1.
Nie spiesz się ze wstawaniem z łóżka. Niektóre źródła sugerują, aby kobiety, u których występują poranne nudności, poleżały w łóżku od 0,5 do 1 godziny zanim wstaną.
2.
Zjedz drobną przekąskę, zanim wstaniesz z łóżka. Najlepiej przygotować sobie taką przekąskę wieczorem i położyć na stoliku koło łóżka. Będzie można ją zjeść rano po przebudzeniu. Kobieta może także poprosić partnera, aby przyniósł jej coś do jedzenia, jeśli zapomni wcześniej przygotować sobie przekąski. American Pregnancy Association poleca w takich sytuacjach:
- krakersy,
- herbatniki,
- tosty z chleba lub sucharów,
- garść płatków kukurydzianych,
- mały banan,
- galaretki.
Niektórym kobietą pomaga wypicie ciepłego (ale nie gorącego) mleka. Choć z mlekiem trzeba być ostrożnym, że względu na to, że nie każdy może je pić. Np. mleka powinny unikać kobiety, u których stwierdzono alergię na białko mleka krowiego albo nietolerancję laktozy (cukru mlecznego).
NUDNOŚCI W CIĄGU DNIA3.
Jedz mało, ale często. Najlepiej co dwie, trzy godziny. W przypadku nudności i wymiotów dietetycy zalecają spożywanie 5-6 posiłków dziennie. Małe objętościowo posiłki w ciągu dnia pozwalają uniknąć odczuwania zbyt silnego głodu i nie obciążają żołądka. Co pomaga w zmniejszeniu odczuwania nudności. Należy pamiętać, że progesteron (hormon w kobiecym organizmie) znacznie spowalnia prędkość i wydłuża czas przesuwania żywności przez przewód pokarmowy. Dlatego m.in. kobieta nie powinna się przejadać.
4.
Postaraj się o odpowiednią temperaturę i aromat posiłku.Temperatura posiłków powinna być pokojowa lub chłodna. Należy unikać żywności bardzo gorącej, ponieważ takie jedzenie wydziela intensywniejszy aromat, a to może nasilać nudności. Dlatego też ciężarna musi się zorientować, które zapachy oraz smaki mogą przyczyniać się do nasilenia nudności u niej i starać się ich unikać.
Jeśli jest taka możliwość to ciężarna powinna postarać się, aby podczas przyrządzania posiłków w kuchni było otwarte okno. Zmniejszy to intensywność odczuwanych zapachów.
PAMIĘTAJ!!! Potrawy podawane na zimno tj. kanapki, świeże warzywa czy też sałatki, powinny być właściwie przygotowane, aby zapobiec listeriozie (niebezpiecznej dla dziecka).
5.
Staraj się pić dużo płynów.Ciężarna powinna pić płyny między posiłkami, ale w małych ilościach. Dietetycy zalecają wypijanie około 2-3 litrów/dzień. Odpowiada to wypiciu około 12 szklanek. Picie co jakiś czas małych ilości wody spowoduje, że żołądek nie będzie pusty. Dzięki czemu odruchy wymiotne będą słabsze. Należy unikać napojów:
- gazowanych,
- słodkich,
- alkoholowych,
- kofeinowych.
American Pregnancy Association zaleca kobietom z nudnościami picie: