Ekorodzice

Bezsenność kontra nerwica

Autor: wrzoch 2022.01.28, 20:34

Na nerwicę, zaburzenie psychiczne wywoływane przez nierozwiązane wewnętrzne konflikty i objawiające się między innymi nawracającymi bólami somatycznymi oraz atakami paniki, cierpi dziś około 8 milionów Polaków. Wiele z tych osób, poza typowymi symptomami nerwicowymi, takimi jak wspomniane dolegliwości bólowe i lęki, dotykają również problemy ze snem. Jak się bowiem okazuje, nerwica i bezsenność mają ze sobą wiele wspólnego i często bardzo silnie na siebie oddziałują.

Bezsenność a nerwica – skąd się bierze zależność?

Nerwica i bezsenność mają podobne przyczyny – źródło obu tych schorzeń tkwi w psychice. Utrzymujące się przez długi czas napięcie psychiczne negatywnie odbija się na samopoczuciu i może wywołać zarówno kłopoty ze snem, jak i z nerwami. Czasami nerwica występuje niezależnie, choć jest czynnikiem ryzyka zwiększającym prawdopodobieństwo rozwoju bezsenności. Podobnie działa to w drugą stronę. Ale bywa też tak, że osoby przechodzące życiowe trudności, na przykład borykające się z  rozpadem związku lub przewlekłą chorobą, z czasem zaczynają zauważać u siebie objawy obu tych zaburzeń. Co gorsza nerwica pogłębia bezsenność, a bezsenność – nerwicę. Z takiego błędnego koła trudno się wyrwać, ale nie jest to niemożliwe. Dziś medycyna oferuje nam skuteczne sposoby na uporanie się z tym problemem. Więcej na ten temat znajdą Państwo pod adresem https://terapiabezsennosci.pl/

Jak zwalczyć bezsenność na tle nerwicowym?

Bezsenność na tle nerwicowym najlepiej leczyć za pomocą psychoterapii – taka metoda daje największe szanse powodzenia, a przy tym jest całkowicie pozbawiona ryzyka wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych. Psychoterapeutyczne leczenie bezsenności wywołanej nerwicą w  dużym skrócie polega na rozpoznaniu utrwalonych przez lata niezdrowych nawyków około sennych i zastąpieniu ich nowymi, zdrowymi wzorcami zachowań, które z czasem przyczynią się nie tylko do skrócenia czasu zasypiania i zredukowania liczby nocnych pobudek, ale też poprawią jakość snu pozwalając na lepsze wysypianie się. Ważną rolę w takiej terapii odgrywają różnorodne techniki relaksacyjne (medytacja, joga, odprężające masaże itp.), które zbawiennie wpływają również na nerwicę wygłuszając wiele jej objawów.




Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »