Ekorodzice

Którym E mówimy nie?

Autor: Jolanta Walczyk 2010.05.18, 15:14

KONSERWANTY grupa E200 - zabezpieczają żywność przed pleśniami i bakteriami oraz wydłużają okres przydatności do spożycia produktów. Sprawiają również, że barwa suszonych owoców i mięsa się nie zmienia.

SYMBOLE E
WYSTĘPOWANIE
DZIAŁANIE
E210-19
kwas
benzoesowy
oraz benzoesany
Napoje bezalkoholowe, piwo, sosy do sałatek, kwaśne produkty.
Uważane za substancje rakotwórcze.
E220-28
dwutlenek
siarki
oraz siarczyny
Suszone owoce, wiórki kokosowe, nadzienia owocowe, przyprawy.
Powodują reakcje alergiczne - zakłócają pracę jelit, niszczą witaminę B12, mogą wywoływać ataki astmy.       
E230
dwufenyl
E231
ortofenylofenol
E232
ortofenyl sodu
E233
2,4-thiaxolyl
Stosowany przede wszystkim przeciwko rozwojowi grzybów z rodzaju Penicillium na owocach cytrusowych, jabłkach i gruszkach. Używany do dezynfekcji pojemników oraz impregnacji opakowań, w które zawijane są owoce cytrusowe. Czasami owoce są zanurzane w roztworze difenylu, który (powoli wnikając przez skórkę) może być obecny w owocach.
Zakłócają czynności skóry. Wrażliwość na jego działanie może objawiać się u osób, które mają styczność z dużą ilością owoców cytrusowych, np. przy transporcie.
E239 heksamina
Różne produkty.
Uważana za substancję rakotwórczą.
E249-52
azotyny
oraz azotany
Przetworzone mięsa, np.:  kiełbasy, boczek, szynka, wędzone ryby.
Przekształcają się w potencjalnie rakotwórcze nitrozoaminy. Szczególnie niebezpieczne dla osób z nadciśnieniem.


ANTYUTLENIACZE  grupa E300 - zabezpieczają soki owocowe przed brązowieniem, a tłuste produkty przed jełczeniem. Wykorzystuje się je również do poprawy zdolności wypiekowej mąki pszennej.

SYMBOLE E WYSTĘPOWANIE DZIAŁANIE
E310-12
galusany
Płatki ziemniaczane oraz guma do żucia.
Mogą powodować wysypki.
E320-21
BHA/BHT   
Żywność, która musi być zabezpieczona przed jełczeniem występujących w niej tłuszczów, np. frytki, ciastka i ciasta wieloowocowe.
Zwiększają poziom cholesterolu we krwi.
E330
kwas cytrynowy
Różne produkty.
Uważany za substancję rakotwórczą.
E338-341
kwas
ortofosforowy
oraz sole sodowe,
wapniowe
i potasowe tego kwasu
Napoje, sery, proszek do pieczenia.
Mogą zakłócać trawienie.
Źródło: Artykuł został napisany w oparciu o książkę „Czy wiemy co jeść? Co pomaga a co szkodzi?” pod redakcją Elżbiety Wierzbickiej oraz informacje zamieszczone w serwisie www.food-info.net.

Przeczytaj także:

Jak wybrać hulajnogę dla dziecka na początek?

Jak wybrać hulajnogę dla dziecka na początek?

Hulajnogi stanowią świetną alternatywę dla roweru, a dzieci wręcz je uwielbiają. Jazda na hulajnodze jest dość łatwa do opanowania i raczej bezpieczna, co sprawia, że nawet trzy- czy czteroletnie maluchy mogą próbować na niej swoich sił. Wystarczy,... więcej »
Bezsenność kontra nerwica

Bezsenność kontra nerwica

Na nerwicę, zaburzenie psychiczne wywoływane przez nierozwiązane wewnętrzne konflikty i objawiające się między innymi nawracającymi bólami somatycznymi oraz atakami paniki, cierpi dziś około 8 milionów Polaków. Wiele z tych osób,... więcej »
Kaszel u dziecka- suchy czy mokry, jak go rozpoznać i leczyć?

Kaszel u dziecka- suchy czy mokry, jak go rozpoznać i leczyć?

Kiedy dziecko zaczyna kaszleć, obawiamy się, że nie uda nam się rozróżnić kaszlu suchego od mokrego i podamy maluchowi nieodpowiednie leki. Dowiedz się więc, jak rozróżnić te dwa rodzaje kaszlu i jakimi środkami się wspomóc, by dziecko... więcej »
Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda… - czyli niezbędnik mycia zębów dla dzieci

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda… - czyli niezbędnik mycia zębów dla dzieci

Obecność tylko mlecznych zębów nie oznacza, że o higienę jamy ustnej dziecka nie należy odpowiednio dbać. Nauka mycia zębów powinna się bowiem zacząć jeszcze zanim pierwszy ząbek ujrzy światło dzienne. A dokładne czyszczenie każdego... więcej »
Ortoreksja – zaburzenia odżywiania

Ortoreksja – zaburzenia odżywiania

- Wstaję o 6:00. Idę na pobliski targ do zaufanej sprzedawczyni. Wiem, że ma świeże i zdrowe produkty, innych bym przecież nie kupiła! Dwa pomidory, czerwona papryka, szczypiorek i ogórek – to moje śniadanie. Muszę je zjeść punktualnie... więcej »


Komentarzy: 1
{opis}
07.04.2012 15:21 - ela_wielo
Ilosć e-składników w żywności jest dla mnie przerażająca. Zaczęłam zwracać na to uwagę w ciąży i szkoda że tak późno, bo wygląda na to, że przez poprzednie 27 lat zjadłam wiele kilogramów chemii. Teraz czytam dosłownie każdą etykietę i już wiem, że np. serek wiejski z krasnegostawu to tylko ser, sól i woda, a wyroby typu danio mają skład na kilkanaście linijek...

Najnowsze na blogach

Z wykształcenia ekonomistka i psychografolog dziecięcy, zwolenniczka upcyklingu, zapalona swapowiczka. Na co dzień prowadzi portal Ekorodzice.pl, organizuje ekologiczne eventy oraz prowadzi recyklingowe warsztaty. Lubi eksperymentować w kuchni, zwłaszcza z dzikimi roślinami. Wyszukuje na zagranicznych portalach i blogach nowinki dotyczące zdrowego stylu życia. Jej pasją jest sport (joga, narty biegowe, wspinaczka, rolki, rower) i podróże – te małe i duże. Stara się, aby w erze gloryfikacji konsumpcji stosunki międzyludzkie nie stały się… zbędnymi śmieciami!

Kontakt:
 biuro(małpa) ekorodzice.pl
Zobacz wszystkie »

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »