za złoto Co robi fundacja rodzić po ludzku?
{opis}
27.06.2011 19:11 - wielodzietna
Może dorabia w polu? Pensje położnych są tak śmieszne...
{opis}
27.06.2011 19:11 - agnieszka
2 tyg temu urodziła moja serdeczna przyjaciółka w szpitalu w Wieluniu Po pierwsze zakazano jej się ruszać, musiała rodzić na płasko, nacięto jej krocze "w celu ratowania dziecka" oczywiście tez bez konsultacji z zainteresowaną, położna traktowała ją jak rzecz i miała brudne paluchy jakby w ziemi cały dzień grzebała;/

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »