Ekorodzice

Urlop ojcowski

Autor: Agnieszka Dziśko Puchała 2011.06.22, 09:46
Przysposobienie dziecka i urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Pracownik-ojciec wychowujący dziecko przysposobione ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia (od 1 stycznia 2012 r. jego wymiar zwiększy się do 2 tygodni), nie dłużej jednak niż do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Urlop ojcowski przysługuje dopiero po wydaniu przez sąd orzeczenia o przysposobieniu dziecka, nie przysługuje natomiast w okresie trwania postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.

Prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje pracownikowi – zarówno matce jak i ojcu – który przyjął dziecko na wychowanie i równocześnie wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia. Prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje także pracownikowi, który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem.

Rodzice nie mogą korzystać z takiego urlopu równocześnie. Możliwy jest podział tego okresu na dwoje rodziców, ale jednorazowo tylko jedno z nich może na takim urlopie przebywać.

Wymiar tego urlopu przedstawia się następująco:
  • 20 tygodni w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
  • 31 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci,
  • 33 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,
  • 35 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci,
  • 37 tygodni w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci.
Urlop ten może jednak zostać wykorzystany najpóźniej do czasu ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

W przypadku urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego nie ma ograniczeń dotyczących wykorzystania pewnej części tego urlopu przez matkę – co oznacza, że całość takiego urlopu może wykorzystać pracownik-ojciec.

Pracownicy przyjmujący dzieci na wychowanie lub przysposabiający dzieci również mają prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, którego wymiar w 2011 roku wynosi 2 tygodnie w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka i 3 tygodnie w przypadku przyjęcia na wychowanie dwojga lub więcej dzieci.

Do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego stosuje się także odpowiednio niektóre przepisy dotyczące podstawowego urlopu macierzyńskiego i w związku z tym:
  • pracownica ma prawo do rezygnacji z części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a pracownik-ojciec dziecka do wykorzystania części tego urlopu niewykorzystanej przez pracownicę;

  • istnieje obowiązek podziału urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego między matkę a ojca dziecka lub dzieci w sytuacji, gdy pracownica po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wymaga ze względu na stan zdrowia opieki szpitalnej i nie może sprawować osobistej opieki nad dzieckiem;

  • pracownik-ojciec dziecka ma prawo do wykorzystania części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego niewykorzystanej przez pracownicę, która zmarła.


Przeczytaj także:

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Kosz Mojżesza i inne akcesoria ekologiczne, które warto zapewnić niemowlęciu

Akcesoria dla niemowlęcia powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również ekologiczne – dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że maluszek nie ma styczności z przedmiotami, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje, na przykład... więcej »
Ćwiczenia mięśni Kegla

Ćwiczenia mięśni Kegla

Chociaż ich nie widzimy, odgrywają szczególnie ważną rolę w życiu kobiety. Ich dobre rozciągnięcie i elastyczność ułatwia poród, wspomaga dojście do siebie po porodzie, ogranicza ryzyko nietrzymania moczu (zwłaszcza u kobiet po porodzie... więcej »
Jak wybrać imię dla dziecka?

Jak wybrać imię dla dziecka?

Z pozoru to tylko kilka niewinnych sylab, które tworzą słowo. Jednak słowo to przez całe życie będzie towarzyszyło twojemu dziecku. Dlatego szukanie imienia jest zajęciem o wiele bardziej pracochłonnym i odpowiedzialnym niż przygotowywanie... więcej »
Czy szkoła rodzenia jest konieczna?

Czy szkoła rodzenia jest konieczna?

Jeśli jesteś w ciąży, to pewnie zastanawiasz się nad tym, czy szkoła rodzenia jest konieczna. Czasami słyszy się opinie, że przecież każda kobieta potrafi urodzić dziecko i w takiej szkole niczego nowego się nie dowie. Otóż to nieprawda!... więcej »
Budzić noworodka do karmienia butelką, czy nie? Odpowiadamy!

Budzić noworodka do karmienia butelką, czy nie? Odpowiadamy!

Dobór odpowiedniej butelki do karmienia to nie lada wyzwanie, ale co z samym karmieniem? Jak często karmić dziecko? Ile pokarmu mu podawać? Czy budzić noworodka do karmienia butelką? Doradzimy ci i wszystko wyjaśnimy, z naszymi poradami będzie... więcej »


Komentarzy: 5
{opis}
16.04.2012 13:40 - ela_wielo
Mój mąż od razu po porodzie wziął urlop tacierzyński i żałowaliśmy, że jest on taki krótki. Pracodawca jakoś specjalnie nie oponował - pewnie dlatego, że to było płatne z ZUS. Teraz ja podjęłam decyzję o urlopie wychowawczym i jestem dość rozgoryczona tym, że nie należą mi się z tego tytułu jakiekolwiek pieniądze. Nie rozumiem dlaczego w naszym państwie jest tak, że są pieniądze np. na przywileje emerytalne i niektórzy ludzie mogą sobie iść na emeryturę przed czterdziestką i pobierać ją kilkadziesiąt lat, a mój syn w wieku niecałych 6 miesięcy nie umie jeszcze mówić ani chodzić, wymaga stałej opieki i nikt mnie w tym nie wspiera. Nie każdy ma babcię (zwłaszcza, że babcia pracująca do 67 roku życia będzie nieosiągalna), nie każdy może się dostać do żłobka (miejsca są dla jakiegoś ułamka dzieci) - inna sprawa, że żłobkom nie ufam. Wreszcie rzadko kto może sobie pozwolić na dobrą nianię, bo taka kosztuje tyle, co moja pensja (pracuję na uczelni), a dorabiająca sobie emerytka rzadko kiedy jest dobrą opiekunką. Gdybym ja miała decydować o przeznaczeniu moich podatków, na pewno pomyślałabym o matkach wychowujących dzieci i przyznałabym im jakąś część zarabianych dotychczas pieniędzy, bo urlop rodziców to jest czas bezcenny i trzeba im go umożłiwić.
{opis}
06.04.2012 12:03 - miraga_
U mnie niestety mój mąż nie mógł wziąść tacierzyńskiego, mimo że córcia urodziła się właśnie w 2010r. kiedy to weszły przepisy. Tylko, że nie dla wszystkich. Mundurowi, a do takich należy mój mąż, musieli odczekać do 2011r. I tak nam przeszedł tacierzyński koło nosa. A szkoda, bo mąż bardzo się angażował, jak miał czas. Tyle dobrefo, że za urodzenie się dziecka dostał 5 dni, a nie 1 czy 2 jak w innej pracy.
{opis}
10.10.2011 23:11 - agnieszka
Gdyby jeszcze tatuś chciał się "poświecić"...
{opis}
23.06.2011 12:33 - donka23
A i jeszcze jedno. Ojciec mojego dziecka dużo zarabia, czy mogę go zmusić do wzięcia tacierzyńskiego ( bo wiem, że do uznanie dziecka mogę go zmusić badaniami) z zastrzeżeniem, żeby przeznaczył je na dziecko.
{opis}
23.06.2011 12:31 - donka23
Pani Agnieszko. Mam pytanie, jak to wygląda przy samotnej matce? Czy ja mam więcej urlopu? Czy np jeśli mój partner nie uzna dziecka, to tzw. tacierzyński może wziąć moja mama? Gdyby uznał, a nie jesteśmy małżeństwem, to czy też mu się należy ten urlop?

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »