![]() |
![]() |
Jak powinnaś przechować pokarm?
Przechowuj pokarm w szczelnych, sterylnych pojemniczkach, butelkach szklanych lub plastikowych z pokrywką lub foliowych jednorazowych torebkach. Oznacz opakowanie datą i godziną odciągnięcia pokarmu. Jeśli pojemnik nie posiada podziałki, zapisz także objętość pokarmu. Jeśli używasz naczyń przeznaczonych do wielorazowego użytku, po dokładnym wymyciu wyparz je, a w przypadku dzieci chorych i wcześniaków dodatkowo wygotuj. Pakuj i zamrażaj pokarm o objętości jednego karmienia, aby nie trzeba było wylewać naddanej ilości mleka. Pozwoli Ci to również na zmniejszenie czasu potrzebnego do rozmrażania pokarmu. Do mrożenia wkładaj pojemniczki głęboko do zamrażarki, aby nie narażać mleka na rozmrażanie, przy częstym jej otwieraniu. Nie umieszczaj ich również na drzwiczkach zamrażalnika. Nie mieszaj w jednym opakowaniu porcji pokarmu odciągniętych w różnym czasie (powyżej kilku godzin).Pamiętaj, że absolutnie nie można ponownie mrozić pokarmu raz rozmrożonego!
Jak podgrzewać zamrożony pokarm?
Mleko, które ma być podane dziecku w przeciągu najbliższych 24 godzin, rozmrażaj w lodówce do następnego dnia. Po wyjęciu z zamrażarki lub lodówki, zanurz opakowanie w ciepłej wodzie (poniżej 50 °C). Nie podgrzewaj pokarmu w garnku na gazie, piekarniku ani w kuchence mikrofalowej. Wysoka temperatura niszczy białka zawarte w mleku kobiecym. Nie podawaj dziecku pokarmu chłodniejszego niż temperatura pokojowa ani cieplejszego niż 36 °C. Twoje dziecko może odmówić mleka podanego prosto z lodówki, nie jest to jednak dla niego niebezpieczne. Przed podaniem mleka, delikatnie wstrząśnij lub przechylaj butelkę, aby wszystkie składniki mleka wymieszały się. Nie mieszaj odciągniętego mleka z mieszanką. Najpierw podaj dziecku swój pokarm, a dopiero, gdy się nie naje, podaj mu mieszankę.
Co może cię zdziwić?
Pamietaj! Najlepiej przechowywać pokarm nie dłużej niż dwa tygodnie, gdyż skład pokarmu kobiecego zmienia się w zależności od potrzeb rozwojowych dziecka i zależy też od wieku malucha.
Czas przechowywania pokarmu różni się w przypadku dzieci donoszonych i zdrowych, a wcześniaków i dzieci chorych.
Czas przechowywania pokarmu dla zdrowych, donoszonych dzieci
Miejsce przechowywania Temperatura Czas przechowywania W pomieszczeniu (pokój, kuchnia itp.) 16°C
do 24 godzin
21°C do 10 godzin 27°C 6-8 godzin W torbie chłodniczej z wkładami chłodzącymi od 15°C do -4°C 24 godziny W lodówce od 3°C do 5 °C 3-5 dni W zamrażalniku lodówki od -10°C do -15 °C 2 tygodnie W zamrażarce -18°C 3-6 miesięcy -20 °C 1 rok
Źródło: Academy of Breastfeeding
Medicine. (2004) Clinical Protocol Number #8: Human Milk Storage
Information for Home Use for Healthy Full Term Infants External Web Site
Icon. Princeton Junction, New Jersey: Academy of Breastfeeding Medicine
![]() |
Też czytałam o problemach, jakie powodują niekapki, ale i smoczki w butelkach. Moim zdaniem na wszystko jest odpowiedni czas. Tak na butelkę jak i na niekapek. Gdy dziecko jest już w stanie pić ze zwykłego kubeczka to powinno się odstawić, niekapek nie zważając na wpadki z rozlanym piciem. Ponadto uważam, że kubek czy butelka służą do picia lub jedzenia, a nie np., jako uspokajacz.
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
Pamiętam że przy Julce miałam problem z ilością pokarmu gdy pojawiła się pierwsza miesiączka po porodzie, czy tez tak miałyście? Amelkę karmię cały czas piersią i jeszcze nie miałam okresu "po", ale boję się, że sytuacja się powtórzy nie wiem czy nie trzymać w pogotowiu "zbawczej butelki"...
![]() |
1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.