Ekorodzice

Waga w ciąży – prawidłowy przyrost masy ciała

Autor: Mgr Mariusz Jaworski 2010.11.15, 16:11
Natomiast w przypadku płodu obserwuje się:
  • złe ułożenie płodu,
  • liczne wady rozwojowe (m.in. wady serca, przepukliny),
  • wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu,
  • makrosomia płodu,
  • otyłość dziecięca (m.in. z  tego powodu noworodki otyłych ciężarnych częściej zostają przeniesione po porodzie na oddział intensywnej terapii neonatologicznej).

Jak pomóc ciężarnej, która za bardzo przybiera na wadze?

  1. W przypadku ciężarnych, które zbyt szybko zwiększają masę ciała zaleca się konsultację lekarską, która wykluczy pojawienie się ewentualnych chorób oraz ciąży mnogiej.

  2. Gdy przyrost masy ciała w ciągu tygodnia przekracza 1350g przy współistniejących obrzękach, bólach głowy i  zaburzeniach widzenia  KONIECZNA JEST KONSULTACJA LEKARSKA.

  3. Po wykluczeniu ewentualnych chorób przez lekarza zaleca się dokonać analizy żywieniowej ciężarnej przez dietetyka klinicznego pod względem jakościowym i ilościowym w aspekcie:

    • zawartości tłuszczu w diecie (np. produkty smażone; fast-food!),

    • ilości słodyczy (należy tu również zwrócić uwagę na wszelkie napoje, która zawierają dużo węglowodanów zwłaszcza cukrów),

    • wielkości posiłków,

    • zawartości warzyw i owoców w  diecie (w aspekcie ilości błonnika),

    • aktywności fizycznej.

zdjęcie bettina_n


Tagi: poród   waga w ciąży   ciąża  

Przeczytaj także:

Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza

Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza

Zasiłek macierzyński to świadczenie, które ma zapewnić kobiecie niezbędne środki utrzymania w związku z przyjściem na świat jej dziecka oraz w związku z koniecznością jego pielęgnacji przez pierwsze miesiące życia. Przysługuje... więcej »
9 zasad ekologicznego łączenia pracy z macierzyństwem

9 zasad ekologicznego łączenia pracy z macierzyństwem

Słowo „ekologiczny” ma swoje specjalne znaczenie w coachingu. Ekologiczny to znaczy służący Tobie i innym, nie występujący przeciwko, dobry dla Ciebie i otoczenia. Myślę, że łączenie pracy z macierzyństwem powinno być bardzo ekologiczne.... więcej »
Dziecięca metryczka – pamiątka, która ozdobi wnętrze

Dziecięca metryczka – pamiątka, która ozdobi wnętrze

Pokój dziecka możemy udekorować na wiele różnych sposobów. Choć do głowy mogą nam przychodzić przede wszystkim bajkowe postaci, zwierzaki czy kolorowe desenie, my mamy w zanadrzu coś jeszcze. Jest to wyjątkowy i niepowtarzalny plakat. Metryczka... więcej »
Jak wygląda poród? – wspomnienia naszych użytkowniczek

Jak wygląda poród? – wspomnienia naszych użytkowniczek

Jak wygląda poród? Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy poród jest inny. Tak i historie naszych użytkowniczek są jedyne w swoim rodzaju, wyjątkowe i niepowtarzalne. Nie zawsze wszystko można dokładnie zaplanować. A... więcej »
Rumianek w ciąży

Rumianek w ciąży

Kwiat rumianku był jednym z ulubionych ziół Hipokratesa. Napary z tego zioła są zalecane przy bolesnym miesiączkowaniu, wzdęciach, zgadze i nudnościach. Jednak czy picie rumianku w ciąży jest bezpieczne? To pytanie często stawiają sobie kobiety... więcej »


Komentarzy: 2
{opis}
16.04.2012 13:34 - ela_wielo
Ja zaczynałam od wagi 54 kg i bardzo dużo przytyłam w pierwszym trymestrze mimo zdrowego odżywiania i ruchu. Potem już szło wolniej, a przed samym porodem ważyłam 70,5 kg - dzień po porodzie 65 kg! Jakoś mało spadło (dziecko ważyło 3 kg) i do tej pory nie mogę się uporać ze schudnięciem - ważę 60 kg, a minęło już wiele miesięcy i staram się bardzo trzymać zdrową dietę. Zaraz po połogu poszłam na aerobic, ale coraz gorsze samopoczucie i brak efektów spowodowały, że się zniechęciłam po 8 tygodniach. Okazało się potem, że zachorowałam na niedoczynność tarczycy. Ciekawa jestem jak przy tej chorobie wygląda wzrost masy ciała w ciązy...
{opis}
07.02.2011 22:16 - szkolas
ja przytyłam 20 kilo!!!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »