Ekorodzice

Waga w ciąży – prawidłowy przyrost masy ciała

Autor: Mgr Mariusz Jaworski 2010.11.15, 16:11
Natomiast w przypadku płodu obserwuje się:
  • złe ułożenie płodu,
  • liczne wady rozwojowe (m.in. wady serca, przepukliny),
  • wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu,
  • makrosomia płodu,
  • otyłość dziecięca (m.in. z  tego powodu noworodki otyłych ciężarnych częściej zostają przeniesione po porodzie na oddział intensywnej terapii neonatologicznej).

Jak pomóc ciężarnej, która za bardzo przybiera na wadze?

  1. W przypadku ciężarnych, które zbyt szybko zwiększają masę ciała zaleca się konsultację lekarską, która wykluczy pojawienie się ewentualnych chorób oraz ciąży mnogiej.

  2. Gdy przyrost masy ciała w ciągu tygodnia przekracza 1350g przy współistniejących obrzękach, bólach głowy i  zaburzeniach widzenia  KONIECZNA JEST KONSULTACJA LEKARSKA.

  3. Po wykluczeniu ewentualnych chorób przez lekarza zaleca się dokonać analizy żywieniowej ciężarnej przez dietetyka klinicznego pod względem jakościowym i ilościowym w aspekcie:

    • zawartości tłuszczu w diecie (np. produkty smażone; fast-food!),

    • ilości słodyczy (należy tu również zwrócić uwagę na wszelkie napoje, która zawierają dużo węglowodanów zwłaszcza cukrów),

    • wielkości posiłków,

    • zawartości warzyw i owoców w  diecie (w aspekcie ilości błonnika),

    • aktywności fizycznej.

zdjęcie bettina_n


Tagi: poród   waga w ciąży   ciąża  

Przeczytaj także:

Jak zajść w ciążę?

Jak zajść w ciążę?

Zastanawiasz się, co pomaga zajść w ciążę? Na udane poczęcie dziecka wpływa wiele elementów, począwszy od Twojego stanu zdrowia, skończywszy na częstotliwości zbliżeń z partnerem. Oto kilka porad, które podpowiedzą Ci, jak zajść w... więcej »
Dlaczego warto zaopatrzyć się w podgrzewacz do butelek?

Dlaczego warto zaopatrzyć się w podgrzewacz do butelek?

Pojawienie się w domu noworodka wiąże się z kompletowaniem wyprawki. Na rynku przybywa produktów dla najmłodszych i ułatwiających życie ich rodzicom. Jak będąc początkującym rodzicem zdecydować, które gadżety będą przydatne, a które... więcej »
Herbata w ciąży. Jaką wybrać? Jakiej unikać?

Herbata w ciąży. Jaką wybrać? Jakiej unikać?

Wiele specjalistów z zakresu nauk medycznych nie widzi przeszkód w stosowaniu naparów z herbaty w ciąży, ale trzeba je stosować ostrożnie. Herbatki ziołowe najczęściej bogate są w takie składniki mineralne jak wapń, magnez i żelazo.... więcej »
Dieta wegańska a ciąża

Dieta wegańska a ciąża

Przez wiele lat kobiety będące na diecie wegańskiej w ciąży były bardzo krytykowane za bezmięsny sposób odżywiania. Wówczas „zmuszano” je, aby przynajmniej na czas ciąży spożywały produkty mięsne dla dobra dziecka. Obecnie wraz... więcej »
Ile można mieć cięć cesarskich ?

Ile można mieć cięć cesarskich ?

Jestem po trzech cięciach cesarskich przy ostatnim podczas zszywania lekarz powiedział żebym już więcej w ciąże nie zachodziła. Co może być tego powodem? Czy 3 cięcia cesarskie to maksymalna dozwolona liczba cięć cesarskich w życiu? Postaram... więcej »


Komentarzy: 2
{opis}
16.04.2012 13:34 - ela_wielo
Ja zaczynałam od wagi 54 kg i bardzo dużo przytyłam w pierwszym trymestrze mimo zdrowego odżywiania i ruchu. Potem już szło wolniej, a przed samym porodem ważyłam 70,5 kg - dzień po porodzie 65 kg! Jakoś mało spadło (dziecko ważyło 3 kg) i do tej pory nie mogę się uporać ze schudnięciem - ważę 60 kg, a minęło już wiele miesięcy i staram się bardzo trzymać zdrową dietę. Zaraz po połogu poszłam na aerobic, ale coraz gorsze samopoczucie i brak efektów spowodowały, że się zniechęciłam po 8 tygodniach. Okazało się potem, że zachorowałam na niedoczynność tarczycy. Ciekawa jestem jak przy tej chorobie wygląda wzrost masy ciała w ciązy...
{opis}
07.02.2011 22:16 - szkolas
ja przytyłam 20 kilo!!!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »