Ekorodzice

ADMIN (postów: 688) Administrator portalu
Konto użytkownika zostało zablokowane lub skasowane
mama_Igorka (postów: 391) Użytkownik portalu
52 punktów
2010.05.17 11:08

Niektóre dzieci stają się obiektem przemocy ze strony kolegów a inne nie.  Wbrew opiniom ofiarą przemocy nie zostaje dziecko ze względu na swoją tuszę, kolor włosów, okulary czy dobre stopnie. Takie dzieci mogą być narażone na ataki ze strony swoich kolegów częściej niż pozostałe, jeśli jednak umieją się temu aktywnie przeciwstawić, zaczepianie zwykle szybko ustaje. To raczej wewnętrzne cechy dziecka i sposób jego zachowania decydują o tym, że staje się ono obiektem długotrwałego prześladowania.

W klasie możemy spotkać dwa typy dzieci-ofiar przemocy:
ofiary pasywne i prowokujące.



Cechy ofiary pasywnej:



jest wrażliwa i nieśmiała ostrożna w kontaktach z innymi ma trudności z zaistnieniem w grupie rówieśniczej jest niepewna i lękowa nie potrafi się bronić, atakowana - płacze, wycofuje się, ucieka czuje się małowartościowa, nie potrafi właściwie ocenić swojej sytuacji ma poczucie osamotnienia i opuszczenia zwykle nie ma w klasie żadnego dobrego przyjaciela ma negatywne nastawienie do stosowania przemocy może być słabsza fizycznie (dotyczy to zwłaszcza chłopców) często ma lepszy kontakt z dorosłymi niż z  rówieśnikami może mieć bliższe od przeciętnych kontakty z  rodzicami, szczególnie z matką (ta bliskość często oznacza nadopiekuńczość)

Cechy ofiary prowokującej:



ma problemy z koncentracją, skupieniem się wyróżnia się niespokojnym zachowaniem, często nadaktywnością wprowadza zamieszanie, niepokój wytwarza wokół siebie atmosferę irytacji i napięcia jej zmienne humory są przyczyną częstych konfliktów z kolegami jej zachowanie może być odbierane przez większość klasy jako prowokujące i może powodować negatywne reakcje ze strony innych.

więcej informacji można znaleźć na stronce http://www.przemocwszkole.org.pl/por_naucz_dzie_ofiara.php?zm=m4_3
Ostatnia zmiana: 2010.05.17 11:10
celestynka (postów: 180) Użytkownik portalu
68 punktów
2010.05.17 11:40
Bardzo poważny temat poruszasz, szczególnie teraz. Nie wiem ile użytkowniczek go doświadczyło, bo z tego co obserwuje, to większość ma małe dzieci, ale temat jest coraz powszechniejszy i poważniejszy. Ja osobiście problemu nie miałam, ale dzieci znajomych owszem. Syn mojej przyjaciółki, przez właśnie przemoc w szkole chciał odebrać sobie życie... Na pewno nie można bagatelizować nawet małej bójki w szkole...
woczekiwaniunadziecko
podała bardzo przydatna stronkę również polecam!
beata (postów: 23) Użytkownik portalu
20 punktów
2010.06.13 16:31

Najważniejsze rozmawiać z dzieckiem o tym co się wydarzyło w szkole kazdego dnia. Musimy mieć dobre relacje z dzieckiem, bo w przeciwnym razie nawet nie zauważymy że dziecko ma problemy, jest bite czy prześladowane a do tragedii juz nie daleka droga.

Rozmowa i szybka reakcja w razie potrzeby.


Gruszka, jabłko, a może klepsydra? Sprawdź swój kształt!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »
Pieluchy wielorazowe podbiły już serca wielu ekomam. O ich zaletach mówi się coraz głośniej i śmielej… W jaki sposób wielorazówki zaskarbiły sobie przychylność rodziców? I dlaczego tradycyjne jednorazówki są zmorą ekologów? Rozwiąż quiz i dowiedz się więcej...
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne