Badanie ultrasonograficzne stanowi podstawę prawidłowego prowadzenia ciąży. Warunkuje dbałość o zdrowie i życie zarówno matki, jak i dziecka. Aktualnie w sieci pojawia się mnóstwo artykułów negujących znaczenie tego badania, a nawet insynuujących, że może ono być szkodliwe dla maluszka. Jest to oczywiście nieprawda, a szerzenie tego rodzaju konfabulacji może mieć straszliwe skutki dla wielu ciąż. Opierając się o artykuły naukowe i prace badawcze można stwierdzić, że jedynym powikłaniem wykonywania USG w ciąży jest zwiększone ryzyko leworęczności u chłopców . Chyba nie brzmi to tak strasznie, prawda?
Ultrasonografia intensywnie rozwijała się na przestrzeni ostatnich dekad. W dzisiejszych czasach istnieje nawet możliwość wykonania badania USG w wersji 3D lub 4D. Z medycznego punktu widzenia, te nowinki technologiczne nie mają wielkiego znaczenia. Są dedykowane raczej rodzicom, którzy mogą zobaczyć, jak wygląda ich dziecko.
Warto wybrać doświadczonego lekarza, który będzie prowadził całą ciążę. Prawnie, ciążę fizjologiczną może prowadzić ginekolog – położnik lub lekarz medycyny rodzinnej. W praktyce oczywiście lepszym wyborem jest specjalista z dziedziny ginekologii i położnictwa, który na co dzień ma do czynienia z pacjentkami ciężarnymi. Dodatkowo będzie mógł on wykonać wszelkie procedury związane z diagnostyką prenatalną oraz badaniami USG. W Centrum Medycznym DP MED znajdują się wyselekcjonowani ginekolodzy, reprezentujący wysoki poziom umiejętności, wiedzy oraz doświadczenia, dzięki czemu zapewniają odpowiedni poziom kompleksowej opieki nad kobietą w ciąży.
Kiedy wykonywać USG?
Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologii i Położników w prawidłowo rozwijającej się ciąży należy wykonać 3 badania USG:
- I w okresie od początku 9 tygodnia do końca 12 tygodnia ciąży
- II w czasie od początku 19 do końca 22 tygodnia ciąży
- III w czasie od początku 29 do końca 32 tygodnia ciąży
W pierwszym USG ginekolog sprawdza, czy ciąża znajduje się w jamie macicy, czy jest ona pojedyncza czy wielopłodowa, ocenia obecność akcji serca, a także sprawdza, czy ciąża rozwija się odpowiednio do wieku. Co więcej, na pierwszej wizycie określa się datę porodu.
W drugim badaniu zwraca się uwagę na rozwój dziecka w stosunku do czasu trwania ciąży, ruchy płodu, ilość płynu owodniowego oraz budowę łożyska.
Podczas trzeciego USG ocenia się położenie dziecka, jego przewidywaną masę i anatomię, funkcję oraz położenie łożyska, a także ilość płynu owodniowego [2].
Co może wpływać na obraz USG?
Bywa, że na opisie USG widnieje fraza "możliwości badania ograniczone ze względów technicznych". Rzadko kiedy jest to wina niesprawnego sprzętu. To co warunkuje sukces uwidocznienia dziecka podczas USG zależy od takich aspektów jak: ilość tkanki tłuszczowej u pacjentki, pozycja dziecka, użycie kremów czy olejków na rozstępy, obecność gazów jelitowych, blizny pooperacyjne (akurat blizna po cięciu cesarskim nie zakłóca widoku, ponieważ jest dosyć nisko), czy tyłozgięcie macicy.
Dlatego przed badaniem najlepiej nie stosować żadnych balsamów do ciała. Jeżeli ma się problemy z gazami pomocny może być napar z kopru włoskiego. W przypadku, jeśli dziecko śpi i jest odwrócone głową w kierunku kości krzyżowej mamy, wystarczy spacer dla pobudzenia dziecka lub napicie się czegoś słodkiego. Jeżeli chodzi o macicę tyłozgiętą, to problem z obrazowaniem występuje tylko w przypadku USG I trymestru. Później, pod wpływem wzrostu dziecka zyskuje ona położenie przodozgięte [3].
Bibliografia:
[1] – Torloni M., Vedmedovska N., Merialdi M., Betran A., Safety of ultrasonography in pregnancy: WHO systematic review of the literature and meta-analysis., Ultrasound Obstet Gynecol. 2009 May;33(5):599-608
[2] - Dudenhausen J., Położnictwo praktyczne i operacje położnicze, PZWL, Warszawa 2017
[3] - https://mamaginekolog.pl/co-wplywa-na-obraz-usg-w-ciazy/
1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.