Przysposobienie dziecka i urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego
Pracownik-ojciec wychowujący dziecko przysposobione ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia (od 1 stycznia 2012 r. jego wymiar zwiększy się do 2 tygodni), nie dłużej jednak niż do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Urlop ojcowski przysługuje dopiero po wydaniu przez sąd orzeczenia o przysposobieniu dziecka, nie przysługuje natomiast w okresie trwania postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.
Prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje pracownikowi – zarówno matce jak i ojcu – który przyjął dziecko na wychowanie i równocześnie wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia. Prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje także pracownikowi, który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem.
Rodzice nie mogą korzystać z takiego urlopu równocześnie. Możliwy jest podział tego okresu na dwoje rodziców, ale jednorazowo tylko jedno z nich może na takim urlopie przebywać.
Wymiar tego urlopu przedstawia się następująco:
- 20 tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
- 31 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci,
- 33 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,
- 35 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci,
- 37 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci.
Urlop ten może jednak zostać wykorzystany najpóźniej do czasu ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
W przypadku urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego nie ma ograniczeń dotyczących wykorzystania pewnej części tego urlopu przez matkę – co oznacza, że całość takiego urlopu może wykorzystać pracownik-ojciec.
Pracownicy przyjmujący dzieci na wychowanie lub przysposabiający dzieci również mają prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, którego wymiar w 2011 roku wynosi 2 tygodnie w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka i 3 tygodnie w przypadku przyjęcia na wychowanie dwojga lub więcej dzieci.
Do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego stosuje się także odpowiednio niektóre przepisy dotyczące podstawowego urlopu macierzyńskiego i w związku z tym:
-
pracownica ma prawo do rezygnacji z części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a pracownik-ojciec dziecka do wykorzystania części tego urlopu niewykorzystanej przez pracownicę;
-
istnieje obowiązek podziału urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego między matkę a ojca dziecka lub dzieci w sytuacji, gdy pracownica po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wymaga ze względu na stan zdrowia opieki szpitalnej i nie może sprawować osobistej opieki nad dzieckiem;
-
pracownik-ojciec dziecka ma prawo do wykorzystania części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego niewykorzystanej przez pracownicę, która zmarła.