3. Zawierają kofeinę
Liczne badania naukowe wskazują, że picie i spożywanie w czasie ciąży produktów zawierających kofeinę ma negatywny wpływ na przebieg ciąży i występowanie wad rozwojowych płodu. Kofeina przenika przez łożysko. Ale dziecko nie może metabolizować kofeiny tak jak to ma miejsce u osób dorosłych. Z tego też powodu istnieje wiele kontrowersji, jaka ilość kofeiny będzie bezpieczna dla kobiety w ciąży i jej płodu. Najlepiej skonsultować się indywidualnie w tej sprawie z lekarzem prowadzącym oraz dietetykiem, który oceni dzienne spożycie kofeiny w ciągu dnia i dokona odpowiedniej modyfikacji.
OTIS (Organization of Teratology Information Specialists) w 2001 r. stwierdził, że ostatnie doniesienia sugerują, iż niewielkie spożycie kofeiny nie zwiększa ryzyka poronienia. Kilka badań wykazało, że może istnieć zwiększone ryzyko poronienia związane z podażą kofeiny powyżej 300 mg / dobę zwłaszcza w połączeniu z paleniem tytoniu/alkoholem lub bardzo wysokim poziomem spożycia kofeiny (powyżej 800 mg / dobę). Większość ekspertów zgadza się, że umiar w podaży kofeiny w czasie ciąży nie powinien mieć negatywnych skutków. FDA zaleca kobietom w ciąży umiarkowanie w ilości konsumpcji produktów żywnościowych zawierających kofeinę. Herbaty zawiera około 40-50 miligramów kofeiny. Natomiast bezkofeinowe herbaty zawiera około 0,4 miligrama.
Należy zaznaczyć, że wg badań (2010) przeprowadzonych przez Zakład Badania Żywności i Przedmiotów Użytku Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wśród 227 próbek różnych herbat stwierdzono, że zanieczyszczenie herbat metalami ciężkimi nie stwarza zagrożenia dla zdrowia. Jednakże zwrócono uwagę, że w pojedynczych próbkach odnotowano wysokie zawartości ołowiu, arsenu i rtęci.
The United Kingdom Tea Council zaleca spożywanie maksymalnie do 6 filiżanek herbaty dziennie, co jest równoważne z 300 mg kofeiny / dzień (dawka uznana za bezpieczną dla kobiety w ciąży, m.in. przez The United Kingdom Food Standard Agency). Najczęściej jednak w literaturze zaleca się, aby kobieta w ciąży nie piła więcej niż 2 filiżanki herbaty białej lub zielonej na dobę. W dużej mierze zalecenie to ma charakter bardzo teoretyczny, ponieważ ilość kofeiny zawartej w herbacie zależy od jej rodzaju i czasu parzenia.
Domowa herbatka z obniżoną zawartością kofeiny
Jeśli kobieta w ciąży chce obniżyć zawartość kofeiny w swojej herbacie, powinna zastosować niniejsze porady:
1. Zagotować wodę, niech się troszkę schłodzi i wrzucić nieco liści herbaty (tak jak zwykle). Należy użyć jak najmniej wody (tak, aby pokryło liście).
2. Poczekać 40 sekund i wylać wodę.
3. Ponownie zalać te same co wcześniej liście herbaty normalną ilością wody i odczekać, aż się zaparzy. (stosując się do instrukcji na opakowaniu).
Większość kofeiny jest ekstrahowana w pierwszych 30-40 sekund. Dzięki temu prostemu zabiegowi uzyskuj się herbatę zawierającą tylko około 20% kofeiny w porównaniu do zwykłego naparu.
HERBATY ZIOŁOWEHerbaty ziołowe najczęściej uzyskiwane są z korzeni, jagód, kwiatów, nasion i liści pewnej odmiany rośliny. Herbaty te często wykorzystywane są jako „środki lecznicze”.
Herbaty ziołowe naturalnie zawierają bardzo małe ilości kofeiny. Więc potencjalnie mogłyby być spożywane przez kobiety w ciąży. Problem jest w tym, że
brak jest danych na temat wpływu większości związków chemicznych występujących w herbatach ziołowych na ciąże i rozwój płodu. Nie ma zgodnej opinii na temat bezpieczeństwa herbat ziołowych dla kobiet ciężarnych. Dlatego ZAWSZE należy skonsultować się z lekarzem.
Stanowisko American Pregnancy Association (2008) w sprawie najczęściej dostępnych na rynku herbatek ziołowych i ich stosowania w ciąży:
- Herbatka z liści czerwonej maliny
Wielu lekarzy poleca picie tej herbatki głównie
w 3 trymestrze ciąży (od 2 do 3 filiżanek dziennie herbaty lub od 1 do 2 filiżanek dziennie wlewu). Natomiast
nie jest zalecana w pierwszych trymestrach ciąży. Herbatka ta wpływa korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie mięśni macicy i miednicy. Dodatkowo zawiera wiele minerałów i witamin, w tym witaminy C i wapnia. Dodatkowo wzmaga produkcję mleka po porodzie.
PRZEPIS: Zalej 1 szklanką wrzącej wody 2 łyżeczki ziół (liści z malin) i odstaw na dziesięć minut, żeby się zaparzyła.
Stosowana w przypadku
porannych nudności oraz wzdęć. Według dr Low Dog T. z "the Arizona Center for Integrative Medicine's" herbata z mięty pieprzowej nadaje się do picia w UMIARKOWANYCH ilościach we wczesnych etapach ciąży. Jednak w trzecim trymestrze herbata z mięty pieprzowej może stwarzać problemy zdrowotne tj. zgaga. Przepis na odwar z tego zioła oraz więcej o stosowaniu
mięty w ciąży.