hkama
(postów: 197)
Użytkownik portalu
2010.05.10 08:26
Przepraszam, ale nie rozumiem celu pytania. Czy w Twojej rodzinie istnieje przemoc, jesteś ofiarą, czy zdarza się tobie samej być agresorem? Któraś z dziewczyn napisała, ze bardzo trudno przyznać się do faktu istnienia przemocy w rodzinie, prawda, bo jest to nadal u nas temat tabu, ale to, że ktoś zaczyna o tym mówić świadczy o tym, że chce zmienić ten stan i jeśli tylko będę mogła w jakikolwiek sposób pomóc to pisz.
W naszej rodzinie nie ma przemocy pod jakiejkolwiek jej postacią. Kłócimy się, obrażamy na siebie, dziecko dostaje kary(nigdy cielesne), bywamy dla siebie niemili, potrafimy siebie zranić, bo za dużo powiemy,ale przepraszamy siebie, szanujemy, staramy się karać dziecko adekwatnie do winy itp. czyli normalne relacje jak to w rodzinie, w której jest raz lepiej raz gorzej.
"jak
radzicie sobie z przemoca w rodzinie?co najczesciej
wybieracie,rozmowa,wierzenie drugiej osobie ze sie poprawi czy
wybieracie bardziej radykalne sposoby?"
Rozmowa musi być zawsze, próba przetłumaczenia, że ktoś ciebie rani, że robi źle, że tobie to nie odpowiada, Rozmowa to podstawa, bez niej nie ma dialogu, nie można nawiązać porozumienia.
Wierzenie w poprawę... hmmm, ile razy już Tobie to obiecywano? Niekiedy dochodzi do ostrych spięć, niekiedy zdarzy się, że ktoś podniesie rękę na osobę, którą kocha, ale jeśli zdarzy się to po raz kolejny to jaką masz gwarancję, że nie zdarzy się to ponownie za godzinę, dzień, dwa, że ktoś ciebie nie zakatuje, bo będzie miał zły dzień.
Przemoc jest aktem bezradności agresora, nie potrafi on sobie poradzić ze swoimi emocjami i tak odreagowuje. Przemoc zawsze jest zła, pod jaką kolwiek postacią, nigdy nie am dla niej wytłumaczenia.
Na przemoc zawsze trzeba reagować. Często osoby, które są ofiarami wpadają w tzw.błędne koło, wierzą, że im to się należy. Nigdy nikomu się nie należy aby był ofiarą, aby doznawał przemocy. Przemocy należy się przeciwstawiać i jeśli łagodne środki, typu rozmowa, terapia ip. zawodzą, należy zastosować bardziej radykalne np. odizolowanie od agresora, skierowanie sprawy do określonych służb itp.