Zasiłek macierzyński przez okres urlopu ojcowskiego
Za czas podstawowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński na zasadach i warunkach określonych w ustawie z dnia z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru składek – w praktyce jest to 100% wynagrodzenia otrzymywanego przed przejściem na urlop ojcowski.W razie śmierci matki lub porzucenia przez nią dziecka prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje ojcu dziecka (jeżeli jest ubezpieczony), jeżeli w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem przerywa zatrudnienie.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego ma również ojciec dziecka, w przypadku gdy matka rezygnuje z części urlopu macierzyńskiego (po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego). W tej sytuacji ojciec dziecka otrzymuje zasiłek macierzyński za pozostały do wykorzystania okres urlopu macierzyńskiego.
- Co do zasady zasiłek macierzyński jest wypłacany na podstawie zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego przewidywaną datę porodu lub skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka oraz oświadczenia ubezpieczonej o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka.
- W razie śmierci ubezpieczonej lub porzucenia przez nią dziecka, dowodem wymaganym do wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonemu ojcu dziecka, który zaopiekuje się małym dzieckiem, jest - oprócz skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka - dodatkowo zaświadczenie płatnika zasiłku o okresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonej, matce dziecka, a w przypadku porzucenia przez nią dziecka - oświadczenie o porzuceniu dziecka.
Przewidziana ochrona dla pracownika Do pracownika-ojca w okresie korzystania przez niego z urlopu ojcowskiego odpowiednio stosuje się przepisy związane z rodzicielstwem. I tak:
- w czasie pobytu pracownika-ojca na udzielonym mu urlopie ojcowskim pracodawca nie może wypowiedzieć mu umowy o pracę;
- tydzień urlopu ojcowskiego odpowiada 7 dniom kalendarzowym;
- pracownik po zakończeniu urlopu ojcowskiego będzie miał zagwarantowany powrót na swoje dotychczasowe, ewentualnie równorzędne stanowisko z niezmienionym wynagrodzeniem za pracę;
- na wniosek pracownika pracodawca ma obowiązek udzielić mu bezpośrednio po powrocie z urlopu ojcowskiego jego urlopu wypoczynkowego.
Stan prawny: czerwiec 2011 r.Podstawa prawna:
-
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
-
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.).