Ekorodzice

Jak przygotować dziecko na bycie przedszkolakiem?

Autor: Małgorzata Krasny-Szyszkiewicz 2010.09.17, 20:39
Jak najlepiej przygotować dziecko do tej ogromnej zmiany w życiu i pomóc w czasie pierwszych dni? Pamiętajcie, że bardzo ważne jest nastawienie. Optymistyczne podejście do tego nowego etapu w waszym życiu gwarantuje Wam połowę sukcesu. Musicie być pewni, że przedszkole to dobre miejsce dla waszego dziecka. Z pewnością będziecie mieć tremę, spróbujcie jednak zachować pogodę ducha.

fot. www.szyszkiewicz.pl

Najczęściej popełniane błędy:
  • Upiększanie rzeczywistości: "W przedszkolu będzie świetnie - mnóstwo zabawek, fajni koledzy, bardzo miła pani, na pewno ci się spodoba"

  • Straszenie: "Nie wiem, jak sobie dasz radę!"

Dobre rady:
  • Wytłumacz maluchowi, że pani przedszkolanka będzie się nim opiekować, ale że trzeba się samemu do niej zgłosić, gdy np. będzie chciało skorzystać z toalety.  Przećwiczcie w domu takie sytuacje.

  • Wspólnie odwiedźcie przedszkole podczas wakacji, obejrzyjcie budynek, plac zabaw, salę zabaw, łazienkę, itp.

  • Wspólne przygotowania – zakup kapci, piżamki, kocyka, które dziecko samo wybierze.

  • Przygotowanie w przeddzień wieczorem – wspólny wybór ubrania, krótka rozmowa o tym, co się jutro zdarzy.

  • Rano wstańcie wcześniej, pośpiech nie jest Wam dziś potrzebny, pozwól dziecku samodzielnie nieść torbę z kapciami czy zabawkę.

  • Rozstanie – po rozebraniu, wejdźcie razem do sali. Nie wymykaj się, gdy dziecko się bawi się. Kiedy zauważy, że cię nie ma, może się przerazić. Lepiej pożegnać się i powiedzieć, że przyjdzie się po dziecko po obiedzie lub po spacerze, nie mów, że niedługo, dla dziecko nawet 10 minut to długo.
  • Nie przeciągaj rozstania, nawet gdy dziecko płacze i trzyma się ciebie kurczowo.

  • Odbierz dziecko najszybciej jak możesz, nie spóźnij się, miłym akcentem będzie pogratulowanie mu, że było dzielne, zapytanie, jak minął dzień i podarowanie jakiegoś drobiazgu np. kwiatka, balonika.

  • Przygotuj się, że kolejne dni mogą być trudniejsze niż pierwszy.

Przeczytaj także:

Ekomama o rodzicielstwie bliskości

Ekomama o rodzicielstwie bliskości

Dla mnie rodzicielstwo bliskości to świadome rodzicielstwo. Cechy, znaki szczególne: eksplozja miłości, szczęście niepojęte, kosmiczna energia! Powrót do pierwotnego szczęścia, beztroski, niczym niezachwianego, czystego uczucia. Pojawienie... więcej »
Jak być dobrym ojcem?

Jak być dobrym ojcem?

Wszystkie opisy inicjacji dla chłopców – od wybicia zęba przez obrzezanie do ciężkich prób fizycznych – prowadzą do oddzielenia od kobiet i wejścia w męski świat. Zwykle następuje ona w wieku 7-10 lat. Delikwent przechodzi pod opiekę... więcej »
Porozumienie Bez Przemocy (PBP)

Porozumienie Bez Przemocy (PBP)

Porozumienie Bez Przemocy (PBP) uświadamia nam, że wszelkie zmiany musimy zacząć od siebie – od dotarcia do swoich pragnień i potrzeb. Dopiero wtedy będziemy mogli zrozumieć pragnienia i potrzeby własnych dzieci. Nonviolent Communication (NVC)... więcej »
Wspólne spanie w czterech aktach

Wspólne spanie w czterech aktach

Pierwsza noc po porodzie. Szpital. M: O matko, przecież ja nie mogę ciągle wstawać i wyciągać go z tej cholernej mydelniczki! Przecież miałam się oszczędzać, boli mnie wszystko! Wezmę go do łóżka... P: Pani nie wolno spać z dzieckiem!... więcej »
Time out – skuteczna metoda wychowawcza?

Time out – skuteczna metoda wychowawcza?

Time out to chyba jedna z najpopularniejszych w tej chwili metod wychowawczych w odniesieniu do małych dzieci. Popularna, bo polecana. Daje jednoznaczną podpowiedź, co robić w trudnych sytuacjach, a rodzice zagubieni w gąszczu wymagań, które... więcej »


Komentarzy: 1

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »