Ekorodzice

Pregoreksja – zaburzenia odżywiania w ciąży

Autor: mgr Mariusz Jaworski 2010.11.15, 13:04
Na problem zaburzeń odżywiania w ciąży zwrócono ostatnio szczególną uwagę, jednak nadal jest za mało publikacji naukowych na ten  temat. Pierwsze przypadki pregoreksji odnotowano w Stanach Zjednoczonych. W Wielkiej Brytanii 1 na 20 kobiet zgłasza zaburzenia odżywiania w ciąży. W Polsce problem ten nie jest zbyt często poruszany. Tak naprawdę trudno określić, ile ciężarnych nie przyznaje się do swoich problemów z jedzeniem, ponieważ wykrywalność pregoreksji wynosi około 10 procent wszystkich przypadków.

fot. www.sxc.hu

  1. W rzeczywistości  termin pregoreksja – tzw. anoreksja ciążowa – nie jest do końca medycznym terminem, a raczej wywodzi się z psychologii. Potwierdza to fakt, iż anoreksja ciążowa nie jest uwzględniona w kryteriach ICD-10 ani DSM-IV.

  2. Lekarz diagnozując zaburzenia odżywiania, klasyfikuje pregoreksję jako anoreksję, ponieważ mają identyczne objawy.

  3. Termin pregoreksja oznacza zaburzenia odżywiania, które wystąpiły po raz pierwszy dopiero w czasie trwania ciąży. Jednak anorektyczką kobieta nie staje się z dnia na dzień – zatem ciąża może stać się jedynie bodźcem aktywizującym zaburzenia odżywiania, natomiast nie jest sama w sobie przyczyną zaburzeń odżywiania.

  4. Anoreksja ciążowa charakteryzuje się chęcią wyglądania w ciąży jak najszczuplej i jak najlepiej. Kobieta skupia swoją uwagę na własnym wyglądzie i ciele, a nie na ciąży i dziecku. Powoduje to, że masa ciała kobiety po urodzeniu dziecka może być niższa niż przed zajściem w ciążę!

Ciężarne z pregoreksją stosują najczęściej:
  • dietę niskokaloryczną,
  • głodówki połączone ze wzmożoną aktywnością fizyczną,
  • środki przeczyszczające,
  • wymuszanie wymiotów.

Takie zachowanie prowadzi do częstszych powikłań okołopłodowych. Przy stosowaniu nieprawidłowej diety dochodzi do poważnych niedoborów witamin i mikroelementów bardzo niebezpiecznych dla płodu, m.in. niedobory:
  • witaminy D – odwapnienie kości, osteopenia, osteoporoza u matki oraz zaburzenia rozwoju kośćca u dziecka,
  • żelaza – anemia,
  • tkanki tłuszczowej – powoduję późniejsze problemy z karmieniem noworodka.

Przeczytaj także:

Urlop ojcowski

Urlop ojcowski

Co należy zrobić, aby skorzystać z urlopu ojcowskiego? Jaki jest wymiar podstawowego urlopu tacierzyńskiego? Kiedy mamy prawo do dodatkowego urlopu? Jakie wnioski i zaświadczenia należy złożyć? Nasza ekspertka Agnieszka Dziśko Puchała... więcej »
Bezlekowe leczenie podczas ciąży

Bezlekowe leczenie podczas ciąży

Zwykłe codzienne dolegliwości, takie jak przeziębienie, bóle zatok czy sińce podczas ciąży, mogą być niezwykle groźne dla nienarodzonego dziecka. Nigdy nie wiesz, czy dotychczas stosowane przez Ciebie lekarstwa, po które zapewne sięgałaś... więcej »
Ćwiczenia mięśni Kegla

Ćwiczenia mięśni Kegla

Chociaż ich nie widzimy, odgrywają szczególnie ważną rolę w życiu kobiety. Ich dobre rozciągnięcie i elastyczność ułatwia poród, wspomaga dojście do siebie po porodzie, ogranicza ryzyko nietrzymania moczu (zwłaszcza u kobiet po porodzie... więcej »
Dziecięca metryczka – pamiątka, która ozdobi wnętrze

Dziecięca metryczka – pamiątka, która ozdobi wnętrze

Pokój dziecka możemy udekorować na wiele różnych sposobów. Choć do głowy mogą nam przychodzić przede wszystkim bajkowe postaci, zwierzaki czy kolorowe desenie, my mamy w zanadrzu coś jeszcze. Jest to wyjątkowy i niepowtarzalny plakat. Metryczka... więcej »
Supelementy diety a ciąża

Supelementy diety a ciąża

Jeśli jesteś w ciąży, to być może Twój lekarz prowadzący zalecił Ci już stosowne tabletki – uzupełnienie witamin i minerałów. Jeśli nie, to prawie na pewno powinnaś je brać – chyba że jesteś chodzącym okazem zdrowia, a na dodatek... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »