Przepis na herbatkę imbirową
Składniki:
- Herbata
- Świeży imbir (pamiętaj, że nie może to być imbir z torebki)
- Plasterek cytryny (ewentualnie sok z cytryny)
Zaparz swoją ulubioną herbatę, następnie dodaj trochę startego świeżego imbiru (jak ktoś lubi może dodać też trochę soku z cytryny lub plasterek cytryny), odstaw na
około 10 minut, żeby się zaparzyła.
Niektórym kobietą pomaga picie
wody z cytryny (zapach cytryny minimalizuje nudności). Dodawać też można po plasterku cytryny do herbaty lub wody mineralnej.
5.
Uzupełniaj płyny po wymiotach. Dzięki temu ciężarna może zapobiegać ewentualnemu odwodnieniu i zapobiegać ich negatywnych skutkom.
6.
Unikaj żywności zawierającej dużo tłuszczu lub przypraw. Ciężarna mająca problemy z nudnościami i wymiotami powinna unikać pokarmów:
- tłuszczowych, które są ciężko strawienia,
- pikantnych,
- kwaśnych,
- smażonych.
Wszystkie te produkty mogą drażnić układ pokarmowy i przyczyniać się do nasilenia nudności.
7.
Nie przemęczaj się.Nudności mogą nasilać się w sytuacjach zmęczenia. Dlatego kobiety powinny często odpoczywać, poruszać się wolno bez pośpiechu, w miarę potrzeby drzemać w ciągu dnia i mieć czas na relaks.
8.
Miej zawsze przy sobie migdały. Migdały znakomicie łagodzą objawy nudności. Dlatego kobieta w ciąży, której "dokuczają" mdłości powinna mieć zawsze przy sobie migdały. A w sytuacji kiedy czuje, że jest jej niedobrze, powinna skonsumować kilka sztuk.
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w swoich rekomendacjach z 2005 zaleca stosowanie diety lekkostrawnej w celu łagodzenia objawów nudności i wymiotów u kobiet w ciąży. Z tego też powodu kobiety w ciąży powinny w zasięgnąć porady dietetyka klinicznego, który pomoże tak zmodyfikować sposób żywienia ciężarnej, aby złagodzić objawy wymiotów.