Ekorodzice

Urlop ojcowski

Autor: Agnieszka Dziśko Puchała 2011.06.22, 09:46
Zasiłek macierzyński przez okres urlopu ojcowskiego

Za czas podstawowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński na zasadach i warunkach określonych w ustawie z dnia z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).

Zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru składek – w praktyce jest to 100% wynagrodzenia otrzymywanego przed przejściem na urlop ojcowski.

W razie śmierci matki lub porzucenia przez nią dziecka prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje ojcu dziecka (jeżeli jest ubezpieczony), jeżeli w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem przerywa zatrudnienie.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego ma również ojciec dziecka, w przypadku gdy matka rezygnuje z części urlopu macierzyńskiego (po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego). W tej sytuacji ojciec dziecka otrzymuje zasiłek macierzyński za pozostały do wykorzystania okres urlopu macierzyńskiego.

  • Co do zasady zasiłek macierzyński jest wypłacany na podstawie zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego przewidywaną datę porodu lub skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka oraz oświadczenia ubezpieczonej o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka.

  • W razie śmierci ubezpieczonej lub porzucenia przez nią dziecka, dowodem wymaganym do wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonemu ojcu dziecka, który zaopiekuje się małym dzieckiem, jest - oprócz skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka - dodatkowo zaświadczenie płatnika zasiłku o okresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonej, matce dziecka, a w przypadku porzucenia przez nią dziecka - oświadczenie o porzuceniu dziecka.

Przewidziana ochrona dla pracownika

Do pracownika-ojca w okresie korzystania przez niego z urlopu ojcowskiego odpowiednio stosuje się przepisy związane z rodzicielstwem. I tak:
  1. w czasie pobytu  pracownika-ojca na udzielonym mu urlopie ojcowskim  pracodawca nie może  wypowiedzieć mu umowy o pracę;
  2. tydzień urlopu ojcowskiego odpowiada 7 dniom kalendarzowym;
  3. pracownik po zakończeniu urlopu ojcowskiego będzie miał zagwarantowany powrót na  swoje dotychczasowe, ewentualnie równorzędne stanowisko z niezmienionym wynagrodzeniem za pracę;
  4. na wniosek pracownika pracodawca ma obowiązek udzielić mu bezpośrednio po powrocie  z urlopu ojcowskiego jego urlopu wypoczynkowego.

Stan prawny: czerwiec 2011 r.

Podstawa prawna:
  1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  2. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.).



Przeczytaj także:

Czy szkoła rodzenia jest konieczna?

Czy szkoła rodzenia jest konieczna?

Jeśli jesteś w ciąży, to pewnie zastanawiasz się nad tym, czy szkoła rodzenia jest konieczna. Czasami słyszy się opinie, że przecież każda kobieta potrafi urodzić dziecko i w takiej szkole niczego nowego się nie dowie. Otóż to nieprawda!... więcej »
Rumianek w ciąży

Rumianek w ciąży

Kwiat rumianku był jednym z ulubionych ziół Hipokratesa. Napary z tego zioła są zalecane przy bolesnym miesiączkowaniu, wzdęciach, zgadze i nudnościach. Jednak czy picie rumianku w ciąży jest bezpieczne? To pytanie często stawiają sobie kobiety... więcej »
Dziecięca metryczka – pamiątka, która ozdobi wnętrze

Dziecięca metryczka – pamiątka, która ozdobi wnętrze

Pokój dziecka możemy udekorować na wiele różnych sposobów. Choć do głowy mogą nam przychodzić przede wszystkim bajkowe postaci, zwierzaki czy kolorowe desenie, my mamy w zanadrzu coś jeszcze. Jest to wyjątkowy i niepowtarzalny plakat. Metryczka... więcej »
Co kupić na narodziny dziecka?

Co kupić na narodziny dziecka?

Przyjście na świat nowego członka rodziny to bardzo ważne i znaczące wydarzenie. Dlatego należy przyłożyć wielką wagę to wyboru i zakupu prezentów na narodziny. Jest to bardzo miła i praktyczna tradycja. Warto więc zapoznać się najciekawszymi... więcej »
Wyprawka dla dziecka

Wyprawka dla dziecka

Skóra dziecka jest kilka razy cieńsza niż dorosłego człowieka. Jednak co to oznacza w praktyce? Niestety, znacznie łatwiej przenikają przez nią szkodliwe substancje z zewnątrz, które są obecne wszędzie – w zabawkach, mebelkach i odzieży.... więcej »


Komentarzy: 5
{opis}
16.04.2012 13:40 - ela_wielo
Mój mąż od razu po porodzie wziął urlop tacierzyński i żałowaliśmy, że jest on taki krótki. Pracodawca jakoś specjalnie nie oponował - pewnie dlatego, że to było płatne z ZUS. Teraz ja podjęłam decyzję o urlopie wychowawczym i jestem dość rozgoryczona tym, że nie należą mi się z tego tytułu jakiekolwiek pieniądze. Nie rozumiem dlaczego w naszym państwie jest tak, że są pieniądze np. na przywileje emerytalne i niektórzy ludzie mogą sobie iść na emeryturę przed czterdziestką i pobierać ją kilkadziesiąt lat, a mój syn w wieku niecałych 6 miesięcy nie umie jeszcze mówić ani chodzić, wymaga stałej opieki i nikt mnie w tym nie wspiera. Nie każdy ma babcię (zwłaszcza, że babcia pracująca do 67 roku życia będzie nieosiągalna), nie każdy może się dostać do żłobka (miejsca są dla jakiegoś ułamka dzieci) - inna sprawa, że żłobkom nie ufam. Wreszcie rzadko kto może sobie pozwolić na dobrą nianię, bo taka kosztuje tyle, co moja pensja (pracuję na uczelni), a dorabiająca sobie emerytka rzadko kiedy jest dobrą opiekunką. Gdybym ja miała decydować o przeznaczeniu moich podatków, na pewno pomyślałabym o matkach wychowujących dzieci i przyznałabym im jakąś część zarabianych dotychczas pieniędzy, bo urlop rodziców to jest czas bezcenny i trzeba im go umożłiwić.
{opis}
06.04.2012 12:03 - miraga_
U mnie niestety mój mąż nie mógł wziąść tacierzyńskiego, mimo że córcia urodziła się właśnie w 2010r. kiedy to weszły przepisy. Tylko, że nie dla wszystkich. Mundurowi, a do takich należy mój mąż, musieli odczekać do 2011r. I tak nam przeszedł tacierzyński koło nosa. A szkoda, bo mąż bardzo się angażował, jak miał czas. Tyle dobrefo, że za urodzenie się dziecka dostał 5 dni, a nie 1 czy 2 jak w innej pracy.
{opis}
10.10.2011 23:11 - agnieszka
Gdyby jeszcze tatuś chciał się "poświecić"...
{opis}
23.06.2011 12:33 - donka23
A i jeszcze jedno. Ojciec mojego dziecka dużo zarabia, czy mogę go zmusić do wzięcia tacierzyńskiego ( bo wiem, że do uznanie dziecka mogę go zmusić badaniami) z zastrzeżeniem, żeby przeznaczył je na dziecko.
{opis}
23.06.2011 12:31 - donka23
Pani Agnieszko. Mam pytanie, jak to wygląda przy samotnej matce? Czy ja mam więcej urlopu? Czy np jeśli mój partner nie uzna dziecka, to tzw. tacierzyński może wziąć moja mama? Gdyby uznał, a nie jesteśmy małżeństwem, to czy też mu się należy ten urlop?

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »