Ciąża, podróż samochodem, problemy zdrowotne nie są już przeszkodą w delektowaniu się winem. Na rynku pojawiła się ciekawa propozycja w postaci wina bezalkoholowego, a precyzyjniej: dealkoholizowanego.
fot. www.sxc.hu
Dealkoholizacja
Czy wino bezalkoholowe to zwykły sok winogronowy? Nie. To trunek powstały w wyniku procesu dealkoholizacji tradycyjnych win, najczęściej południowofrancuskich, nadreńskich i kalifornijskich. W procesie fermentacji moszczu winogronowego wino wzbogaca się nie tylko w alkohol, ale także przeciwutleniacze (zapobiegające starzeniu się komórek, redukujące ryzyko nowotworów i miażdżycy), melatoninę (odpowiedzialną za procesy regeneracyjne w organizmie oraz ułatwiającą zasypianie) i wiele innych cennych substancji. Zdrowotne właściwości wina znane są od lat. Jedynym przeciwwskazaniem w jego nadmiernej konsumpcji jest zawarty alkohol, który w przypadku win bezalkoholowych usuwany jest w procesie dealkoholizacji.
Smak i aromatSmak i aromat wina w dużej mierze są pochodną zawartego w nim alkoholu. Jednak od dziesięcioleci wszyscy światowi producenci wina bezalkoholowego rozwijają stosowane metody dealkoholizacji, poszerzając je o systemy odzyskiwania aromatu, tak aby napój nie tracił wiele ze swego pierwotnego charakteru. Czas destylacji zredukowano to kilkudziesięciu sekund (minimalna ingerencja w oryginalną strukturę), temperatura nie przekracza 30 st. Celsjusza (nie następuje nadmierne odparowanie). Efektem jest aromatyczne wino o bogatym smaku wskazującym na charakter danego szczepu winogron (np. charakterystyczne taniny pozostawiane na języku). Jakiekolwiek porównania ze zwykłym sokiem winogronowym są chybione.
Dla kogo?Wino w naszym kraju ma bardzo wielu zwolenników, którzy w sytuacjach uniemożliwiających spożywanie alkoholu coraz chętniej sięgają po wino bezalkoholowe. To przede wszystkim kobiety w ciąży oraz osoby na diecie (alkohol jest głównym nośnikiem kalorii, których zawartość w winach bezalkoholowych spada o 70-95%). Inną grupę konsumentów stanowią osoby rezygnujące z alkoholu z przyczyn światopoglądowych lub religijnych. Ciekawostką jest fakt, że dużym importerem win bezalkoholowych są kraje arabskie, gdzie zakazana jest sprzedaż i spożycie alkoholu. Po wina bezalkoholowe sięgają niekiedy księża. Ma ono także walor terapeutyczny przy leczeniu uzależnień alkoholowych.
Gdzie kupić?Jako produkt niszowy i dopiero wchodzący na nasz rynek wina bezalkoholowe dostępne są w bardzo niewielu punktach stacjonarnych. W Internecie bogatą ofertą dysponuje sklep
WinaBezalkoholowe.pl posiadający w asortymencie kilkanaście rodzajów wina bezalkoholowego.